Advertisement

Jak zweryfikować firmę pożyczkową?

ePiotrkow Sobota, 29 kwietnia 201728442
Pożyczka, nawet ta udzielana w 15 minut, to poważna sprawa. Powiększający się z każdym rokiem rynek parabanków i firm pożyczkowych nie tylko oznacza duży wybór ofert, ale również większe prawdopodobieństwo, że trafimy na nieuczciwego pożyczkodawcę. Nieuwaga lub, co gorsze nierzetelność firmy pożyczkowej, może narobić nam poważnych kłopotów, a nawet doprowadzić do bankructwa. Na szczęście, istnieje kilka możliwości, które pomogą nam zweryfikować wiarygodność firmy udzielającej pożyczek i jednocześnie pomóc nam w wyborze najlepszej oferty pożyczkowej.
Jak zweryfikować firmę pożyczkową?

Ostatnie lata to prawdziwa idylla dla firm pożyczkowych. Polacy pożyczają coraz więcej i coraz chętniej. Rośnie też liczba firm i parabanków oferujących pożyczki na dowolne cele. To jednocześnie dobra wiadomość, bo większa konkurencja oznacza oferowanie coraz lepszych warunków dla klientów, ale i ostrzeżenie. Pośród tysięcy firm pożyczkowych znaleźć można również wiele takich, którym z uczciwością i rzetelnością nie po drodze, a jedyne na czym im zależy to zarobić na klientach jak najwięcej, niekoniecznie stosując się do zasad moralnych, a nawet prawnych.

Jest jednak kilka możliwości, które pozwalają nam na zweryfikowanie wiarygodności firmy pożyczkowej. Skorzystanie z nich powinno być jednym z kroków w wyborze najlepszej oferty pożyczki. Dziś nie wystarczy już sprawdzać wysokości RRSO czy długości okresu spłaty. Przegląd opinii o danej firmie pożyczkowej, a także jej weryfikacja w poszczególnych bazach danych może zaważyć na wyborze oferty pożyczkowej i tym samym uratować nas przed niekontrolowanym zadłużeniem, a nawet bankructwem. Od czego warto zacząć?

 

Internet wszystko ci powie

Jak podpowiada serwis Loan-magazine.pl, jednym z kroków, jakie można podjąć w kwestii weryfikacji firmy pożyczkowej jest przegląd opinii na forach internetowych. Jest to łatwy i szybki sposób, bowiem dziś dostęp do internetu nie jest niczym nadzwyczajnym. Ludzie chętnie dzielą się swoimi opiniami, choć częściej tymi negatywnymi i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Rzetelna firma nie musi mieć samych pozytywnych opinii, ale powinny one przeważać nad negatywnymi. Nie zawsze jednak pisane są one rzetelnie. Internet to miejsce, w którym łatwo kogoś oczernić i nie potrzeba do tego solidnych dowodów. Do takich opinii powinniśmy podchodzić z dystansem i zwracać uwagę na te odnoszące się do sposobów działania firmy.

 

Firma w sieci

Dziś istnienie w sieci to podstawa działalności każdej firmy. Chcąc sprawdzić jej wiarygodność możemy zajrzeć na stronę internetową firmy pożyczkowej, gdzie powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące usług, a także działalności firmy. Tam też znajdziemy dane kontaktowe firmy, numer KRS oraz infolinię. Dzięki temu łatwo zweryfikujemy czy dana firma istnieje naprawdę – mówi ekspert z firmy pożyczkowej Chwilowkomat.pl. Dzwoniąc na infolinię danej firmy pożyczkowej bez problemów powinniśmy dowiedzieć się wszystkiego, co nas interesuje. Jeśli któraś z tych informacji wzbudzi nasze wątpliwości, sięgnijmy po inne środki weryfikacji.

 

Sprawdź w bazie związku

Związek Firm Pożyczkowych zrzesza większość firm z branży, działających na terenie naszego kraju. Zasady przyjęcia do związku są dość restrykcyjne, a to oznacza, że już sama przynależność do ZFP stanowi swego rodzaju gwarancję jakości danej firmy. Na stronie internetowej związku dostępny jest rejestr, w którym możemy sprawdzić wiarygodność wybranej firmy poprzez podanie jej nazwy lub numeru KRS. ZFP uruchomił również infolinię, za pośrednictwem której możemy uzyskać istotne informacje, np. czy firma była karana przez UOKiK, jakie są opinie jej klientów i jak długo dana firma funkcjonuje na rynku. Infolinia udziela również porad dotyczących działań, jakie należy podjąć, gdy padło się ofiarą oszustwa, a także co zrobić, by tego uniknąć. ZFP działa nie tylko na rzecz samych firm pożyczkowych, ale również w kwestii ujednolicenia przepisów branży pożyczkowej.

 

Zajrzyj do rejestrów

„Puls Biznesu” radzi, by firmę pożyczkową sprawdzić również w rejestrze UOKiK lub zwrócić się z prośbą o weryfikację do lokalnego Rzecznika Konsumentów. Rejestr pokaże nam czy dana firma była karana za nieuczciwe działania, zaś sam Rzecznik pomoże nam w wyjaśnieniu niezrozumiałych warunków przyznawania pożyczki. W naszym imieniu zwróci się również do firmy pożyczkowej o wyjaśnienie zapisów w umowie. Udzieli nam również bezpłatnej porady prawnej, a także wsparcia w przypadku trwającego już postępowania przeciwko nieuczciwej firmie. Warto również zajrzeć do rejestru ostrzeżeń publicznych KNF, jak radzi Rafał Tomkowicz redaktor naczelny Loan-Magazine.pl. Tam jednak podobnie, jak w przypadku rejestru UOKiK znajdziemy tylko te firmy, które mają na swoim koncie nieuczciwe działania i były za nie karane. Brak danej firmy w tych rejestrach, możemy traktować jako pozytywny znak.

 

Czytaj umowę

Umowa z firmą pożyczkową również stanowi środek do weryfikacji uczciwości danej instytucji. Już sam fakt, że pożyczkodawca nie podpisuje z nami umowy, powinien nas zaalarmować o nierzetelności. Jeśli jednak otrzymamy umowę do podpisania, jak radzi Bankier.pl, dokładnie ją przeczytajmy. Kodeks cywilny wyraźnie określa, jakie informacje powinna zawierać taka umowa. Należą do nich dokładne dane firmy pożyczkowej, wysokość pożyczki, okres spłaty co do dnia, wysokość opłat dodatkowych, jak np. prowizja firmy, całkowity koszt pożyczki, postępowanie w razie opóźnienia spłaty, wcześniejszej spłaty czy rezygnacji z umowy. Jeśli w umowie pojawiają się niejasne zapisy, doradca powinien nam je dokładnie wyjaśnić. Jeśli tego nie zrobi lub będzie unikał odpowiedzi, zastanówmy się, czy jest to dobra firma na zawieranie umowy o pożyczce.


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

antypożyczka ~antypożyczka (Gość)29.04.2017 10:15

Przede wszystkim to się należy mocno zastanowić, czy rzeczywiście warto brać te pożyczki. Często ludzie biorą pożyczki w różnych celach: np. na wakacje i później tylko pakują się w kłopoty. Jak się nie ma forsy na wakacje, to się nie jedzie na wakacje i kombinuje, jak zarobić na następne wakacje! A jeśli nam brakuje na bieżące potrzeby, to skąd weźmiemy później na spłatę pożyczki razem z odsetkami i różnymi opłatami? Pożyczka to nie jest żadne panaceum na finansowe kłopoty, a często tylko powoduje kłopoty. Zastanówcie się lepiej 100 razy, zanim podpiszecie umowę pożyczkową, czy rzeczywiście bez tej pożyczki nie da się żyć. Czy warto tak lekkomyślnie dawać zarabiać firmom pożyczkowym?... Ja odpowiadam: zdecydowani nie warto!

20


Pan_kolega ~Pan_kolega (Gość)29.04.2017 09:11

Dobry zwyczaj nie pożyczaj.

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat