Artykuły do tagu: Odkrywamy znane i nieznane

Odkrywamy znane i nieznane - Zabytkowy drewniany kościół w Spale
Tym razem znów zapraszamy do krótkiej wycieczki do Spały. Poza wieloma atrakcyjnymi miejscami uwagę odwiedzających to miejsce zwraca, przypominająca zakopiańskie kościółki, drewniana kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Dziś proponujemy zgłębić historię tego miejsca.
Odkrywamy znane i nieznane - Mury obronne na Podklasztorzu
Wśród wielu pozostałości po czasach, gdy na Podklasztorze w Sulejowie przybywali możnowładcy, królowie i inni znamienici goście, są mury obronne. Powstały wokół Klasztoru Cystersów, a miały za zadanie bronić zabudowań przed najeźdźcami. Dziś przyciągają wielu turystów.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych znajduje się przy ul. Roosevelta, na wlocie ulicy w rondo Żołnierzy Wyklętych. Ma formę obelisku - jest to głaz z zamocowaną na nim tablicą, obok którego znajdują się biało-czerwone flagi.
Odkrywamy znane i nieznane - Zespół dworsko-parkowy w Szynczycach
Szynczyce to niewielka miejscowość położona nieopodal Czarnocina. Znajduje się tu zabytkowy XIX-wieczny dwór, otoczony zabytkowym i odnowionym we wrześniu 2021 r. parkiem. Obecnie budynek stanowi siedzibę Szkoły Podstawowej.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik Obrońców Piotrkowa
Niewielki pomnik w kształcie obelisku znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć jadąc z Piotrkowa w kierunku Rozprzy. Znajduje się tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Odkrywamy znane i nieznane - Willa Wanda w Piotrkowie
Willa Wanda jest jednym z najbardziej okazałych i oryginalnych budynków w Piotrkowie. Część budynku wpisana została do rejestru zabytków. Ale poza wyglądem elewacji równie ciekawa jest historia samej willi, w której to przewijają się postacie papieskiego szambelana czy… kochanki carskiego gubernatora.
Odkrywamy znane i nieznane - Dwór Olszewskich w Bełchatowie
Dworek Olszewskich znajduje się w centrum miasta i stanowi częste miejsce spacerów tamtejszych mieszkańców. Otacza go bowiem spory park pełen alejek i dających cień drzew. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego. Warto poznać jego ciekawą historię.
Odkrywamy znane i nieznane - Światowe łódzkie
Wakacje to zazwyczaj okres podróży, urlopów i odpoczynku. Miejsca, w jakie wybieramy się na upragniony relaks, to albo kurorty krajowe, albo zagraniczne (o ile pozwalają na to obecne ograniczenia i przepisy). Jednak przy odrobinie wyobraźni można zwiedzić „kawał świata” nie wyjeżdżając wcale tak daleko.
Odkrywamy znane i nieznane – Ruiny zamku w Majkowicach
Majkowice położone są już niemal na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego w pobliżu Przedborza. Ale znajdujące się tu ruiny stanowią część historycznej spuścizny regionu. Poza tym są łatwo dostępne i możliwość obejrzenia ich można uwzględnić nawet w planie jednodniowej wycieczki.
Odkrywamy znane i nieznane – Pałac biskupów kujawskich w Wolborzu
Budynek, w którym mieści się dziś Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego, powstał w XVIII wieku. Stanowił siedzibę biskupów kujawskich. Jednak pałac stał w Wolborzu wiele lat przed tym, zanim powstała w nim biskupia rezydencja.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat