Advertisement

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubieniu ma 100 lat [FOTO]

ePiotrkowRegion Środa, 04 maja 202244011
Z tej okazji tamtejsi druhowie spotkali się z mieszkańcami i strażakami z sąsiednich jednostek, by wspólnie świętować ten wyjątkowy jubileusz. Wszystko zaczęło się od uroczystej mszy świętej. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Obchody zakończyła dyskoteka z DJ-em.

Ładuję galerię...

OSP w Lubieniu jest jedną z najstarszych jednostek w powiecie piotrkowskim. Przez lata zrzeszeni w niej strażacy podejmowali liczne interwencje i pomagali mieszkańcom całego regionu. Druhowie aktywnie działają także teraz.

W powiecie jedynie dwadzieścia kilka jednostek może pochwalić cię stuletnim lub dłuższym stażem. W tym czasie można odnaleźć mnóstwo groźnych sytuacji, przy których potrzebna była nasza interwencja. Na szczęście w ostatnich latach nie mieliśmy do czynienia z wyjazdem do żadnego tragicznego zdarzenia. Niemniej jednak pracy jest sporo. Walczyliśmy np. ze skutkami wichur, które nawiedziły niedawno gminę Rozprza. Mamy dużo wypadków, czy pożarów. Wyjeżdżamy nawet do przysłowiowego kota na drzewie. Krótko mówiąc, zawsze staramy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują - mówi Konrad Jachimowski, naczelnik OSP Lubień.

 

Pracę druhów ze wschodniej części gminy Rozprza, doceniają też przełożeni.

Jest to bardzo aktywny zespół. Obserwuję go od długiego czasu i widzę, że tutejsza młodzież jest pełna pasji i zaangażowania. Są tu także druhny. Myślę, że połączenie doświadczenia starszych strażaków z młodością, charakteryzującą się pełnią wigoru, sprawia, że jednostka z Lubienia ma przed sobą świetne perspektywy. Dzisiaj były tutaj wszystkie pododdziały OSP z naszego terenu i nie tylko. To powód do dumy, bo stawiło się nas tu naprawdę bardzo wielu, a uświetnieniem tego spotkania był akompaniament orkiestry dętej z Milejowa - mówi Artur Cubała, prezes Zarządu Gminnego OSP RP w Rozprzy.

 
Strażacy obchody rozpoczęli od wspólnej mszy świętej w kościele w Lubieniu. Wspólna Eucharystia celebrowana była też z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Jeśli zerkniemy w historię, to dowiemy się, że w 1919 roku powstał nasz kościół, a już trzy lata później z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza, powołano tu jednostkę OSP. Strażacy aktywnie włączają się w życie parafii i mam tu na myśli nie tylko uczestnictwo w uroczystościach, czy odpustach. Druhowie pomagają nam też w codziennych pracach i organizacji licznych wydarzeń. Dzięki temu, że nasza społeczność jest tak aktywna, udaje nam się tworzyć kolejne ciekawe propozycje dla mieszkańców, jak festyny czy zabawy. Jeśli zaś chodzi o samą pracę członków naszej OSP, to niosą oni pomoc nie tylko w sołectwie Lubień, ale też na terenie całego powiatu piotrkowskiego - mówi ks. Grzegorz Paszka, proboszcz parafii w Lubieniu.

 

O tym jak cenna jest praca strażaków ochotników dla każdego społeczeństwa przekonywał Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Trudno w prostych słowach wyrazić wdzięczność wobec druhów ochotniczych straży pożarnych. 100 lat działalności minęło w Lubieniu tutejszej OSP. W tym czasie jednostka rozrastała się i wzmacniała. Zyskiwała też doświadczenie bojowe. Dzięki temu dzisiaj należy do najlepszych jednostek w powiecie piotrkowskim. Potwierdza to też fakt, że znajduje się ona w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

 

Jubilaci po oficjalnych obchodach swojego święta, zaprosili mieszkańców do wspólnej zabawy podczas festynu. Na imprezie nie zabrakło atrakcji dla dzieci, dyskoteki z DJ-em oraz pysznego poczęstunku od Koła Gospodyń Wiejskich.


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)05.05.2022 21:56

Ja mam 39lat i nikt o tym nie pisze.

01


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat