Advertisement

Kamil Durczok skazany za jazdę po pijanemu

ePiotrkow Wtorek, 30 marca 2021980850
Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazał Kamila Durczoka piotrkowski Sąd Rejonowy. Dziennikarz usłyszał wyrok za spowodowanie w 2019 roku po pijanemu kolizji na autostradzie A1 w rejonie Piotrkowa. Sąd odrzucił jednocześnie najpoważniejszy zarzut prokuratury dotyczący sprowadzenia zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, czyli przestępstwa zagrożonego karą 12 lat pozbawienia wolności.
fot. K. Czapczyk fot. K. Czapczyk

 

Przypomnijmy, że cała sytuacja miała miejsce w lipcu 2019 roku. Kamil Durczok jechał autostradą A1 znad morza do Katowic. Na wysokości Piotrkowa, a dokładniej w miejscowości Brzoza dziennikarz uderzył swoim BMW w pachołki drogowe rozstawione na remontowanym odcinku drogi. Po zatrzymaniu okazało się, że miał on blisko 3 promile alkoholu we krwi, w której wykryto także ślady leków psychotropowych.


Dziennikarz już od początku procesu przyznawał się do zarzutu prowadzenia w stanie nietrzeźwości oraz do spowodowania kolizji, a swoje zachowanie tłumaczył przeżywaniem trudnego okresu w życiu zawodowym i osobistym. Sąd uznał Durczoka za winnego spowodowania kolizji po pijanemu.


- Kamil Durczok prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, co udowodniono ponad wszelką wątpliwość. Stężenie alkoholu w stopniu ewidentnym przekładało się na bezpieczeństwo. Robił to w szczycie sezonu. Tylko szczęśliwemu zbiegowi okoliczności można zawdzięczać, że nie doszło do nieszczęścia. Ani problemy osobiste, ani choroba alkoholowa nie mogą stanowi zasłony dymnej dla tak bezmyślnego zachowania – uzasadniła wyrok sędzia Małgorzata Krupska-Świstak.


Jednocześnie sąd odrzucił najpoważniejszy ze stawianych przez prokuraturę zarzutów , czyli sprowadzenia zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, który grozi karą do 12 lat pozbawienia wolności.


- Jeśli chodzi o wyrok i jego ustne uzasadnienie to jako obrońca podzielam je w pełni i myślę, że mój klient myśli podobnie, ponieważ odpowiada ono w pełni dowodom, które zostały zebrane. Jeśli chodzi o komentarz do wyroku to muszę powiedzieć, że już dawno nie słyszałem tak krytycznych i tak wielu uwag pod adresem oskarżyciela publicznego – mówił po ogłoszeniu werdyktu mecenas Łukasz Isenko, obrońca Kamila Durczoka.


Sąd w uzasadnieniu podkreślał bezpodstawność argumentów prokuratury dotyczących zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, przywołał dwie opinie biegłych w tym zakresie, a także podkreślił, że prawo jasno odróżnia katastrofę od nawet najpoważniejszego wypadku. - Należałoby udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że było to coś więcej niż stworzenie zagrożenia wypadkiem, nawet groźnym, śmiertelnym. A tego nie udało się zrobić – mówiła sędzia Małgorzata Krupska-Świstak.


Sąd ostatecznie skazał Kamila Durczoka na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Zasądził ponadto trzy tys. zł. grzywny oraz nakazał wpłacenie 30 tys. zł. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Na dziennikarza został nałożony także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres pięciu lat. Durczok będzie musiał także ponieść część kosztów sądowych. 


Wyrok piotrkowskiego Sądu Rejonowego nie jest prawomocny. Obie strony nie wykluczają apelacji, ale decyzję podejmą dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.


Sam Kamil Durczok nie uczestniczył w rozprawie z powodu przebywania na przymusowej kwarantannie.


Zainteresował temat?

3

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (50)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.04.2021 12:30

Bardzo miłosierna pani sędzia oby tak nas wszystkich sądziła

21


Dawidoff ~Dawidoff (Gość)01.04.2021 10:26

jakby ze 100,000 zapłacił to może by coś odczuł w kieszeni

41


go?ć_tom ~go?ć_tom (Gość)31.03.2021 20:16

Słynne hasło polskiego sadownictwa: słabi wobec silnych silni wobec słabych. Polskie sądownictwo..

72


97-300 97-300ranga30.03.2021 21:08

Aniol81 ~~Jest Pan celebrytą i zwolennikiem PO? No to nic Panu nie grozi,niepotrzebne dylematy które Pan rozważa. Gorzej gdyby Pan okazał się zwykłym Kowalskim, albo nie daj Boże zwolennikiem PiS-u. Wtedy kara będzie jak to się mówi surowa, ale sprawiedliwa-zakaz prowadzenia dożywotnio wpłata conajmniej10000zł,z 5 lat odsiadki nawet jeśli będzie Pan miał szczęście dojechać w całości i bez przejechania kogokolwiek.

132


Zosia ~Zosia (Gość)31.03.2021 12:49

Przejechał ponad 300 km nawalony tylko dzięki systemowi asystenta pasa w BMW. Pod Piotrkowem system zgłupiał bo budowa autostrady trwa. Normalny człowiek poszedłby do paki. Mój znajomy dostał 2000 zł odszkodowania jak pijak zabił mu matkę na drodze a pijak rok więzienia w zawiasach na 2 lata bo ...... jechał 40 km/h

80


gosc555 ~gosc555 (Gość)31.03.2021 02:00

Moim zdaniem dostal wysoka kare,znam przypadki lagodniejszej kary za gorsze przewinienie.

28


Hołek... ~Hołek... (Gość)31.03.2021 15:28

Czy ktoś pamięta jak nawywijał Krzysztof Hołowczyc? Ileś lat temu jechał w okolicach Olsztyna z prędkością ok. 240 km/godz. i został namierzony przez patrol. Sprawa trafiła do sądu, a powołany biegły "udowodnił", że jechał tylko 160 w miejscu gdzie wolno było jechać max. 90-tką. Aż o 80 km/h pomylili się policjanci. TO CZYM ONI MIERZYLI ??? Później były odwołania w sądzie i kolejne, i kolejne, ... aż sprawa uległa przedawnieniu !!!
Dzisiaj, gdy Hołowczyca widzę w reklamie o ubezpieczeniach, to ... rzygać mi się che...

20


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga31.03.2021 07:43

Wolne żarty.
Nic się nie zmienia w naszym biedym kraju. Wcześniej Najsztub teraz Durczok podsądni specjalnej troski.

83


Yes ~Yes (Gość)31.03.2021 11:23

Zwykłego człowieka skazałaby na więzienie NASZA PANI SĘDZIA.
Niezawisłość sądów

72


Gośś ~Gośś (Gość)30.03.2021 19:26

Polski sądzie - obudź się!!!

204


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat