Advertisement

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Świat Środa, 14 września 20228020
Ciąża i pojawienie się noworodka w domu to ogromna zmiana w życiu całej rodziny. Gdy na świecie ma pojawić się drugie dziecko, rodzice powinni odpowiednio wcześnie przygotować starsze dziecko na narodziny siostry lub brata. Trzeba jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem o tym, że będzie miało rodzeństwo.
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Wspólne zakupy i przygotowania

 

Dzieci często chętnie angażują się w przygotowania na przyjęcie rodzeństwa – w urządzanie pokoju oraz w zakupy. Wspólnie wybierajmy ubranka, pieluchy jednorazowe np. ze sklepu bee.pl, kosmetyki i artykuły higieniczne oraz inne elementy wyprawki dla noworodka. 

Zaangażowanie dziecka w przygotowania sprawi, że będzie czuło się dumne. Dużą radość sprawi mu widok siostry lub brata w wybranym przez siebie ubranku. 

 

Nie wolno zaniedbywać starszego dziecka

 

Podczas przygotowań i zakupów nie wolno zaniedbywać starszego dziecka. Kupowanie wszystkiego tylko dla nowego członka rodziny sprawi, że dziecko stanie się zazdrosne jeszcze przed narodzinami siostry lub brata. Trzeba się starać, aby oczekiwanie na rodzeństwo było miłym przeżyciem. 

 

Warto wspólnie oglądać fotografie dziecka, gdy było niemowlęciem, można mu pokazać nawet jego zdjęcie USG. Opowiadajmy dziecku, jak wyglądał dzień, w którym przyszło na świat i jak wszyscy bardzo się cieszyli. Trzeba uświadomić dziecku, że bardzo je kochamy, zawsze będzie dla nas ważne i nic tego nie zmieni. Oglądajmy zabawki, którymi dziecko bawiło się, gdy miało kilka lub kilkanaście miesięcy. 

 

Opowiadanie, jak wygląda opieka nad noworodkiem

 

Trzeba wyjaśnić dziecku, jak wygląda opieka nad noworodkiem. Nasza pociecha musi wiedzieć, że w pierwszych miesiącach życia maleństwo będzie dużo spało. Należy przygotować dziecko na to, że często będzie świadkiem płaczu siostry lub brata, nie tylko w dzień, także w nocy. 

Dziecko musi wiedzieć, że noworodek nie potrafi samodzielnie nic zrobić, trzeba go karmić, przewijać, Można delikatnie zapytać starszą pociechę, czy pomoże nam w opiece nad maleństwem. Można przedstawić dziecku przykład jego koleżanek i kolegów, którzy mają młodsze rodzeństwo, świetnie sobie radzą i są zadowoleni. 

 

Nie wolno dziecka do niczego zmuszać ani go karać 

 

Jeżeli dziecko nie ma ochoty na przygotowania, nie należy go do tego zmuszać. Nie wolno też karać dziecka, jeżeli nie interesuje się ciążą ani obecnością rodzeństwa. Karanie może doprowadzić do wielu problemów emocjonalnych, które negatywnie wpłyną na zdrowie i na dalszy rozwój dziecka. Odpowiednio wcześnie należy zadbać o opiekę nad dzieckiem na czas porodu i pobytu w szpitalu. 

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat