Advertisement

Protest przed szpitalem. W Piotrkowie zabraknie porodówki? [ZDJĘCIA]

ePiotrkow Wtorek, 11 października 202291
Czy w Piotrkowie zabraknie porodówki i oddziału dziecięcego? Taki scenariusz wieszczą pracownicy Powiatowego Centrum Matki i Dziecka. We wtorek przed budynkiem szpitala odbył się protest pracowników placówki. Ma to związek z uchwałami, które mają zostać podjęte podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu. Starostwo chce od 1 stycznia 2023 roku wypowiedzieć umowy z NFZ na prowadzenie m.in. porodówki, neonatologii czy oddziału dziecięcego.

Ładuję galerię...

Przed budynkiem szpitala pojawili się lekarze, pielęgniarki, położne oraz pracownicy administracyjni. Wszyscy w niepewności i obawie nie tylko o swoją pracę, ale w ogóle o dalszy los porodówki w Piotrkowie. 

Od kilku lat prowadzę oddział położniczo-ginekologiczny w tym szpitalu. Robię to wraz ze wspaniałym personelem. Zebraliśmy się tutaj, aby zaprotestować, ponieważ chcemy dalej pracować w tym budynku. Chcemy nadal służyć piotrkowskim kobietom - mówiła Urszula Kopańska, oddziałowa oddziału położniczo-ginekologicznego. 

Na proteście obecny byli również lekarze od lat związani z tą placówką. 

Protestujemy, ponieważ mamy nieoficjalną informację od dyrekcji, że to koniec. Od końca stycznia ma ponoć nie być oddziału położniczo-noworodkowego i oddziału dziecięcego. Dla nas są szykowane wypowiedzenia i pieniądze na odprawy. Taką informację, na razie tylko słowną, otrzymaliśmy. Gdzie będziemy dalej pracować? Gdzie będzie oddział? Tego nie wiemy. Ja mogę pracować wszędzie. Bylebym miał takie warunki pracy jak tutaj - mówił dr Marek Chalusiak, ordynator oddziału noworodków. 

Z protestującymi spotkał się starosta Piotr Wojtysiak, który podkreślił, że decyzja o wypowiedzeniu umów z NFZ ma związek z rosnącymi długami szpitala. 

NFZ finansując działanie szpitala, przekazuje nam zaledwie 2/3 pieniędzy niezbędnych do jego prowadzenia. Powiat w tej sytuacji musi dopłacać około 1,2 mln zł miesięcznie, by to miejsce mogło działać. My chcemy, żeby od stycznia w tym budynku kobiety nadal mogły rodzić dzieci, a personel zachował swoje stanowiska. Na dziś do każdego porodu dopłacamy 1000-2500 zł - wyliczał starosta Wojtysiak. 

Zabieg wypowiedzenia umów z NFZ-em ma zdaniem starosty Wojtysiaka umożliwić przejęcie świadczeń przez Samodzielny Szpital Wojewódzki, którym zarządza Urząd Marszałkowski. Nie wiadomo jednak, co z pracownikami.

Zgodnie z pismem pana marszałka pracownicy mają mieć zapewnione porozumienie, co do zatrudnienia. Liczymy na to, że gdy władze wojewódzkie otrzymają od nas zgodę na użytkowanie budynku i przejęcie sprzętu, skorzystają też z doświadczenia tych pracowników. Niepokoi mnie, że w tej sprawie nikt jeszcze nie nawiązał z nimi kontaktu. Ja także nie znam na ten moment stanowiska Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie. To jego pracownicy będą podejmowali decyzję co do tego, kogo decydują się zatrudnić. Jeśli chodzi o sam budynek, on nadal będzie własnością powiatu piotrkowskiego. Użyczymy go jednak przedstawicielom województwa. Będą tu realizowane świadczenia z zakresu ginekologii, położnictwa, pediatrii i neonatologii - mówił Piotr Wojtysiak. 

Pod szpitalem nie było przedstawicieli marszałka województwa, więc nie wiemy, jakie mogłyby być warunki tego przejęcia. W Urzędzie Marszałkowskim pracuje zespół, który zajmuje się sprawą przejęcia tych świadczeń. W tej chwili sprawą otwartą jest, jak te prace się zakończą. 

 

O konkretach nie chciał mówić także Arkadiusz Olędzki, dyrektor PCMD. 

To nie jest prawda, że są przygotowane wypowiedzenia. Czekamy na decyzję Rady Powiatu. Jeśli ona zostanie w czwartek podjęta to wówczas będą prowadzone rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i NFZ w sprawie przejęcia tych świadczeń - mówił dyrektor PCMD, zaznaczając, że decyzja w sprawie wręczenia wypowiedzeń pracowników będzie zależeć od decyzji marszałka, który ma przejąć te świadczenia. - Ideałem byłoby, gdyby szpital wojewódzki czy marszałek przejął tych pracowników zgodnie z kodeksem pracy. Nawet jeśli marszałek zdecyduje, że ja mam najpierw wypowiedzieć umowy, a potem będą podpisywane nowe, (już przez szpital wojewódzki - red.) to należy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby świadczenia były kontynuowane - podkreślił dyrektor szpitala. 

Słowa starosty i dyrektora nie przekonały protestujących pracowników. Ich zadaniem, kłopoty szpitala zaczęły się w 2016 roku. Wówczas powiat podjął decyzję o reorganizacji szpitala i pozbyciu się m.in. bardzo dochodowego dla szpitala oddziału kardiologii. 

 Była u nas wspaniale funkcjonująca kardiologia z interną. Tam były wszczepiane stymulatory serca, a z tego były duże wpływy. To były "czyste pieniądze". Pacjent krótko przebywał, a po zabiegach szybko wychodził. Szpital miał z tego czysty zysk. Mieliśmy wspaniałych specjalistów, a oddział działał prężnie. Nikt nie wziął tego pod uwagę. Pan starosta uważał wówczas, że on ma świetny program naprawczy, a my mamy dzisiaj obraz tej naprawy. Początek problemów szpitala to likwidacja chirurgii, interny i kardiologii w 2016 roku - przekonywała Alicja Rybak, pielęgniarka, która jest wieloletnim pracownikiem PCMD. 

O los porodówki obawiają się także młode matki, które niedawno rodziły w tym szpitalu. 

Sześć tygodni temu urodziłam w tym szpitalu swojego syna. Nie ma żadnych zastrzeżeń do pracy lekarzy i pielęgniarek. Nie wyobrażam sobie, że w takim mieście, jak Piotrków nie było szpitala położniczego. Kobiety musiałyby jeździć do Łodzi, czy Radomska. To jest dla mnie niedorzeczne - mówiła jedna z obecnych na proteście kobiet. 

 

Tuż po proteście zebrała się rada społeczna szpitala, która dyskutowała nad kwestią przejęcia świadczeń medycznych przez szpital wojewódzki. Najważniejsze decyzje zapadną jednak w czwartek. Wówczas Rada Powiatu ma podjąć decyzję o zerwaniu kontraktu z NFZ-em. Na sesję wybierają się położne i pielęgniarki szpitala, które liczą, że uda im się wypłynąć na głosowanie radnych. 

Nadzieja umiera ostatnia, dlatego będziemy walczyć do samego końca - zapowiadały. 

 


Zainteresował temat?

9

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (91)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

a ~a (Gość)13.10.2022 16:53

Zostało tylko otworzyć szkołę akuszerek.

20


Der ~Der (Gość)11.10.2022 20:40

Nfz też niech zlikwidują skoro nie płacą należycie

30


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)13.10.2022 10:02

Moja mama miała tam świetną opiekę po operacji ginekologicznej. Troskliwe i pogodne panie pielęgniarki,lekarze naprawdę zainteresowani chorymi, czysto i miło. Wspaniała pani oddziałowa. Szkoda szpitala, zaangażowanych ludzi i pacjentów.

01


sew ~sew (Gość)12.10.2022 10:00

Zdjęcie nr 39 pan od oświaty to co tam robi ? Zna się na czymś ?

60


97-300 97-300ranga12.10.2022 20:50

Oto co robi ZSl zwany PSL, to nieudacznicy .

82


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)13.10.2022 01:52

Zwolnić pielegniarki z noworodków, bo całe dyżury niemalże się lenią, resztę obsady pielegniarek i lekarzy zostawić

12


Hmmm ~Hmmm (Gość)11.10.2022 21:43

Brak odpowiedniego zarządzania. Ani powiat ani miasto się nie przejmują. Kilka lat przed powstaniem PCMD szpital przechodził remont... niedługo później kolejny... do tego bałagan z przerzucaniem oddziałów między szpitalami... tragedia. Teraz chcą zamknąć szpital, a za pół roku zapewne otworzy się tam "przypadkowo" prywatna klinika?
Każdy z nas płaci ciężkie pieniądze na NFZ (wcześniej na kasę chorych), a wieczny problem z dostępem do lekarzy i leczeniem. Kto uzdrowi służbę zdrowia? Szkoda personelu i mieszkańców.

120


Marcin P. ~Marcin P. (Gość)12.10.2022 09:24

W sumie po co porodówka, oddział dziecięcy, ..... ważne, że jest 13+, 14+ emerytura - to są priorytety.
A tak na marginesie, to kto reformował przed kilkoma laty tę placówkę, likwidując część oddziałów itp. Czym się teraz ta Pani zajmuje?
Nigdy publiczne nie będzie rentowne, bo jest siedliskiem klik, układów i patologii.
Jak to jest że prywatna placówka o tym samym profilu w ramach kontraktu z NFZ jest w stanie funkcjonować, a publiczna już nie?

82


mloda ~mloda (Gość)12.10.2022 08:23

Pani Rybak ma rację, zmiany i likwidacja interny w 2016 były nie potrzebne. Na Rakowskiej też był wyremontowany oddział położniczy, pojedyncze sale, dobra opieka i nie wiem po co była ta likwidacja w szpitalu wojewódzkim na rzecz powiatowego.

60


Reno1 ~Reno1 (Gość)12.10.2022 15:06

Zdjęcie 16 i 17 - Radny Staszek przeciwko Staroście Wojtysiakowi?

10


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat