Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pierwsze objawy COVID-19. Co daje test na koronawirusa?

Poniedziałek, 25 stycznia 2021
Źle się czujesz? Podejrzewasz u siebie COVID-19? W takim przypadku zawsze należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Najlepiej telefonicznie. Narażanie innych osób na ewentualne zarażenie nie wchodzi w grę. Prócz tego czekanie w długich kolejkach może być obciążające dla i tak już osłabionego organizmu.
Pierwsze objawy COVID-19. Co daje test na koronawirusa?

 

Cała ta procedura ma jednak swoje oczywiste minusy. Zdalna diagnoza nigdy nie będzie budzić pełnego zaufania. Właśnie dlatego coraz więcej osób sięga po antygenowe testy na koronawirusa, które można wykonać w domu.

 

Typowe objawy COVID-19. Co powinno Cię skłonić do badania na koronawirusa?

 

Najczęściej u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 obserwuje się gorączkę, suchy kaszel i zmęczenie. Choroba COVID-19 może również przejawiać się poprzez ból głowy, mięśni i gardła, biegunkę i zapalenie spojówek. Część chorych skarży się na utratę węchu lub smaku. Niekiedy pojawia się wysypka lub przebarwienia palców u stóp lub rąk.

Jeśli zarejestrujesz u siebie poważne objawy COVID-19, takie jak duszności, ból w klatce piersiowej, utratę mowy lub zdolności ruchowych, nie ma na co czekać. W takiej chwili trzeba wezwać pogotowie. Lżejsze objawy infekcji można jednak dość łatwo pomylić z innymi chorobami. A to utrudnia diagnozę.

 

Które rodzaje testów na koronawirus są stosowane w celach diagnostycznych?

 

Do niedawna diagnozę stawiano wyłącznie na podstawie molekularnych testów RT-PCR. 30 października 2020 r. Minister Zdrowia zdecydował jednak o rozszerzeniu swojej rekomendacji na testy antygenowe. Jeżeli dodatniemu wynikowi testu wykrywającego antygeny towarzyszą objawy, będzie on stanowił taką samą podstawę do diagnostyki, jak testy PCR.

Warto zaznaczyć, że serologiczne testy na obecność przeciwciał IgG i IgM nie służą do celów diagnostycznych. Pomagają jedynie wykryć zakażenie SARS-CoV-2 w przeszłości.

 

Genetyczny test RT-PCR można wykonać w laboratorium.

 

Aby wykonać molekularny test na koronawirusa, trzeba się udać do punktu pobrań. Do przeprowadzenia tego typu testu jest bowiem potrzebna droga aparatura. Jedynym problemem, na który skarżą się osoby zainteresowane testami laboratoryjnymi, jest organizacja. W miejsce pobrania wymazu należy dojechać samochodem, by nie narażać innych. Samo dotarcie do pojazdu może jednak stwarzać ryzyko dla osób postronnych.

Osoby niezmotoryzowane z miejsca stoją tu na straconej pozycji. Nie mówiąc już o osobach, które nie mają skierowania. W takim przypadku cena testów molekularnych jest dość wysoka.

 

Antygenowy test na SARS-CoV-2 zrobisz w domu.

 

Na początku pandemii antygenowe testy na koronawirusa nie były doskonałe pod względem technologicznym. Technologia poszła jednak do przodu. Co najlepsze, aby sprawdzić obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2 nie trzeba mieć wiedzy medycznej. Antygenowy test kasetkowy można wykonać w domu. Wynik badania będzie widoczny po 10 minutach.

WHO zaleca jedynie te antygenowe testy kasetkowe, których swoistość kliniczna wynosi co najmniej 97%. Czułość (zdolność do wykrywania osób rzeczywiście zarażonych) powinna zaś być nie mniejsza niż 80%. Dla pewności warto zainwestować w testy, których parametry znacznie przekraczają te wartości.

 

Pozytywny wynik testu. Co dalej?

 

Kontakt z lekarzem. Zawsze. Choroba COVID-19 stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla Twojego komfortu. W niektórych przypadkach jest śmiertelna. A tego ryzykować nie warto. Dobrze poprowadzone leczenie zwiększy też Twoją szansę na uniknięcie groźnych powikłań.

Lekarz zaleci również kwarantannę i wypisze zwolnienie lekarskie, jeśli go potrzebujesz.

 

Co daje wykonanie testu na koronawirusa?

 

Przede wszystkim zdejmuje z Ciebie ciężar niepewności. Testy antygenowe wykonuje się przy pierwszych niepokojących objawach. Wynik ujemny odsunie od Ciebie widmo ciężkiej choroby, dzięki czemu łatwiej zachowasz spokój. Wynik dodatni pozwoli Ci podjąć odpowiednie leczenie na wczesnym etapie zakażenia. Może być także cenną wskazówką, jeśli przechodzisz zarażenie wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo.

 

 


Zainteresował temat?

0

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat