Advertisement

Łódzkie na plus: Wrzesień w Łódzkiem

Łódzkie Poniedziałek, 12 września 20227560
Blisko 250 pasjonatów historii z 27 grup rekonstrukcyjnych, kilkanaście tysięcy mieszkańców województwa, rozmach i niesamowite emocje. Za nami piknik militarno-historyczny „Łódzkie Pamięta – wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r.”. Wrzesień to czas rocznic związanych z wybuchem II wojny światowej, ale także miesiąc, kiedy dzieci wracają do szkół.

 

Dźwiękiem syren alarmowych rozpoczęły się 1 września w Wieluniu uroczyste obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. 83 lata temu samoloty Luftwaffe nad śpiące i nieuzbrojone miasto zrzuciły prawie 400 bomb, zabijając 1200 mieszkańców. Hołd wszystkim ofiarom wojny złożyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

 

Dwa dni później w szczególny sposób oddaliśmy hołd 260 żołnierzom, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. w bitwie nad Wartą. Około 13 tysięcy mieszkańców Łódzkiego przyjechało 3 września pod Zduńską Wolę, by na polach pomiędzy Strońskiem i Beleniem oglądać jak Armia Łódź, broniąca linii Warty i Widawki, przyjęła jedno z największych niemieckich uderzeń wojny obronnej 1939 r. Rekonstrukcja bitwy była głównym wydarzeniem zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski i Łódzki Dom Kultury pikniku.

Inscenizacja była wielkim, budzącym niesamowite emocje widowiskiem. Pasjonaci historii ubrani w mundury z epoki odtworzyli kilka epizodów krwawej bitwy na linii Warty, m.in. ucieczkę ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska. Była okazja zobaczyć w akcji wojskowe pojazdy, samolot imitujący niemiecki myśliwiec, a wszystko przy kanonadach wystrzałów karabinowych i łoskocie wybuchów artyleryjskich.

 

- Łódzkie pamięta i najlepszym tego świadectwem jest obecność tysięcy mieszkańców województwa. Dziękuję, że jesteście, że wspólnie możemy przeżyć wydarzenia tej krwawej bitwy i oddać hołd tym, którzy tutaj polegli. Ale ta bitwa jest przecież tylko symbolem, więc jest to hołd dla wszystkich ofiar drugiej wojny światowej – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Inscenizację poprzedził piknik militarno-historyczny. Gwiazdą wieczoru był Piotr Cugowski z zespołem.

 

4 września z kolei uczciliśmy rocznicę bombardowania Sulejowa. 83 lata temu – w wyniku niemieckich nalotów – zginęło 700 osób, a miasto zostało zniszczone w ponad 80 procentach. Mieszkańcy miasta i gminy oddali hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń. W uroczystościach rocznicowych udział wziął wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

 

Wrzesień to także powrót do szkoły. Łódzki Szkolny Związek Sportowy otrzymał z budżetu województwa 400 tys. zł na organizację szkolnych i międzyszkolnych zawodów dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu przez cały rok szkolny Związek zorganizuje szereg imprez i wydarzeń sportowych. W zawodach – najpierw w eliminacjach szkolnych, następnie gminnych, a potem wojewódzkich, wezmą udział uczniowie z całego Łódzkiego.

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat