Ile lat ma najstarszy dokument w Piotrkowie? Za nami święto w Archiwum

Czwartek, 30 września 20215
30 września przypada Ogólnopolski Dzień Archiwisty. Z tej okazji pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przygotowali dla mieszkańców naszego regionu ciekawe atrakcje, związane z ich codziennymi obowiązkami. Goście, którzy odwiedzili w czwartek piotrkowską synagogę przy ul. Jerozolimskiej, mogli przekonać się także, jak archiwiści zadomowili się w swojej nowej siedzibie, a nawet... przepchnąć olbrzymi regał z dokumentami.

Ładuję galerię...

Poszczególne grupy oraz indywidualnych gości po budynku Archiwum oprowadzał m.in. dr Maciej Hubka.

Dzisiaj świętują wszyscy archiwiści, w całej Polsce. Od początku naszej akcji odwiedzają nas grupy szkolne. Byli już u nas uczniowie jednej z katolickich szkół podstawowych czy popularnego TBS-u. Czekamy na kolejnych gości. Mogą oni wyrobić sobie opinię na temat tego, czym jest archiwum i do czego archiwalia mogą się na co dzień przydać. Zapewne niektórzy nieco zmienią swoje postrzeganie dotyczące trudnej pracy, jaką tutaj wykonujemy. W planach mamy jeszcze pokazanie prezentacji multimedialnej dotyczącej dziejów i działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz seans archiwalnych kronik filmowych, które pozwolą zapoznać się z dawnym Piotrkowem, którego już nie ma

- wyjaśnia.

 

Ważnym punktem obchodów była prelekcja połączona z warsztatami numizmatycznymi. - Na monetach historycznych można znaleźć bardzo wiele istotnych informacji. My staramy się pokazać, w jaki sposób można je odczytać. Obserwując je, możemy dowiedzieć się jaki władca panował w czasie ich wybijania czy jakimi ziemiami władał. Dzisiaj nie zastanawiamy się nad tym tak głęboko, bo w powszechnym użyciu są karty płatnicze. To sprawia, że nie musimy mieć w kieszeni tzw. drobnych. Kiedyś natomiast nie dało się bez nich żyć. Kruszec, z jakiego monety wytwarzano, zmieniał się wraz z upływającym czasem. To było złoto, srebro, miedź, a nawet aluminium. W Piotrkowie mamy wiele materiałów dotyczących wybitnego piotrkowianina Kazimierza Stronczyńskiego, który zajmował się opracowywaniem monet pierwszych Piastów. Zresztą dwa jego dzieła prezentujemy na naszych wystawach - mówi Jacek Ziętek z piotrkowskiego Archiwum.

 

Swoimi wrażeniami podzieliła się z nami również jedna z odwiedzających. - Praca archiwistów jest niezwykle ważna pod względem poszukiwania dokumentów, porządkowania zbiorów czy też odszukiwania różnych więzi rodzinnych i pamiątek. Rzadko zdarza się, że możemy zobaczyć, jak ich działania wyglądają od wewnątrz, więc możliwość bycia tu i oglądania tego pięknego budynku jest nie lada gratką. Poza tym wejście w skórę archiwisty, zapoznanie się z zapleczem oraz księgozbiorami, aktami i możliwość uczestnictwa w warsztatach to coś nowego i niesamowitego - mówi pani Natalia.

 

Uczestnicy czwartkowego spotkania mogli się np. dowiedzieć, że najstarszy dokument, jaki jest przechowywany w Piotrkowie Trybunalskim, to pochodzący z 1367 roku dokument lokacyjny Krzyżanowic, wydany przez Kazimierza Wielkiego, a także... spróbować przepchnąć ogromny regał z dokumentami.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_uczen ~go?ć_uczen (Gość)30.09.2021 16:31

To z jakiego dokumentu wiadomo że miast ma już 800lat a najstarszym dokumentem jaki jest to 1367 to jak to jest

30


Anglik daniszewice ~Anglik daniszewice (Gość)30.09.2021 18:39

Pierwsza wzmianka o piotrkowie pochodzi z przywileju księcia krakowskiego wystawionego w 1217 roku, który potwierdza wyrok sądu książęcego, korzystny dla położonego blisko, nad Pilicą, klasztoru cystersów w Sulejowie, a piotrkowski akt lokacyjny pewnie był w Łęczycy lub Sieradzu.

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat