Advertisement

Szok! Szykuje się gigantyczna podwyżka za prąd [AKTUALIZACJA]

ePiotrkow Poniedziałek, 19 września 20221070397
Coraz więcej wskazuje na to, że samorządy w naszym regionie będą niedługo mierzyć się z bardzo dużym problemem. Od nowego roku zapłacą nową stawkę za prąd. Podwyżka może być gigantyczna.
Fot. J. Hoffman Fot. J. Hoffman

Od wielu lat przetarg na dostawę prąd organizowany jest wspólnie dla Piotrkowa, powiatu oraz okolicznych gmin. Dzięki stworzeniu takiej grupy zakupowej udawało się uzyskać bardzo korzystną cenę. 

Przez poprzednie dwa lata płaciliśmy 274 złote za megawatogodzinę. To była bardzo dobra propozycja. Niestety umowa kończy się w grudniu tego roku. To, co dzieje się na rynku energii nie napawa nas wszystkich optymizmem. Pierwszy przetarg zakończył się fiaskiem, ponieważ nikt się nie zgłosił. Nikt nie chce dostarczać prądu do samorządów. Dlaczego? Potrzebna moc jest duża, a rynek jest bardzo niestabilny - mówi starosta Piotr Wojtysiak. 

To właśnie starostwo wzięło na siebie organizację przetargu w tym roku. Już ogłoszono drugie postępowanie. Wyniki powinny być znane w tym tygodniu. Wieści z innych miast są bardzo niepokojące. Jak podaje starosta Wojtysiak, w innych samorządach, gdzie już rozstrzygnięto przetargi, kształtują się na poziomie 1900, 2300 czy nawet 2600 złotych za megawatogodzinę. Oznaczałoby to wzrost ceny za energię o kilkaset procent!!!

Kiedy patrzymy na to, co dzieje się w kraju, to te rozstrzygnięcia są bardzo niekorzystne. Widziałem nawet cenę powyżej 2600 złotych za megawatogodzinę. Przypomnę, że my dziś płacimy 274 złote. Czekamy na oferty. Jeśli jakaś wpłynie, to wówczas będziemy się konsultować ze wszystkimi konsorcjantami i podejmować decyzję. Możemy ogłosić nowy przetarg lub podjąć decyzję o rezygnacji ze wspólnej grupy zakupowej. Wówczas każdy będzie indywidualnie zabezpieczał zakup energii - wyjaśnia starosta Wojtysiak. 

Piotr Wojtysiak nie ukrywa, że idą trudne czasy. Liczy także na wsparcie ze strony rządowej. 

Pamiętajmy, że samorząd to szkoły, szpital czy inne budynki użyteczności publicznej. Mam nadzieję, że to zapowiadane wsparcie pojawi się. Nie wyobrażam sobie, że np. ceny energii w szkole wzrosną dziesięciokrotnie. Analizowaliśmy w starostwie zakup energii. W jednym obszarze, np. oświaty było to około 220 tysięcy złotych. Gdyby ta cena za megawatogodzinę była powyżej 2 tys. złotych, musielibyśmy płacić powyżej dwóch milionów złotych. To jest nierealne, aby pokryć takie finansowanie przy braku dochodów - podsumowuje starosta Wojtysiak. 

 

AKTUALIZACJA

 

Otwarto oferty w przetargu. Wpłynęła tylko jedna, opiewa ona na kwotę blisko 11-krotnie wyższą niż samorządy płaciły do tej pory!!! Oznacza to, że Piotrków, który do tej pory płacił za prąd 12,8 mln zł, przy zaproponowanej stawce w przyszłym roku płaciłby około 120 mln.

Co dalej? Decyzja będzie należała do rządzących. O tej trudnej sytuacji i szukaniu rozwiązań prezydent Krzysztof Chojniak będzie mówił we wtorek w programie Faktograf na antenie radia Strefa FM. Początek o godz. 14:30.


Zainteresował temat?

4

9


Advertisement
Advertisement

Komentarze (97)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Przypomnę wyborcom ~Przypomnę wyborcom (Gość)20.09.2022 15:47

pis kilka wypowiedzi, Karczewski "ja nie widzę podwyżek w sklepach" ( przytula co miesiąc 37 tys zł), Czarnek "trzeba kupować tańsze i jeść mniej" Mateusz "węgla nie zabraknie, gwarantujemy niskie ceny", Moskwa 14.06 br "nie trzeba się bać, węgiel płynie zza granicy, wszystkim starczy, będzie tani po 996,zł za tonę" dzisiaj Moskwa "nikt nie obiecywał, że węgiel będzie za darmo i że dla wszystkich starczy" tvp Edyta Lewandowska "Dziś z rządu popłynęły same dobre informacje wzrost cen za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych nie więcej niż 40 proc" przykłady można mnożyć. Tak szanowni wyborcy pis-u w Piotrkowie Trybunalskim, to przypomnienie dla was. Wojna ma niewielki wpływ na ten stan, tak dla jasności...Wisienka na torcie czyli "program chrust +" oraz "trzeba w tej chwili palić wszystkim" chyba prezes miał na myśli min "super węgiel z Indonezji" na hałdach portu w Świnoujściu czyli "flot i muł"- najgorszy sort odpadów kopalnianych....

71


Marlenka 123 ~Marlenka 123 (Gość)20.09.2022 09:13

Przecież pan starosta Wojtysiak cieszył się ze swojej podwyżki, to czemu ta podwyżka mu nie pasuje ?? Takei są właśnie konsekwencje waszych podwyżek
Nie potrafił pan zrozumieć skąd są pieniądze na podwyżki w samorządzie to już pana oświecamy

80


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)19.09.2022 16:47

Ludzie,przeciez tak nie moze byc.Z dnia na dzien wszystko drozeje kilkukrotnie?Kiedy zaczniecie myslec i wyjdziecie na ulice zrobic porzadek ze zlodziejami?

234


inga ~inga (Gość)20.09.2022 08:35

Ja mam panele fotowoltaiczne więc się nie martwię o rachunki za prąd.

310


jan bez ziemi ~jan bez ziemi (Gość)20.09.2022 11:20

Czy ktos ma wiedze czy są jakieś biedaszyby w łódzkim ? :P

71


abcde ~abcde (Gość)20.09.2022 09:05

To teraz do tych, którzy tydzień temu, w ankiecie oraz komentarzach byli przeciw wyłączaniu oświetlenia ulicznego w nocy. Miasto powinno wam podnieść podatki ( a wszyscy je ponoszą) 10-krotnie, wtedy światła będą świecić nieustająco, a zupkę pokrzywową będziecie mogli sobie uwarzyć na obiad ! ! !

47


ja ~ja (Gość)20.09.2022 10:14

Łeee tam, babcia cweter mi zrobi na drutah i bendem miał!

13


Giuseppe ~Giuseppe (Gość)20.09.2022 08:10

Wina Putina, Tuska, Unii. A my jesteśmy tacy cudowni, katoliccy.

65


prorrok ~prorrok (Gość)20.09.2022 09:37

Po następnej kadencji PIS-u nad polskim morzem zabraknie piasku na plaży, a wszystkie lasy będą miały 30 cm wysokości.

112


Dudue ~Dudue (Gość)19.09.2022 13:02

Cieszę się, że nasi prezydenci i reprezentanci przygotowali nas na te podwyżki poprzez OZE, spalarnie śmieci inne sposoby ograniczenia wydatków. Sarkazm, ale inaczej już chyba nie można

162


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat