Policja apeluje: Pamiętajcie o odblaskach!

ePiotrkow Poniedziałek, 26 stycznia 20156 2095
2015 jest rokiem niechronionych uczestników ruchu na drogach ziemi piotrkowskiej. Z inicjatywy komendanta policji mł. insp. Dariusza Walichnowskiego na terenie podległym piotrkowskiej Komendzie prowadzone są intensywne działania ukierunkowane właśnie na „niechronionych”.

23 stycznia od godziny 14.00 do późnych godzin wieczornych blisko 70 policjantów wyjechało na drogi powiatu piotrkowskiego. - Zadaniem mundurowych było przede wszystkim uświadomienie wszystkim "niechronionym", jak ważne jest bezpieczeństwo i noszenie odblasków, które mogą w wielu przypadkach uratować ludzkie życie - mówi Ilona Sidorko, rzecznik prasowy KMP w Piotrkowie. - Każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Jesień i zima to czas, kiedy zmrok zapada znacznie szybciej, kiedy warunki pogodowe mogą zmienić się w kilka chwil. Śnieg, błoto, lód, zamiecie, złe warunki drogowe – to wszystko czeka uczestników ruchu drogowego. Dlatego w tym okresie należy szczególnie uważać podczas poruszania się po drodze. I nie dotyczy to tylko kierowców, czy rowerzystów. Szczególnie powinni na siebie uważać piesi. Poruszając się po drodze w miejscach słabo oświetlonych, pieszy powinien mieć ze sobą jakikolwiek element odblaskowy. Dzięki takiemu elementowi jak kamizelka, błyszczący breloczek, czy odblaskowa opaska będzie widoczny dla zbliżającego się kierowcy z większej odległości. To umożliwi mu bezpieczne wyminięcie osoby poruszającej się poboczem. - Przechodząc przez jezdnię nie zapominajmy o tym, że najpierw należy upewnić się, czy nie stanowimy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Także korzystanie z wyznaczonych przejść przez jezdnię nie oznacza, że pieszy może na nie wejść nie upewniając się czy nic nie nadjeżdża – dodaje I. Sidorko.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze wręczali „niechronionym” odblaskowe opaski, a także ulotki przypominające o używaniu takich elementów po zmroku na terenie niezabudowanym.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ogarnij_to ~ogarnij_to (Gość)27.01.2015 20:33

Obowiązek jest w terenie niezabudowanym ale ja bym radził nosić w zabudowanym też.
Brak odblasku + nieoświetlone przejście może równać się wypadek.

00


Zanzi ~Zanzi (Gość)27.01.2015 09:20

"epikiller" napisał(a):
Mentalność wsiowych jest taka,że zamiast wydać w markecie 5 zł. na kamizelke woli wychlać wińsko pod sklepem

Raczej mentalność nierozumnych użytkowników drogi. Myśli sobie taki jeden z drugim, że "skora ja się widzę i wiem, że idę/jadę rowerem, to inni też mnie widzą i wiedzą, że idę/jadę rowerem" i git ;)

50


Mała Małaranga27.01.2015 08:39

"epikiller" napisał(a):


Znasz to z autopsji?

11


Drugi po prezesie ~Drugi po prezesie (Gość)26.01.2015 15:39

"gosc-21" napisał(a):
Odblaski i kamizelki dzialaja tylko jesli nie pada a jak juz leje to rowerzysta w kamizelce jest niewidoczny gdyz odblaski na niej nie dzialaja...

Po zmierzchu rower powinien mieć sprawne i włączone oświetlenie.

60


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)26.01.2015 13:22

Odblaski i kamizelki dzialaja tylko jesli nie pada a jak juz leje to rowerzysta w kamizelce jest niewidoczny gdyz odblaski na niej nie dzialaja ,albo to buble sprzedaja podrobione by tylko zarobić

23


pieszy ~pieszy (Gość)26.01.2015 12:32

w tych wszystkich apelach brakuje jednego , wtłaczania w głowy pieszych po której stronie drogi należy iść jeśli brak chodnika, pieszy porusza się w kierunku nadjeżdzającego pojazdu czyli lewą stroną drogi

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat