Wielka Sobota. Tradycja silniejsza niż lęk

ePiotrkow Sobota, 03 kwietnia 202144 9470
Tegoroczne święcenie pokarmów w piotrkowskich kościołach z powodu pandemii musiało odbywać się na powietrzu i z zachowaniem obostrzeń oraz dystansu społecznego. Odwiedziliśmy kilka kościołów w historycznej części naszego miasta i sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem.

Ładuję galerię...

- Ludzie tego po prostu potrzebują, żeby kultywować wielkanocne tradycje i na szczęście pojawiła się możliwość organizacji święcenia pokarmów na świeżym powietrzu. Postawiliśmy specjalny namiot i rozstawiliśmy stoły na zewnątrz, aby ludzie mogli zachowując dystans uzyskać to poświęcenie. Jest to szczególny dzień dla naszej tradycji i skoro ludzie potrzebują go świętować to my im to umożliwimy, oczywiście zachowując normy sanitarne - mówi ks. Grzegorz Gogol, proboszcz parafii św. Jakuba.

Ksiądz Gogol podkreśla jednocześnie, że istnieje alternatywa dla tych, którzy obawiali się osobiście udać się do kościoła na święcenie pokarmów. - Jest możliwość samodzielnego odmówienia modlitwy i poświęcenia jedzenia na wielkanocny stół. Jej treść można znaleźć na licznych stronach internetowych - tłumaczy proboszcz piotrkowskiej Fary.

Kościoły w Wielkanoc będą otwarte i będzie można wziąć udział w Mszy Świętej, oczywiście z zachowaniem obostrzeń. Liczne kościoły, w tym Fara organizują także więcej nabożeństw. Jednocześnie ks. Gogol przypomina, że archidiecezja udziela dyspensy, tym którzy obawiają się zakażenia. Alternatywą dla takich osób jest uczestnictwo w jednej z transmisji Mszy Św, które odbędą się w telewizji, radiu oraz internecie.


Zainteresował temat?

5

6


Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mateuszwierzacy ~Mateuszwierzacy (Gość)03.04.2021 22:01

Wiara nasza przetrwała 2021 lat i przetrwała takie choroby wojny. Kto uciaka się do Boga i nie traci wiary nie straszna jest pandemia! Módlcie się za ludzi. Alleluja on nas uratował od grzechu!!

72


Zenio ~Zenio (Gość)05.04.2021 13:26

Łosiedlowy łos dobry przyjąłeś pseudonim,pasuje do twoich poglądów,nic dodać nic ująć

22


EP ~EP (Gość)04.04.2021 07:56

Chrześcijaństwo przetrwało 2000 lat i żaden lewak tego nie zmieni

116


driver+ ~driver+ (Gość)03.04.2021 16:05

Na szczęście tym razem corona wirus party nie miało wzięcia.

92


Polo  ~Polo (Gość)04.04.2021 22:34

Tak się składa, że widziałem jedną ze mszy przechodząc, z perspektywy gapią. Zachowane odstępy wyglądały jak przerwy pomiędzy posiłkami Ryszarda Kalisza, a nad duchownymi Bóg czuwał, gdyż ich twarze nie były odziane. I to tyle jeśli chodzi o absurdy, myślę, że hajs się zgadzał.

23


łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)03.04.2021 18:02

No cóż, hierarchowie kościelni sami wykopują dołek pod Kościołem, więc niech się potem nie dziwią, jak Kościół w dołek wpadnie i już się nie wygrzebie.
Ta tzw. "pandemia" pokazała, że:
1) można się obywać bez tradycyjnych obrządków religijnych;
2) można się obyć bez chodzenia do kościoła (tzw. dyspensa od tego zwalnia);
3) pokarmy w koszyczkach każdy może sobie poświęcić sam w domu (czyli nie trzeba ich w tym celu nawet pakować do koszyczka);
4) we mszy można uczestniczyć śledząc ją w internecie; jak byłem dzieciakiem, to ksiądz podkreślał, że obecność na mszy jest obowiązkowa, a ta w radiu jest tylko dla tak obłożnie chorych, co sami chodzić nie mogą;
5) w kościele można przebywać zamaskowanym i nie stanowi to żadnego problemu ani obrazy uczuć religijnych, a nawet jest to wskazane;
6) w kropielnicach zamiast święconej wody może znajdować się płyn do dezynfekcji;
7) ilość wiernych w kościołach może być limitowana w oparciu o urzędnicze widzimisię.
Podsumowując, wychodzi mi z tego, że tak naprawdę bez tego całego Kościoła można się spokojnie obyć. Oczywiście ja do tego doszedłem jeszcze w szkole podstawowej i od tamtej pory świetnie się bez niego obywam. Ale, że hierarchowie kościelni delikatnie sugerują wiernym to samo, to jestem mocno zaskoczony.
Zrobiliście z Kościoła pośmiewisko, cyrk i maskaradę! I mówi to Wam ateista, który z Kościołem nigdy nie wojował, ani nie był do niego wrogo nastawiony. Sami zastępujecie katolicyzm covidianizmem i sami zniechęcacie wiernych do siebie. Przyjdzie czas, że kościoły będą świeciły pustkami, i sami będziecie temu winni. Gdzie Wasza wiara? Ja jej nie widzę.

2013


Bliźni ~Bliźni (Gość)04.04.2021 20:59

Ale po co sie na wzajem opluwać przeciez im wlasnie o to chodzi zeby nas sklucic, zeby można bylo jednych na drugich napuszczac. Wtedy latwiej nami sterowac, i co najgorsze bardzo łatwo im sie to udaje.

71


go?ć_xyz ~go?ć_xyz (Gość)04.04.2021 19:17

Takie poświęcenie się nie liczy haha

10


97-300 97-300ranga03.04.2021 19:35

************ się od kościoła !

417


go?ć_aaa ~go?ć_aaa (Gość)03.04.2021 23:51

Gdyby ks Gogol nadal byl proboszczem w Witowie to moze dzisiaj tez swiecenie byloby na powietrzu a nie w kosciele. Ciekawe jaki limit i dystan bedzie jutro

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat