ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Lęki i nerwica nie dają żyć

Czwartek, 03 grudnia 2020 2692
Powikłania zdrowotne, psychoza, czyli utrata kontaktu z rzeczywistością, bóle brzucha, wymioty, kołatanie serca, urojenia i utrata przytomności – osoba, która zażyła dopalacze, z pewnością doznała przykrych skutków ich działania.

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

 

 

Żyjemy w trudnych czasach, zwłaszcza dla osób o słabszej psychice, które nie radzą sobie w sytuacjach stresowych. Od kilku miesięcy, gdy pandemia wymusiła na nas izolację, a z czasem na Covid-19 zaczęły chorować całe rodziny, okazało się to ogromnym obciążeniem psychicznym dla wielu osób w każdym wieku. Efekt? Coraz więcej pacjentów z problemami natury psychicznej zgłasza się po pomoc do psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów.


Niepokojące jest, gdy lęk zaczyna rządzić życiem człowieka. Takiego stanu nie należy zostawiać bez żadnej reakcji, bo długotrwała nieleczona nerwica jest niebezpieczna, uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i może prowadzić do pogłębiania się zaburzeń i narastania kolejnych trudności.


Osobie cierpiącej na lęki i nerwice trudno jest samodzielnie dotrzeć do źródła niepokoju i mu zaradzić. Do tego potrzebna jest pomoc psychiatry oraz psychoterapeuty. Jest to też niezbędne, by nie pogorszył się stan zdrowia chorego. Lęki zakłócają codzienne funkcjonowanie - odbierają radość życia, a także są źródłem wielu dolegliwości fizycznych – zaburzeń układu pokarmowego, zakłóceń czynności układu krwionośnego, co objawia się nierównym i przyspieszonym biciem serca, chronicznym bólem głowy oraz ogólnym osłabieniem organizmu, złym samopoczuciem, bezsennością. Nierzadkie są też drżenie, suchość w jamie ustnej, dyskomfort w klatce piersiowej, nudności, nieprzyjemne doznania brzuszne. Ponadto występują objawy obejmujące stan psychiczny, m.in. zawroty głowy, brak równowagi, wrażenie omdlewania, uczucie oszołomienia, obawa utraty kontroli, wyłączania się oraz obawa śmierci.


Jednym z pierwszych badań, które może zlecić lekarz, jest dogłębna diagnostyka stanu psychofizycznego Pana żony, by można było określić podłoże dolegliwości. Można też wykonać badanie neuropsychologiczne, które służy diagnozowaniu zaburzeń – ocenie funkcji poznawczych. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie psychoterapii, która w leczeniu nerwic przynosi najlepsze efekty. Pozwala pacjentowi zracjonalizować swoje lęki, nauczyć się przewidywać napady i skutecznie im zapobiegać przy pomocy różnych technik relaksacyjnych. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu leków, które złagodzą symptomy choroby. Należą do nich leki przeciwlękowe (benzodiazepiny) oraz przeciwdepresyjne (z grupy SSRI). Ukierunkowana farmakoterapia pozwala na przywrócenie równowagi wewnętrznej chorego. Gdy jego stan się ustabilizuje, może zostać włączona psychoterapia, którą specjalista będzie kontynuował po rezygnacji z podawania leków.


Więcej na www.wolmed.pl


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat