Advertisement

Konfederacja przeciw podwyżkom dla piotrkowian. Magistrat odpowiada

ePiotrkow Piątek, 23 września 2022214927
Piotrkowski klub Konfederacji nie zgadza się z proponowanymi podwyżkami podatków od nieruchomości, które mają zostać poddane pod głosowanie piotrkowskich radnych podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Jego przedstawiciele zorganizowali w piątek (23.09.2022) konferencję prasową, podczas której apelowali do samorządowców, by zagłosowali przeciw podwyżkom.
fot.: Ł. Michalczyk fot.: Ł. Michalczyk

Piotrkowska Konfederacja wskazuje, że prezydent Krzysztof Chojniak zaproponował radnym uchwalenie podwyżek podatków od nieruchomości, ustalając stawki najwyższe z możliwych, dopuszczalnych przepisami prawa. Oznacza to wzrost stawek podatkowych o od 11% do prawie 24%. Podczas konferencji wybrzmiał apel, by członkowie Rady Miasta zrozumieli trudną sytuację piotrkowian, wobec powszechnych podwyżek i zagłosowali przeciw temu pomysłowi. 

Drenaż naszych portfeli już się odbywa, jest to pokłosie decyzji na szczeblu rządowym i mamy nadzieję, że samorząd nie pójdzie tą samą drogą. Pragniemy zwrócić uwagę na rozmiar tych podwyżek. Mają one przynieść dodatkowe 6,7 mln zł do miejskiej kasy. Te pieniądze będą wyciągnięte z naszych kieszeni, z portfela każdego z nas. Tą uchwałą rządzący Piotrkowem przyznają, że jedynym ich pomysłem na łatanie budżetu miasta jest podwyższanie podatków, sięganie do kieszeni mieszkańców - mówił Marcin Pietras z piotrkowskiej Konfederacji. 

 

Podczas konferencji przedstawiono kilka przykładów podwyżek, na które być może piotrkowianie będą musieli się przygotować:

  • Podatek od powierzchni mieszkalnych, który ma wynieść 1 zł/m2 (obecnie 0,85 zł/m2) - podwyżka o 17,65% w stosunku do bieżącego roku.
  • Podatek od powierzchni użytkowej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 28,78 zł/m2 (obecnie 25,20 zł/m2) - podwyżka 14,21%.
  • Podatek od garaży, nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 9,71 zł/m2 (obecnie 8,67 zł/m2) - podwyżka o 12%.

To, czy piotrkowianie będą musieli - między innymi za użytkowanie powyższych nieruchomości - płacić więcej, dowiemy się w poniedziałek. Prelegenci na koniec raz jeszcze podkreślili, że liczą na to, że nie. 

Zaprosiliśmy państwa dziś dlatego, aby dać radnym czas na przemyślenie swoich decyzji w tej kwestii. Mają na to cały weekend, i mamy nadzieję, że przemyślenia będą pozytywne dla piotrkowian i podwyżki nie wejdą w życie. Jeśli jakikolwiek radny miałby wątpliwości, wahał się jaką podjąć decyzję, to zapraszamy do kontaktu, z chęcią przedstawimy nasze argumenty - podsumował Marcin Pietras.

Do słów członków Konfederacji postanowili odnieść się przedstawiciele piotrkowskiego Urzędu Miasta. Podkreślają oni, że wszystkie samorządy borykają się obecnie z olbrzymimi problemami związanymi z galopującą inflacją. Dodają też, że w 2023 roku będzie jeszcze trudniej, choćby ze względu na zaplanowane podwyżki najniższej minimalnej krajowej pensji. Wyjaśniają przy tym, że wspominana kwota będzie ważnym zastrzykiem pieniężnym dla miasta, a sami mieszkańcy odczują ją jedynie symbolicznie.

Po przyjęciu nowych stawek, przykładowo za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. z przynależnym gruntem 32 m kw. zapłacimy zaledwie o niecałą złotówkę więcej miesięcznie. Jeśli posiadamy mieszkanie o powierzchni 120 m kw. z gruntem 309 m kw. ta kwota wyniesie 3,84 zł miesięcznie. Z kolei firma mająca budynek o powierzchni 800 m kw., budynek o wartości 90 tys. zł i działkę o powierzchni 4800 m kw, zapłaci 295 zł miesięcznie. Zestawiając to z ogólnymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, te koszty są niewspółmierne do tych, o których mówimy. Żałujemy, że lokalni działacze, którzy mają swoich przedstawicieli w ławach sejmowych, nie zwracają się do nich o to, by opracowali takie rozwiązania, które pomogą samorządom w rekompensowaniu ponoszonych strat - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie.

 


Zainteresował temat?

8

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dejta se siana ~Dejta se siana (Gość)4 godziny temu, 15:39

Precz z brokułami i szczawiem! Tylko fasolka szparagowa da radę. Hłe, hłe ale populizm. Ambitne wykresy. Są jeszcze lepsi od obecnie rządzący.

20


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)12 godzin temu, 07:24

Z jakiej racji podwyżki otóż urzędnicy powinni zarabiać połowę wynagrodzenia pracownika fizycznego a nie jak jest teraz Kowalski za minimalną a byle mierny urzędnik za 5 tys. i więcej. W czasie fikcyjnej pandemii urzędnicy nic nie robili zamykali się przed suwerenem ale pensja ta sama to skandal!

51


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)wczoraj, 14:56

Co ? radnym brakuje pieniędzy na podwyżki pensji dla siebie i chcą podwyższyć podatek od nieruchomości?

82


Pytam ~Pytam (Gość)22 godziny temu, 21:19

Populisci. Kto traktuje ich jeszcze poważnie?

56


Mieszkanka niestety ~Mieszkanka niestety (Gość)7 godzin temu, 11:41

To co się dzieje w tym mieście to jakaś paranoja... prad zdrozal o 1000 procent co za tym idzie woda zdrożeje o podobna ilość. Przecież pompy które ciągną wodę sa na prąd. Dzieci wyślą na zdalne bo szkoly na ogrzewanie nie mają. Stawki za śmieci najdroższe w województwie. Paranoja.... aż dziw bierze czemu mlodzi stąd uciekają????? A co Pan prezydent na to.... podnieśmy stawki na podatek od nieruchomości tyle podwyżek kolejnej nie zauważa!!!!!?????

12


sympatyk ~sympatyk (Gość)9 godzin temu, 09:46

Proponowany poziom wzrostu stawek podatkowych nie wpłynie na konkurencyjność Miasta bowiem w okolicznych jednostkach miejskich od lat stosuje się maksymalne stawki podatku od nieruchomości (Pabianice, Konstantynów Łódzki, Tuszyn, Łódź, Bełchatów).

12


qwas ~qwas (Gość)wczoraj, 17:32

Wyższy podatek akurat równa się z kwotą o jaką wzrosły koszty wynagrodzeń urzędu.

83


PoP ~PoP (Gość)wczoraj, 14:48

Skoro wielu posłów Konfederacji np. poseł Braun: "Nie poparł sejmowej uchwały potępiającej zbrodnie ludobójstwa w Ukrainie, był przeciwny wejściu Szwecji i Finlandii do NATO. Na marszu, zorganizowanym przez prorosyjskich aktywistów, promował apel, w którym o wybuch wojny oskarżono Ukrainę i NATO, ale nie Putina. Kilka dni temu w polskim Sejmie zaprezentował pomysły legislacyjne, które mają „zatrzymać ukrainizację Polski”, a wśród nich — ustawę chroniącą Polaków przed dyskryminacją. Przy okazji z Ukraińców zrobiono główne zagrożenie dla przyszłości Polski" (źródło https://oko.press/) - to może Ci malkontenci ze zdjęcia wyżej powinni napisać do Putina o pomoc i wsparcie lub "interwencję"?! Ta partia to wg mnie populizm i wynaturzenie demokracji i wolności.

1014


go?ć_piotrkowianin ~go?ć_piotrkowianin (Gość)22 godziny temu, 21:30

Już w to uwierzyłem, że właściciele mieszkania o powierzchni np. 50 m, będą płacić podatek o niecałą złotówkę więcej na miesiąc. Gdyby tak było w rzeczywistości, to nie opłacałoby się radnym i samemu panującemu na piotrkowskich włościach organizować zebrania w tej sprawie i wysyłać zawiadomień o podwyżce. Poza tym takie groszowe podwyżki nie pomogłyby budżetowi miasta. No i Konfederacja nie robiłaby rabanu.

31


apel do prezydenta ~apel do prezydenta (Gość)23 godziny temu, 19:51

Panie Chojniak. dla dobra Piotrkowa i mieszkańców prosimy nie kandydować już więcej na to stanowisko..

92


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat