Ponad 100 zagłodzonych i chorych zwierząt odebranych zostało w wyniku kilkudniowej interwencji policji, prokuratury i Stowarzyszenia „Pogotowie dla Zwierząt” w schronisku dla psów, w Wojtyszkach pod Sieradzem. „Niektóre z tych psów to >>żywe trupy<<” – mówi Grzegorz Bielawski, który kierował akcją ratunkową. Organizacja apeluje o pomoc w adopcji psów i wsparciu w ich leczeniu.
Niedawno powstałe rondo u zbiegu ulic: Łódzkiej, Wojska Polskiego i Polnej, będzie nosiło nazwę Polskiej Organizacji Skautowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęli piotrkowscy radni podczas środowej (29 września) sesji RM. Upamiętniona organizacja powstała w Piotrkowie, a z ruchu skautowego wywodzi się dzisiejsze harcerstwo.
1 października już po raz trzeci świętujemy Dzień Polskiej Muzyki. To kampania społeczna promująca polską muzykę i zwiększająca świadomości Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Akcja wspiera rodzimy rynek muzyczny i zaznacza rolę muzyki w życiu każdego z nas.
Polska jest na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca; wyprzedzamy jedynie Czechy, Cypr i Maltę - wynika z GUS-owskiego raportu pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju".
Dokładamy kolejne 10 mln zł na program „Poznaj Polskę" - powiedział w Dąbrówce (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że poprzez zwiększenie tych środków, ok. 70 tys. kolejnych uczniów skorzysta z dofinansowanych wycieczek szkolnych.
W dniu 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na terytorium Polski. Stalin zaatakował, gdyż miał już pewność, że Anglia oraz Francja – nasi teoretyczni sojusznicy, nie ruszą Polsce z pomocą. Ponadto, dzięki zawartemu w sierpniu 1939 roku paktowi Ribbentrop-Mołotow, wyznaczającemu strefy wpływów sowieckich i niemieckich na terytorium Polski, przywódca ZSRR mógł liczyć na wsparcie Hitlera. O tym tragicznym rozdziale historii dla Polaków oraz piotrkowian przeczytacie w tekście dr Małgorzaty Piotrowskiej z mieszczącego się w Polichnie Oddziału piotrkowskiego Muzeum.
W Polsce przyjęto unikalny sposób wyliczania akcyzy dla tzw. produktów nowatorskich, czyli podgrzewaczy tytoniu, a to prowadzi do znaczącego zaniżenia akcyzy na te produkty. W Polsce jest ona o ponad 50 proc. niższa w stosunku do średniej dla państw członkowskich UE - mówi raport ekspertów z Forum Prawo dla Rozwoju pt. „Save&Invest: Polityka akcyzowa Ministerstwa Finansów czy Komisji Europejskiej?”.
W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,9 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.
21-letni Michał Kawalec udowadnia, że niepełnosprawność – nawet poważna, nie stanowi przeszkody w rozwijaniu pasji i czerpaniu radości z życia. Spotkaliśmy go w Piotrkowie podczas otwarcie Sali Pamięci 25 p.p. AK . Pochodzący spod Lublina chłopak mieszka obecnie w Norwegii, gdzie studiuje dziennikarstwo i prowadzi bloga. Wcześniej Michał w swojej kategorii został nawet wicemistrzem Polski w pływaniu.
Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawiła podczas konferencji nad Zalewem Cieszanowickim liderów i osoby odpowiedzialne za tworzenie struktur powstającej partii na ziemi piotrkowskiej, których będzie aż trzech. W konferencji uczestniczyli Michał Kobosko, przewodniczący partii oraz Hanna Gil-Piątek, przewodnicząca koła parlamentarnego partii. Podczas konferencji poruszono także najważniejsze cele ugrupowania oraz zwrócono uwagę na istotne sprawy dla województwa łódzkiego.