Advertisement

Skwer przy ul. Cmentarnej imienia wybitnego sędziego

ePiotrkow Niedziela, 20 maja 201864227
Skwer u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Cmentarnej w Piotrkowie Trybunalskim będzie nosił imię Stanisława Srzednickiego. Z takim wnioskiem do Rady Miasta wystąpili Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oraz Komisja do przygotowania wniosku o wpisanie na listę Pomników Historii.
fot.: A. Stańczykfot.: A. Stańczyk

Stanisław Tadeusz Zygmunt Srzednicki (1840-1925) to postać związana z polskim sądownictwem. Jako sędzia Sądu Okręgowego od 1876 r. związany był z Piotrkowem, gdzie od 1881 r. piastował stanowisko wiceprezesa sądu. Było to najwyższe stanowisko dostępne dla sędziego Polaka, bowiem stanowiska prezesów sądów zarezerwowane były tylko dla rodowitych Rosjan. To właśnie Srzednicki miał odwagę pod zaborem rosyjskim orzekać w języku polskim.


- Podczas swojego pobytu w Piotrkowie i działalności zawodowej dał się również poznać jako społecznik, patriota, człowiek prawy i zaangażowany w życie miasta – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, który trafi pod obrady Rady Miasta jeszcze w maju. - Obok pełnionych funkcji w wymiarze sprawiedliwości był organizatorem Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan i współzałożycielem biblioteki prawniczej, funkcjonującej przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie. W 1917 r. Stanisławowi Srzednickiemu powierzono stanowisko Pierwszego Prezesa Sadu Najwyższego odrodzonego polskiego sądownictwa. Od samego początku był mocno zaangażowany w organizację i administrowanie Sądem Najwyższym, przewodniczył i orzekał także w pierwszej Izbie Cywilnej tegoż sądu. Miał zarazem wpływ na organizację i funkcjonowanie odradzającego się wymiaru sprawiedliwości. Był jednym z pierwszych kawalerów Krzyża Polonia Restituta "za zasługi położone na polu organizacji sądownictwa RP".


Srzednicki służbę sędziowską pełnił aż 60 lat. Kiedy odchodził na emeryturę w roku 1922 (miał wówczas 82 lata), wśród jego współpracowników pojawił się pomysł uhonorowania jego dorobku w sposób należyty. Ale że Srzednicki był bardzo skromnym człowiekiem, poprosił o jak najskromniejsze zakończenie jego pracy sędziowskiej. Wręczono mu jedynie portret i list od współpracowników jako podziękowanie za jego wspaniałą pracę. Oryginał tego listu znajduje się w piotrkowskiej Sali Tradycji w budynku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, sala nosi imię Stanisław Srzednickiego.
Kiedy przestał być prezesem Sądu Najwyższego, wrócił do Piotrkowa. Na emeryturze działał w wielu organizacjach dobroczynnych, pozostawał aktywnym człowiekiem. Zmarł w 1925 roku. Zgodnie z jego wolą został pochowany na piotrkowskim Starym Cmentarzu. Jego grobem zajmuje się administracja sądu w Piotrkowie, oczywiście wspólnie z jego rodziną Srzednickiego.


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga05.07.2018 22:15

Zamiast nadawać kolejne niepotrzebne nazwy może radni zajęliby się nawierzchnią chodników, która na tym skwerze wygląda tak:
https://iv.pl/images/37489997115237478048.jpg

10


Urzędniczka ~Urzędniczka (Gość)21.05.2018 10:55

Nareszcie ! A kiedy będzie uhonorowany wybitny architekt Feliks Nowicki, piotrkowianin, który m.in jest autorem projektu budynku sądu, w którym przez tyle lat orzekał sędzia Stanisław Srzednicki - I Prezes Izby Cywilnej SN.

20


endriu ~endriu (Gość)03.06.2018 21:29

A gdzie jest Towarzystwo kolei wąskotorowej i ile wzieli za złomowanie lokomotyw i wagonów i likwidacje torów . I wielka cisza się zrobiła przez tyle lat . Tak to chronili i przepieprzyli !

02


.... ~.... (Gość)21.05.2018 21:49

Może Anny Marii Wesołowskiej.Popularniejsza :)

22


gość ~gość (Gość)20.05.2018 21:45

Raczej ten skwer powinien nosić nazwę Rodziny Państwa Ditrych, bo to był ich płac który za komuny miasto wywłaszczyło i nigdy nie zwróciło...dobrze, że nie odebrano im okalających ten plac kamienic ale niestety browar im ograbili i końcowo zniszczyli doprowadzając do upadku tejże wspaniałej wytwórni zostały tylko po nim przepiękne budynki schowane za ich kamienicami

191


bibrowcica zsulejowa ~bibrowcica zsulejowa (Gość)20.05.2018 18:13

to co on zrobił że jest wybitny ? wie ktoś ?

75


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat