Advertisement
artykuł sponsorowany

Himlung - nepalski szczyt, który warto poznać

Poniedziałek, 28 marca 2022
Dla wspinaczy wysokogórskich Himalaje są wyjątkowo hojne, jeśli chodzi o szczyty górskie. Jednym z nich jest Himlung – 7-tysięcznik, który może być świetnym sprawdzianem przed Mount Everest.
Himlung - nepalski szczyt, który warto poznać

Himalajskie szczyty dla średnio zaawansowanych wspinaczy

Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim na świecie. Himalaje mają w sumie ponad 2500 km długości i około 250 km szerokości. Znajdują się w południowej Azji, na terenach należących do Indii, Chin, Pakistanu, Bhutanu i Nepalu. W ich skład wchodzą Himalaje Wielkie, posiadające szczyty przekraczające 8000 m n.p.m., a także Himalaje Małe i Siwalik.

 

Himalajskie szczyty są atrakcyjne dla wspinaczy, ponieważ praktycznie każdy może znaleźć szczyt dostosowany do swoich umiejętności. Himalaje są wprost idealne dla wspinaczy średnio zaawansowanych. Znajduje się tam sporo 6- i 7-tysięczników, które mogą być dla nich źródłem nowego doświadczenia i wyzwań. Wśród himalajskich szczytów nadających się na wspinaczki górskie dla średnio zaawansowanych można wymienić: Island Peak, Yala Peak, Kang Yatze, Mera Peak czy Himlung.

Himlung – szczyt, o którym niewielu jeszcze wie

Szczyt Himlung położony jest na północy Nepalu, w rejonie Manaslu, nieopodal granicy z Chinami. Jego wysokość wynosi 7126 m n.p.m.

Himlung to stosunkowo nowy punkt wypraw dla wspinaczy górskich, szczególnie w kontekście wypraw komercyjnych. Do lat 80. XX wieku szczyt był niedostępny dla wspinaczy. Dopiero w 1983 roku Himlung został zdobyty po raz pierwszy. Z kolei pierwsze polskie wejście odbyło się niedawno, bo w 2018 roku.

 

Ten nepalski 7-tysięcznik uznawany jest za bezpieczny kierunek, a ryzyko pojawienia się niespodziewanych zagrożeń podczas wyprawy oceniane jest nad wyraz nisko. Choć Himlung może stanowić osobiste wyzwanie, góra nie uchodzi za wyjątkowo trudną technicznie, co czyni ją idealnym szczytem treningowym przed wyprawą na 8-tysięcznik, w tym Mount Everest. Wyprawę, na której wspólnie ze zorganizowaną grupą będzie można zdobyć ten szczyt znajdziesz tutaj: https://sunsara.pl/himlung-7126-mnpm-swieza-pozycja-na-mapie-komercyjnych-wypraw-wysokogoskich-i-najnowszy-projekt-sunsary/

 

Gdzie szukać wyprawy zorganizowanej na Himlung?

Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej ofert dotyczących wypraw zorganizowanych na Himlung. Najlepszym sezonem na wspinaczkę górską w tamtych rejonach jest jesień, przez co dobrze szukać wyjazdów odbywających się w ostatnim kwartale roku.

 

W październiku wyprawę na Himlung organizuje m.in. agencja Sunsara. Eskapada odbywać się będzie w systemie 1:1 – każdemu uczestnikowi zostanie przydzielony certyfikowany przewodnik, mający doświadczenie w wyprawach 7- i 8-tysięczniki. Przed podróżą wymagane jest przygotowanie pod okiem przewodników, zapewnionych przez organizatora. Warto dodać, że wyprawa na Himlung nie jest odpowiednia dla laików – stąd też uczestnik powinien mieć już za sobą wyprawę podobnego typu.

 

Podsumowując, średnio zaawansowani wspinacze górscy z powodzeniem mogą rozwijać swoje umiejętności w Himalajach. Pasmo górskie rozciąga się na terenie kilku krajów, a w jego skład wchodzą najwyższe szczyty świata. Zanim jednak wyruszy się na wyprawę na Mount Everest, warto sprawdzić się podczas wspinaczki na jakiś 6- lub 7-tysięcznik. Idealny do tego celu wydaje się być szczyt Himlung, który jest świeżym punktem na mapie wypraw komercyjnych. Jedno jest pewne, Himlung z pewnością spodoba się turystom wysokogórskim, których charakteryzuje zew zdobywcy.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat