Advertisement

Repatrianci ze Wschodu zamieszkają na Starym Mieście w Piotrkowie

ePiotrkow Wtorek, 13 września 2016901937
Na początku przyszłego roku w Piotrkowie zamieszka 7 rodzin polskiego pochodzenia. Przyjadą do nas z terenów należących kiedyś do ZSRR. Nowy dom nasi urzędnicy szykują rodakom na Starym Mieście i Podzamczu.
fot. UM Piotrkówfot. UM Piotrków

Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o przyjęciu siedmiu polskich rodzin zamieszkujących azjatycką część terenów byłego ZSRR. Od kilku miesięcy magistraccy urzędnicy przygotowują się do przyjęcia repatriantów. W minionym tygodniu miasto podpisało umowę z wojewodą łódzkim, na mocy której Piotrków otrzyma blisko milion złotych dofinansowania na remont i wyposażenie lokali dla repatriantów.

Prace w lokalach przeznaczonych dla Polaków ze Wschodu muszą zostać wykonane jeszcze w tym roku, a repatrianci pojawią się u nas prawdopodobnie w I kwartale 2017 roku. Mieszkania będą miały powierzchnię od 40 do 80 metrów kwadratowych, a znajdują się przy ulicy Wojska Polskiego 3 i 9, Jerozolimskiej 17, placu Czarnieckiego 8, placu Niepodległości 4.

Jak informuje wiceprezydent Piotrkowa, występując do ministra spraw wewnętrznych urzędnicy będą wypełniać ankietę, w której mogą wskazać preferowane zawody, jakimi powinni się legitymować repatrianci. - W MSW funkcjonuje system „Rodak”, który zawiera dane dotyczące rodzin oraz potrzeb poszczególnych gmin chcących przyjąć repatriantów. Te dane są ze sobą kojarzone i tak typowane są rodziny trafiające do miast – wyjaśnia Andrzej Kacperek.

 

Na zdjęciu kamienica przy Placu Niepodległości, gdzie znajduje się jedno z mieszkań przeznaczonych dla Polaków ze Wschodu.


Zainteresował temat?

5

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

izaaaaa ~izaaaaa (Gość)17.09.2016 18:40

To chyba jakieś żarty, ludzie z Piotrkowa nie mają mieszkań a tu kamienica na Starym Mieście.

11


siedem ~siedem (Gość)15.09.2016 10:15

Wstyd mi za niektórych komentujących. Przecież ci co przyjadą to Polacy, nasi rodacy. którzy za granica znaleźli się nie ze swojej woli, tylko zostali przymusowo wywiezieni w inne rejony ZSRR....tylko dlatego że właśnie byli Polakami. Mamy wobec nich dług.

52


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)15.09.2016 00:38

O, i na to powinniśmy stawiać: na pomoc rodakom. A nie na masowy import dzikusów, na który postawiły "postępowe" kraje europejskie, którym teraz odbija się to czkawką.
Tylko ta pomoc też musi być mądra. Zła pomoc potrafi zepsuć człowieka. Chodzi o to, by wyposażyć ich w wędki, a nie przez resztę życia dawać ryby. Bo patologii i pasożytów to mamy już nadmiar.
Mam nadzieję, że szybko się zaaklimatyzują i znajdą pracę, dzięki czemu będą w stanie utrzymać siebie samych i te mieszkania (lokale chyba czynszowe?).

51


(R)orginal ~(R)orginal (Gość)13.09.2016 20:09

a my co w ZSRR byśmy dostali łagry jedynie bo tam nas kierowali aby mieszkać a my im tu kokosy dajemy niech im putinos da

316


w pierwszej kolejności szanujcie piotrkowian ~w pierwszej kolejności szanujcie piotrkowian (Gość)14.09.2016 14:37

I znów oczekujący na mieszkania z lity urzędu miasta przesuną się o kilka miejsc do tyłu. Może ktoś wie, czy w Kazachstanie nasi rodacy gdyby tam teraz pojechali, dostaliby poza kolejnością mieszkania i pracę?

19


Witek ~Witek (Gość)13.09.2016 20:20

Jak to jest dla obcych jest wszystko a młodzi bez mieszkań i perspektyw na przyszłość .Ukraińcy opanowali powiat całkowicie panosza się wszędzie zabierając prace nam .W miescie u Heringa pracują i pewnie nie tylko tam bo opanowali Wolbórz dostają prace w magazynach kosztem naszych pracowników ,w Bogusławicach Agromelu ,Formaplan a do tego gmina placi z kasy podatników za wynajmowane mieszkania na terenie Wolborza .Pytam co to ma być przecież u nich wojny nie ma a terytorium mają duże i zamiast bronic kraju to uciekają do Polski jak thórze,Dokąd inni będa się u nas panoszyć i życ naszym kosztem.Dla nas nie ma nic tylko podwyżki podatków na każdym kroku+.pora skończyc z ta polityką a do władzy muszą dojsć patrioci i Polacy do tego bo z ojczyzna jak widzę dzieje się xle

610


P ~P (Gość)14.09.2016 15:31

Może dostaną pracę w lokalnym radiu?

02


dom ~dom (Gość)14.09.2016 09:24

Chciałbym delikatnie zauważyć, że określenie "repatrianci" jest dla tych ludzi częściowo uwłaczające. Zwrot "repatriant" sjp określa jako osobę powracającą do kraju, po długim pobycie za granicą. Nie wiem z jakich konkretnie rejonów przybędą ci Polacy, ale część z nich nigdzie nie wyjeżdżała, to nie oni wyjechali z ojczyzny, tylko ojczyzna im "uciekła". To w propagandzie PRL mówiono o tych ludziach "repatrianci" pomimo, że mieszkali w tym samym miejscu, w ich malej ojczyźnie, a tereny na których mieszkali znalazły się nagle w innym państwie.

50


darek ~darek (Gość)14.09.2016 09:05

Nomin historii to Ty nie znasz niestety. Doucz sie, gimnazjum na średniowieczu skończyło?

20


ciekawy ~ciekawy (Gość)14.09.2016 08:50

Tak z "ciekawości", to ile jeszcze, poza wymienionymi, dzielnic jest w tym MIEŚCIE?

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat