Reklama

Karta Praw Rodzin w Łódzkiem. „Ten dokument to skandal, a jego przegłosowanie to hańba” - twierdzi lewica

Strefa FMŁódzkie Środa, 29 stycznia 2020532337
Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął tzw. Samorządową Kartę Praw Rodzin. Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas wtorkowej sesji.
lodzkie.pl

Kartę skrytykowała posłanka Paulina Matysiak z Lewicy Razem. - To nie jest dokument chroniący rodzinę, ale segregujący – mówiła. - To jest dokument, który zabiera z polskich rodzin prawo do decydowania o własnym życiu, o własnej miłości. Dokument daje bliżej nieokreślonym ludziom prawo do oceny, czy dana rodzina jest „rodziną” w myśl zapisów tej Karty. Ten dokument to pogwałcenie konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego, na pewno nie ma on na celu ochrony wartości rodzinnych. To ustanowienie nad polskimi rodzinami ideologicznego bata w rękach ludzi, którzy bezprawnie mianowali się strażnikami tradycji i wartości rodzinnych. Ten dokument to skandal, a jego przegłosowanie to hańba. Chcecie chronić rodzinę, to odrzućcie ten dokument!


Karty broniła natomiast radna PiS Beata Dróżdż. - Stwierdzenie w wystąpieniu pani poseł „Boicie się ideologii, która chce zawładnąć rodziną” mówi samo za siebie – mówiła. - Rodzina to szerokie pojęcie, to też babcia, mama, dziadek, ciocia, wujek. Są różne sytuacje społeczne, różne sytuacje życiowe, czasem dzieci wychowywane są w rodzinach zastępczych, w rodzinach niepełnych, ale to też jest rodzina. Nigdzie w tym stanowisku, które zostało przedstawione nie ma mowy o tym, że my takiej rodziny nie chcemy chronić, że województwo łódzkie nie chce się taką rodziną opiekować.


Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych (17 PiS, 1 PSL i 1 KO), 10 było przeciw (KO), 2 radnych (PSL) wstrzymało się od głosowania, a 2 radnych nie wzięło udziału w nim udziału (1 KO i 1 PSL).


Województwo łódzkie jest pierwszym w kraju regionem z Samorządową Kartą Praw Rodzin.

 

 

 

 

W Samorządowej Karcie Praw Rodzin czytamy m.in.:

(...) Opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18), prawa do ochrony życia rodzinnego (art. 47), prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1) oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją (art. 72 ust. 1). Władze publiczne mają obowiązek uwzględniać w polityce społecznej i gospodarczej dobro rodziny (art. 71 ust. 1 Konstytucji).

 

(…) Samorząd powinien także inicjować i wspierać projekty edukacyjne wzmacniające rodzinę oraz szkolenia dla nauczycieli z zakresu współpracy z rodzicami i wspomagania wychowawczej funkcji rodziny.

 

(…) Programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. Konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny. Także regulaminy samorządowych konkursów dla organizacji społecznych powinny zostać uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli.

 

(…) Ważnym elementem polityki społecznej prowadzonej przez samorząd powinno być także wspieranie rodzin wychowujących dzieci, w tym wielodzietnych. Samorząd powinien również promować rozwiązania umożliwiające rodzicom wybór pomiędzy różnymi formami opieki nad najmłodszymi dziećmi.


Zainteresował temat?

2

9


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)31.01.2020 10:09

Kukiz: PiS wprowadza model bolszewicki -https://www.rp.pl/Kukiz15/200139893-Kukiz-PiS-wprowadza-model-bolszewicki.html

10


gość5 ~gość5 (Gość)29.01.2020 16:27

Odkrycie na miarę radnej, że babcia, dziadek, mama, wujek i ciocia to rodzina jest bezcenne.......

71


Ordo jakieś tam ~Ordo jakieś tam (Gość)30.01.2020 09:22

W Samorządowej Karcie Praw Rodzin czytamy m.in.: (...) Opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18).
Art. 18 Konstytucji ( nie zmanipulowany przez sejmik) brzmi:
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
Czyli sejmik zawęża rodzinę tylko do małżeństw, wszystkie inne relacje nie są już rodzinami, chociaż z Konstytucji wynika coś całkiem innego. O czym myślało tych 19 co głosowało za?

54


marpiob ~marpiob (Gość)29.01.2020 13:50

Po co taka karta ? Wystarczy czytać konstytucję i wykonywać prawa z nią związane.
A czarownice też palili w imię wyższych celów.

205


obs. ~obs. (Gość)29.01.2020 14:58

ja tez wolę żyć w tzw. ciemnogrodzie niż w takiej pseudonowoczesności!!!

1313


mc ~mc (Gość)29.01.2020 18:21

Przypomina się, ze art. 18. Konstytucji brzmi:
" Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. "
Po słowie: "mężczyzny" jest przecinek. Po słowie: "rodzina" jest przecinek.
Zatem "rodzina" to nie to samo, co "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny". Konstytucja nie odnosi się do małżeństw jednopłciowych, ale nie zawęża pojęcia rodziny jedynie do legalnego związku osób różnej płci.

102


wzburzony ~wzburzony (Gość)29.01.2020 16:07

A jak dzieci wychowują dziadkowie ,albo niepełna rodziana smotna mata,samotny ojciec i.t.pA o tych rodzinach ani słowa w tej"Karcie Praw".PS A jak to jest dziecko księdza ,to jakie ma prawa?

95


nbc ~nbc (Gość)29.01.2020 18:20

Brawo sejmik

39


gość ~gość (Gość)29.01.2020 20:43

Lewica wszystko zawsze wiedziała najlepiej...

71


gość ~gość (Gość)29.01.2020 20:41

Zauważyłem, że Lewica (lewactwo) od czasu powstania wie wszystko najlepiej...

62


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat