Advertisement
artykuł sponsorowany

Łuszczyca głowy- na czym polega?

Piątek, 24 czerwca 2022
Łuszczyca głowy to problem, z którym mierzy się wielu chorych na łuszczycę. Objawy choroby to nieestetyczne, brunatno-czerwone, łuszczące się zmiany, ból oraz swędzenie skalpu.  Jakie są przyczyny schorzenia? Co na łuszczycę głowy pomaga? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Łuszczyca głowy- na czym polega?

Łuszczyca głowy - charakterystyka

Łuszczyca głowy uznawana jest za chorobę genetyczną, choć nie zawsze pojawia się w każdym pokoleniu. Istnieje natomiast grupa czynników, które mogą aktywować gen łuszczycy, wywołując schorzenie lub nasilając jego objawy. Wśród nich należy wymienić: silny stres, przewlekłe stany zapalne oraz ostre infekcje o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Łuszczyca głowy to choroba, która  wymaga diagnozy lekarza dermatologa. Na jej podstawie specjalista podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Sprawdź: Dermokosmetyki, preparaty na łuszczycę: Szampony na łuszczycę

Łuszczyca głowy - przyczyny choroby

Grupa przyczyn

Przykłady

Przyczyny biologiczne

genetyczne, autoimmunologiczne

Czynniki zewnętrzne mogące wywołać chorobę

przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,

Stany zapalne i choroby

infekcje ostre (odra, półpasiec, ospa, różyczka) lub nawracające (próchnica, zapalenie zatok, migdałków, pęcherza) oraz choroby przewlekłe (cukrzyca, dna moczanowa)

Urazy mechaniczne skóry

otarcia, zacięcia , zadrapania, oparzenia

 

Jeśli oboje rodziców choruje, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi 70%. Czynnikami ryzyka są również przebyte infekcje wirusowe czy bakteryjne (nawet grypa), okres ciąży, uszkodzenia mechaniczne skóry, a także działanie niektórych leków.

Łuszczyca głowy- objawy

Za objawy łuszczycy głowy uznaje się przede wszystkim zmiany skórne w postaci czerwonych grudek pokrytych srebrną łuską. Występują one na owłosionej skórze głowy, szyi oraz w okolicach uszu. Zmiany ulegają łuszczeniu, a na ich powierzchni pojawiają się kropelki krwi. Ponadto towarzyszy im swędzenie i pieczenie.

Łuszczyca głowy – leczenie specjalistyczne

Leczenie łuszczycy głowy można podzielić na dwie grupy:

- leczenie miejscowe, które polega na stosowaniu preparatów takich jak: kwas salicylowy, antralina czy dziegieć. Leczenie łuszczycy głowy często obejmuje także stosowanie kortykosteroidów oraz pochodnych witaminy D czy retinoidów.

- leczenie ogólnoustrojowe polega na podawaniu środków doustnych, które stosuje się w przypadku braku efektów stosowania specyfików do stosowania miejscowego. To jak leczyć łuszczycę głowy zależy przede wszystkim od jej przebiegu i stopnia zaawansowania zmian, a także obszaru ich występowania.

Czytaj więcej na temat łuszczycy głowy: Łuszczyca głowy – objawy, przyczyny i leczenie.

Łuszczyca na głowie? Poznaj kosmetyki na łuszczycę PSORISEL

 

Łuszczyca na głowie wymaga specjalistycznego leczenia, ale również starannej pielęgnacji, która złagodzi objawy, ułatwiając chorującym na łuszczycę codzienne funkcjonowanie, bez przykrych dolegliwości, takich jak ból czy świąd skalpu.

Zestaw Psorisel do skóry dotkniętej łuszczycą zawiera:

szampon na łuszczycę głowy  który pomaga znormalizować proces złuszczania naskórka, jednocześnie łagodnie oczyszczając i optymalnie nawilżając skórę. Kosmetyk zawiera takie składniki aktywne jak: dziegieć brzozowy, ekstrakt z wierzby białej oraz wierzbówki kiprzycy, a także pantenol, witaminę B3, betainę i glinkę białą.

płyn do skóry głowy – o skutecznym działaniu regenerującym i kojącym skórę, a także przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Wśród składników płynu znajdziemy naturalne olejki: konopny, rycynowy, z nasion czarnej porzeczki, ze słodkich migdałów; ekstrakty: z nagietka i aloesu, oraz kwasy: salicylowy i mlekowy, a ponadto sól Epsom, bisabolol i argininę.

emulsję na noc – która ma silne właściwości kondycjonujące i odbudowujące skórę. Wspomaga gojenie się zmian łuszczycowych, błyskawicznie przynosząc ulgę oraz wydłużając fazę remisji. Preparat dba zarówno o skórę głowy jak i cebulki włosów, skutecznie hamując nadmierne wypadanie kosmyków, towarzyszące łuszczycy. Emulsja Psorisel zawiera: skwalan roślinny, mocznik, pirokton olaminy, ichtiol, alantoinę, aloes, masło shea oraz olej lniany i z czarnuszki.

 

Zestaw kupisz na stronie: https://verdelab.pl/produkt/psorisel-zestaw/

 

Łuszczyca skóry głowy początkowo wydawała mi się trudnym do zwalczenia łupieżem. Dopiero po wizycie u dermatologa okazało się, że to zmiany łuszczycowe. Lekarz przepisał mi leki, a także polecił specjalistyczne dermokosmetyki Psorisel do codziennej pielęgnacji skóry głowy. Jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia, dodatkowo pielęgnacja szybko przyniosła ulgę mojej skórzemówi pani Joanna z Bydgoszczy

 

Koleżanka poleciła mi kosmetyki Psorisel, które są dedykowane specjalnie na łuszczycę głowy. Jestem jej za to bardzo wdzięczna, ponieważ łuszczące się zmiany były u mnie mocno widoczne, a przez to trudne do ukrycia i zaakceptowania. Dzięki regularnej pielęgnacji kosmetykami Psorisel mogę dłużej cieszę się remisją choroby mówi pani Marta z Wejherowa

Łuszczyca głowy - domowe sposoby


Leczenie łuszczycy domowymi sposobami jest dobrym pomysłem na wsparcie leczenia farmakologicznego oraz naświetlań. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, w tym zdrowych tłuszczy. Domowe sposoby na łuszczycę głowy to także regularna pielęgnacja oraz unikanie czynników, które mogą zaostrzać objawy choroby, jak np. alkohol, papierosy czy nabiał.

Podsumowując, łuszczyca skóry głowy to przewlekła choroba zapalna. W przypadku dermatozy, jaką jest łuszczyca głowy, początki mogą być interpretowane jako atopowe zapalenie skóry albo łupież. Dlatego konieczna jest trafna diagnoza,  która pozwoli wprowadzić właściwe leczenie. Niestety nie da się całkowicie wyleczyć łuszczycy, można natomiast znacznie wydłużać tzw. okresy remisji.

FAQ

1. Czy łuszczyca głowy może być leczyć wyłącznie domowymi metodami?

Domowe metody są bardzo ważne w procesie leczenia łuszczycy. Skuteczna pielęgnacja skóry z użyciem dermokosmetyków Psorisel, dedykowanych specjalnie dla osób borykających się z tą dermatozą, przyniesie ulgę skórze oraz widoczną poprawę. Nie należy jednak opierać się wyłącznie na domowych rozwiązaniach. Powinny one stanowić wsparcie dla metod zaproponowanych przez lekarza.

2. Czy łuszczyca głowy może objąć także inne obszary skóry?

Gdy występuje łuszczyca skóry głowy, to zmiany skórne mogą pojawić się również na pobliskich częściach ciała. Najczęściej są to kark, uszy, łokcie oraz dłonie. Dlatego tak ważne jest wdrożenie skutecznego leczenia najszybciej, jak to możliwe. Ważnym elementem jest tutaj pielęgnacja za pomocą naturalnych kosmetyków, które złuszczają naskórek, a jednocześnie nawilżają i regenerują skórę.

3. Czy łuszczyca skóry głowy występuje tylko u dorosłych?

Łuszczyca skóry głowy częściej występuje u osób dorosłych, w wieku do 50 lat. Rzadziej pojawia się u dzieci i młodzieży, choć również występuje w tej grupie wiekowej. Niezależnie do wieku pacjenta można skutecznie łagodzić dolegliwości. W tym celu warto stosować kosmetyki, oparte na naturalnych składnikach do codziennej pielęgnacji skóry.

 

Bibliografia

Owczarczyk-Saczonek A, Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, „Przegląd Dermatologiczny, 4(101), 2014

Pietrzak A., Konrad Janowski K., Irena lechowska-Mazur, Dorota Krasowska, Łuszczyca jako przewlekła choroba skóry w kontekście psychologicznym, „Nowa Medycyna”, 1/2006

Romańska-Gocka K., Farmakoterapia łuszczycy, „Farmacja Polska” Tom 65, Nr 9/2009

Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., i inni, Leczenie łuszczycy zwyczajnej - rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, łuszczyca wieku dziecięcego, „Przegląd Dermatologiczny”, 2(99), 2012

Wielowieyska-Szybińska D., Wojas-Pelc A., Przebieg i postępowanie w łuszczycy zwykłej, „Postępy Dermatologii i Alergologii XXIX”, Nr 2/2012

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat