Reklama

Stan wojenny 40 lat później - wystawa w Muzeum

ePiotrkow Niedziela, 12 grudnia 202121428
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało nową wystawę czasową, która powstała w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
fot. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

  • "Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…" - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
  • "Komuna ma generała, a my mamy papieża!" - czyli życie codzienne w stanie wojennym
  • "Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat!" - część nawiązująca do aresztowań internowania i służby wojskowej
  • "Kto wie, gdyby nas lepiej i piękniej kuszono…" - czyli przesłuchania i kontakty z władzami
  • "Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce!" - przedstawia oficjalne i opozycyjne materiały kolportowane w zakładach pracy.
  • "My do Ciebie Boże Ojcze swoje troski przez łzy kierujemy…" - poświęcona została roli kościoła, a zwłaszcza wydarzeniom, które odbywały się w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie
  • "Drukujemy ulotki o tym, że jeszcze żyjemy. Grozi nam za to wyrok…" - prezentuje sposoby powielania i kolportażu tzw. bibuły oraz jej olbrzymią różnorodność zarówno w zakresie tematyki, formy, jak też treści.
  • "ZOMO - bijące serce PZPR" - nawiązuje do historii wykonanego w stanie wojennym napisu na murze jednego z piotrkowskich domów.

Każdemu blokowi tematycznemu towarzyszy plansza z relacjami uczestników tamtych wydarzeń, które korelując z prezentowanymi w gablotach archiwaliami i muzealiami stanowią formę narracji opartej na wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń: Zenona Bartczaka, Moniki Bremerskiej, Grzegorza Filipczaka, Ewy Juszko-Pałubskiej, Marii Kabza, Mariana Kalinowskiego, Małgorzaty Kowalczyk, Witolda Kowalczyka, Januariusza Kowalewicza, Zbigniewa Mrozińskiego, Romana Peski, Michała Pietrzyka, Zbigniewa Rutkowskiego, Urszuli Sadowskiej, Andrzeja Świstaka, Jacka Tworkowskiego, Jerzego Warzochy, a także o. Remigiusza Wysockiego.

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do lutego 2022 r. w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w godzinach 10.00-18.00, z wyłączeniem poniedziałków i dni poświątecznych.


Zainteresował temat?

2

3


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dociekliwyprawdy ~Dociekliwyprawdy (Gość)13.12.2021 06:58

Czy niniejsze pytanie, jako bardzo niewygodne, dla piotrkowskich i polskich elit, będzie opublikowane - BRAK JEST BLOKU TEMATYCZNEGO o OFICERACH i FUNKCJONARIUSZACH UBSBMO i ich TW, KO, SOR i wiele innych podobnych, a powodujących gnicie naszej rzeczywistości

114


Portrecista ~Portrecista (Gość)14.12.2021 05:23

Lewica ma różne twarze, to zależy od jej mutacji i wersji. Tymi twarzami, aby nie określić dosadniej, są: Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mussolini, Hitler, Mao, PolPot, Castro i wielu innych. Twarzami prawicy są przede wszystkim królowie, cesarze i książęta. Pozdrawiam.

54


suweren ~suweren (Gość)12.12.2021 23:32

Lewica ma twarz Wojciecha Jaruzelskiego.

96


ja ~ja (Gość)13.12.2021 18:18

Ciekawe, czy w części poświęconej 1980-1981 pokazana jest prawda o awanturnictwie solidarności, o milionach bezsensownych strajków oraz o innych rozrób? A jest mowa o pieniadzach amerykańskiego wywiadu dla solidarności?

95


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat