Advertisement

Rewitalizują mury obronne, ale… nie całe

ePiotrkow Niedziela, 31 października 2021405325
Na placu Niepodległości trwa rewitalizacja zabytkowych murów obronnych. Prace nie obejmują jednak całego fragmentu byłej fortyfikacji. – Czy to oznacza, że nie będzie modernizacji całej długości murów? – pytali słuchacze radia Strefa FM.

Ładuję galerię...

Od kilku tygodni trwa rewitalizacja zabytkowych murów obronnych znajdujących się przy placu Niepodległości. Słuchaczy radia Strefa FM zaniepokoił fakt, że rusztowania nie są ustawione na całej długości murów. – Czy to oznacza, że nie będzie modernizacji całej długości murów? – pytali.

Okazuje się, że to prawda, a problemem są sprawy własnościowe. Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu, przyznaje, że przechodniów może nieco dziwić taki zakres prac, ale urząd w tej sprawie ma „związane ręce”.

 

Prace rewitalizacyjne są wykonywane na zdecydowanej większości murów, choć nie na całej długości. Zaplanowane roboty obejmują wyłącznie fragment, na którym rozłożone jest rusztowanie, ponieważ tylko ta część jest własnością miasta. Pozostały odcinek byłych fortyfikacji przy pl. Niepodległości należy do klasztoru oo. Jezuitów, a miasto nie może wykonywać inwestycji na nie swojej własności

- wyjaśnia Jarosław Bąkowicz.

 

Prowadzone przez Urząd Miasta prace obejmują zarówno same mury, jak i schody prowadzące w kierunku ul. Łaziennej-Mokrej. Schody betonowe zastąpią stopnie z bloków granitowych, wykonany ma zostać remont poręczy stalowej oraz balustrady wraz z rekonstrukcją brakujących i odłamanych metalowych elementów.

Zaplanowano konserwację kamiennego i ceglanego wątku muru obronnego z czyszczeniem i dezynfekcją powierzchni, szycie pęknięć, renowację spoin i wypełnienie ubytków. Zmiany zajdą także na górnym skwerze od strony ul. Łaziennej-Mokrej. Tutaj zaplanowano przebudowę istniejącego zagospodarowania wraz z montażem odwodnienia.

 

Czy jest szansa, aby w przyszłości również pozostała część muru odzyskała należyty jej blask? O to chcieliśmy zapytać superiora kościoła oo. Jezuitów. Do tej pory reporterowi Strefy FM nie udało nam się z nim skontaktować, ale do sprawy będziemy jeszcze wracać.


Zainteresował temat?

5

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 54 ~gość 54 (Gość)31.10.2021 20:15

To skandal, żeby Urząd Miejski wcześniej nie porozumiał się z Kościołem i nie uzgodnił zasad
wykonania renowacji kościoła. Nie dość, że muru nie ma za wiele to jeszcze dzielą robotę na nim. Przecież to nasze wspólne dobro historyczne i obu stronom powinno zależeć na trosce o niego. Pertraktacje stron powinny trwać dotąd dopóki nie znajdą się wspólne rozwiązania i dopiero wtedy przystąpić do remontu.Wstyd przed mieszkańcami, że Urząd M nie potrafi być skuteczny w takich sprawach.

232


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)31.10.2021 16:49

A dlaczego nie całe? Znów kasy mało? A mediatekę zrobili całą.

108


Andrzejmasztalerz ~Andrzejmasztalerz (Gość)01.11.2021 18:08

Dobrze, ksiendze niech se sami remontują

29


hehehe ~hehehe (Gość)02.11.2021 11:13

Jakie to typowe dla naszego kraju (niestety). To problem nie tylko miast, ale pojedynczych ludzi. Większość nie sprząta klatek schodowych, bo w imię czego. Płacą czynsz i korzystają z niej inni. Zimą nie wychodzicie odśnieżyć parkingu przed blokiem (dobro wspólne), bo po co... w domach jednorodzinnych też... każdy robi tylko to co na posesji. Chodnika przed domem już nie zamiecie, bo to należy do miasta. W pracy też bronicie się przed pomocą innym. Byle odwalić swoją część, a o resztę niech się martwi ktoś inny.

15


Cześć ~Cześć (Gość)31.10.2021 16:26

Nie umiecie kościół niech sam pokryje koszty i zaraz to będzie zrobione

56


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)01.11.2021 20:16

To jest przykład dbania o zabytki oraz wykonywania remontów po piotrkowsku. Zamiast przy okazji planowania remontu usiąść z szefem tych księży i uzgodnić remont obu części, co raczej nie byłoby trudne zważywszy, że zabytkowe kościoły dostaje dotacje od miasta, to znowu będzie robione coś na pół gwizdka. Co z tego, że wyremontowana zostanie część, skoro druga część będzie ruiną? Efekt zerowy.

140


goœć_lola ~goœć_lola (Gość)01.11.2021 17:57

jest rozwiązanie. Ojcowie Jezuici mogą w drodze darowizny przekazać mury Miastu

110


....... ~....... (Gość)01.11.2021 08:14

Czy nie ma możliwości, aby wremontować koscielną część murów- decyzją administracyjna czy rozkaz. Przecież zaraz się to zawali i nie będzie niczego.

62


abcde ~abcde (Gość)31.10.2021 17:56

Miasto daje dotacje na remont kościołów. To nie może dać dotacji celowej na remont murów kościołowi jezuitów? ? ? Remont połowy tego muru, to jak czyszczenie połowy muszli klozetowej....

151


Turysta ~Turysta (Gość)31.10.2021 17:35

Idąc Laziena Mokra stój kamienica i straszy wyglądem należąca do Pl Niepodległości 5

51


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat