Advertisement
artykuł sponsorowany

Jak prowadzić rozmowy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym?

Środa, 09 marca 2022
Wśród sytuacji kryzysowych najczęściej powodujących kryzys psychiczny u uczniów, można wymienić rozwód rodziców, problem alkoholowy lub przemoc w rodzinie, samobójstwo bliskiej osoby czy myśli samobójcze. Stosunkowo często w codziennej praktyce pedagogicznej ma się do czynienia również z zachowaniami autodestrukcyjnymi u podopiecznych. Osoby w kryzysie psychicznym mają zwiększone zapotrzebowanie między innymi na wsparcie społeczne. Jak go udzielić?
Jak prowadzić rozmowy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym?

Pomoc osobie w kryzysie psychicznym

 

Pomoc osobie w kryzysie psychicznym stanowi jedną z kompetencji kluczowych w szkole. To właśnie rolą wychowawcy, pedagoga, nauczyciela, dyrektora i innych pracowników szkoły jest zidentyfikowanie problemu oraz wdrożenie stosownych działań naprawczych. Pomoc osobie w kryzysie powinna być dostosowana do potrzeb jednostki. Uczeń lub każda inna osoba, której udziela się pomocy, musi mieć świadomość, że wychowawca jest dla niej dostępny. Na stronie internetowej https://ecrklex.pl/ dostępne są e-szkolenia dla szkół, które pomogą wytrenować pracownikom oświatowym określone umiejętności przydatne w toku działań pomocowych.

 

Co obejmują szkolenia dla oświaty związane z interwencją kryzysową?

 

Szkolenia dla oświaty oferowane przez EcrkLex to przede wszystkim koncentracja na takich zagadnieniach jak:

  • czynniki chroniące, które wzmacniają potencjał jednostki do radzenia sobie z sytuacją trudną,
  • dzieci jako jedna z grup społecznych, które są najbardziej zagrożone w sytuacji znalezienia się w sytuacji kryzysowej,
  • analiza potrzeb dzieci i młodzieży, znajdujących się w kryzysie psychicznym,
  • formy udzielania pomocy oraz trening rozmów z osobami dotkniętymi kryzysem.

Jak rozmawiać z osobą w kryzysie psychicznym?

 

Często, kiedy obserwuje się rozmowy niektórych z osobami przebywającymi w kryzysie psychicznym, można zauważyć, że chociaż intencje udzielającego wsparcia są czyste, to dochodzi do nietrafionego wsparcia. Pocieszanie osoby w kryzysie czy bagatelizowanie jej sytuacji, nigdy nie przynosi pozytywnych rezultatów. Pozytywny wpływ na podopiecznego może mieć za to wyrażenie wsparcia, zaakceptowanie jego trudnych emocji czy zadawanie pytań związanych z tym, czego aktualnie potrzebuje. Czasami wystarczy jedynie wysłuchanie, a nawet wspólne milczenie z dzieckiem dotkniętym kryzysem. Warto mieć pod ręką również dane teleadresowe do placówek interwencji kryzysowej czy fundacji udzielających pomocy osobom dotkniętym określonym rodzajem problemów.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat