Advertisement

Piotrków Trybunalski ma budżet na 2018 rok!

ePiotrkow Środa, 20 grudnia 20171052628
Piotrków Trybunalski ma już budżet na 2018 rok. Dochody miasta wyniosą 423 mln, wydatki prawie 486, zadłużenie z kolei 143 mln. Jak podkreślił prezydent, będzie to niełatwy rok ze względu na rosnące koszty robót budowlanych, a co za tym idzie rosnące koszty inwestycji.

Ładuję galerię...

Uchwalenie budżetu miasta na przyszły rok było bez wątpienia najważniejszym punktem ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta. Zanim radni wzięli pod głosowanie projekt budżetu, wysłuchali opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, później głos zabrał Krzysztof Chojniak, który przedstawił najważniejsze liczby charakteryzujące plan finansów miasta na przyszły rok. 

 

Dochody budżetu (ogółem) wynieść mają 423,3 mln zł

wydatki budżetu (ogółem) – 485,8 mln zł

deficyt (różnica między dochodami a wydatkami) – 62,5 mln zł

nadwyżka (różnica między dochodami ogółem a wydatkami bieżącymi) – 36,7 mln zł

nadwyżka operacyjna (różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi) – 17,7 mln

zaciągnięte kredyty i pożyczki – 67,3 mln zł

wolne środki – 9,2 mln zł

spłata kredytów i pożyczek – 14 mln


Planowane zadłużenie miasta ma wynieść w przyszłym roku 143 mln zł. I właśnie ta ostatnia kwota budziła największe kontrowersje na sali obrad. - Zadłużenie, które jest planowane na przyszły rok i które czasami budzi trochę emocji jest to kwota, która w tej chwili została jedynie oszacowana. Przez cały rok jednak pracujemy na to, aby zarówno wynik budżetowy, jak i kwota długu ulegały poprawie, czyli staramy się zmniejszać kwotę długu i deficytu – zaznaczyła jednak skarbnik miasta Wiesława Łuczak. - Nawet jeśli założone w projekcie budżetu kwoty długu i deficytu utrzymają się, będzie to nadal poziom bezpieczny.

 

Jak zakładają urzędnicy, w 2018 roku Piotrków otrzyma ponad 12 mln zł dofinansowania z unijnych funduszy, podczas gdy w 2017 roku było to jedynie 5,6 mln. Najwięcej w 2018 roku z budżetu miasta wydamy na obiekty kultury i sportu 45,8 mln zł, na drogi 25,3 mln oraz na gospodarkę mieszkaniową, komunalną i ochronę środowiska 19,5 mln.

 

Jak podkreślił prezydent, miasto nie ma i nie przewiduje problemów z utrzymaniem płynności finansowej i zdolności kredytowej. Dodał też, że w 2017 roku zadłużenie miasta zmalało o 12 mln zł, a Piotrków nie zaciągnął żadnego kredytu. W 2018 będzie inaczej i właśnie to nie podobało się opozycji.

- Naszych mieszkańców powinien zaniepokoić deficyt budżetowy, który wynosi ponad 62 mln. Dla przypomnienia w zeszłym roku wynosił 36 mln i wszystko będzie spłacane z kredytów - mówiła radna Marlena Wężyk-Głowacka.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zwracali z kolei uwagę na to, że piotrkowski majątek ciepłowniczy czeka na modernizację, więc wydawanie ponad 30 mln zł na budowę mediateki jest wg nich nieracjonalne. - Nierozwiązana jest kwestia budowy mieszkań socjalnych, ciepłownictwa, zdrowia w Piotrkowie, a pan ten temat odsuwa. Nierozwiązana jest sprawa dróg, na które brakuje pieniędzy, a pan decyduje się na budowę mediateki, czyli coś, co nie jest w mieście niezbędne - mówił Piotr Gajda, a adresatem słów radnego PiS był K. Chojniak. 

 

Dyskusja nad projektem budżetu trwała bez mała 2 godziny. Ostatecznie większość radnych - dokładnie 13 - głosowała za, 9 radnych było przeciwnych.

 

 

Największymi inwestycjami zaplanowanymi na 2018 rok są:

1. Budowa mediateki

2. W ramach projektu „Młode Stare Miasto” - remont kamienic przy ul. Zamurowej, Garncarskiej, Starowarszawskiej i przebudowa placu Niepodległości

3. Przebudowa ul. Kasztelańskiej, ulicy Sienkiewicza na odcinku od Wojska Polskiego do Słowackiego, ul. Rzemieślniczej i Asnyka, Próchnika i Żeglarskiej, Działkowej, Doroszewskiego, Kostromskiej od Wojska Polskiego do ronda (Polna)

4. Budowa pętli autobusowej na os. Wierzeje

5. Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Haeringa

6. Montaż oświetlenia ledowego wzdłuż Al. Piłsudskiego i Sikorskiego

7. Budowa nowych parkingów: Wyzwolenia/Bugajska, Kostromska/Polna

8. Montaż dodatkowych, umieszczonych w jezdni, świateł przed przejściem dla pieszych w Al. Piłsudskiego (na wysokości zakładu energetycznego)

9. Wymiana pieców na bardziej ekologiczne (2,5 mln)

10. Projekt „Rower miejski” - wypożyczalnia rowerów - 4 stacje na terenie miasta (32 rowery)

 

Zgodnie z projektem budżetu, w 2018 roku na inwestycje wydamy 99,1 mln zł


Zainteresował temat?

4

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)20.12.2017 21:27

Zamurowało mnie. Rower miejski w Piotrkowie? Hmmm... miasto, mówię to z szacunkiem, Emerytów... więc może lepiej dofinansować służbę zdrowia? Rozumiem, że te rowery to taki cukierek marketingowy na rok wyborczy... tylko oby dla pomysłodawcy nie okazał się być z gorzkiej czekolady

111


asdasdads ~asdasdads (Gość)20.12.2017 20:29

Kredyty.... gdyby tak gospodarowali swoimi budżetami domowymi to co zrobiłaby z nimi nasza władza??

111


do ziwz ~do ziwz (Gość)20.12.2017 20:11

Jak nie wiesz nie wypisuj głupot. Rafał Czajka anie Rafał Paweł Czajka. Paweł Czajka jest dyrektorem Pracowni Planowania Przestrzennego. Podałeś nazwiska rajców z Razem dla Piotrkowa K.Chojniaka i rajcę Marka Konieczkę z opozycji, a zapomniałeś o rajcach z SLD: Ewa Ziółkowska, Jan Dziemdziora, Szymon Miazek i Bronisław Brylski. Ta czwórka też głosowała za budżetem. 13 do 9 za. Jak widać Konieczko trzyma z RdP i z SLD. Podczas wyborów w 2018 tego Konieczkę trzeba spławić.

123


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)20.12.2017 19:04

Brawo panie Chojniak wykończ to miasto finansowo!!! Za zadłużenia nas wykupią do cna!!

53


Q ~Q (Gość)20.12.2017 17:00

Jak się miasto nie pośpieszy z modernizacją ciepłowni miejskich, to będziemy mieli tak jak wielu Warszawiaków. Pani prezydent Warszawy HGW sprzedała ciepłownie bo brakowało jej pieniędzy w budżecie i teraz Warszawiacy płacą za ciepło znacznie więcej i mocno przykręcają kaloryfery.
Wygląda na to, że działania p. HGW bardzo przypadły do gustu p. Chojniakowi, bo próbuje iść tą samą drogą. Zamiast wysokie zyski jakie osiągają obie ciepłownie + pieniądze z dzierżawy przeznaczać na modernizację, miasto woli utopić je w mediatekę lub je przejadać na niebotyczne podwyżki i premie dla pracowników ciepłowni. Wygląda na to, że pewnego dnia obudzimy się jak Warszawiacy z ręką głęboko zanurzoną w ... kieszeni, w poszukiwaniu brakujących pieniędzy za dostarczane nam ciepełko...
Mediateka może poczekać, tu się nie pali...

92


gość ~gość (Gość)20.12.2017 14:32

Kto z nazwiska głosował ZA?

101


ziwz ~ziwz (Gość)20.12.2017 15:10

i tak bedzie jak K.C chce, nie pomoga lament,płacze i miliony klikniec klawiatur, MAMY OSTATNIĄ SZANSE POZBYĆ SIĘ PASOŻYTA

135


Edek ~Edek (Gość)20.12.2017 15:00

Oczywiście mediateka na pierwszym miejscu. Panie prezydencie ile będzie Nas kosztowała ta mediateka?? Jaki koszt budowy a póżniej utrzymanie tego BUBLA.

125


Hurraaaa! ~Hurraaaa! (Gość)20.12.2017 13:29

Niech żyje Mediateka i nasz Prezio kochany!

96


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat