Advertisement
tekst reklamowy

Czym jest łagodny rozrost gruczołu krokowego?

Czwartek, 28 lipca 2022
REZUM - innowacyjne, małoinwazyjne leczenie łagodnego rozrostu prostaty.
Czym jest łagodny rozrost gruczołu krokowego?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenie dotykające mężczyzn głównie po 45 roku życia. Pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnym, w głównej mierze testosteronu. Szacunkowo łagodny rozrost prostaty dotyka około 30% piećdziesięciolatków, 50% sześćdziesięciopięciolatków i aż 90% mężczyzn w wieku osiemdziesięciu pięciu lat. Skutkiem zwiększenia masy gruczołu krokowego jest ucisk cewki moczowej, co wiąże się z wystąpieniem objawów takich jak:

— częstomocz

— parcie na mocz

— nykturia (nocne oddawanie moczu)

— nietrzymanie moczu

— uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego

— zmniejszona objętość oraz siła strumienia moczu

— opóźnienie w rozpoczęciu mikcji (świadomego oddawania moczu) i przerywany strumień

— całkowite zatrzymanie moczu (retencja moczu)

— krwiomocz (powoduje go pęknięcie powierzchownych żył gruczołu krokowego i cewki moczowej, wywołane napinaniem się w celu oddania moczu)

— żylaki odbytu, również spowodowane napinaniem się przy oddawaniu moczu

— zaburzenia prawidłowego wytrysku nasienia

 

Zabieg REZUM

 

Łagodny rozrost gruczołu krokowego da się wyleczyć nieinwazyjnym zabiegiem, trwającym od piętnastu do dwudziestu minut. Zabieg REZUM wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas procedury wykorzystuje się kontrolowany strumień pary wodnej, który jest ukierunkowany na wybrane części prostaty. Za pomocą specjalnego cystoskopu para wodna wtłaczana jest przez urologa - z reguły wykonuje on od czterech do dziesięciu wstrzyknięć, każde trwające około dziesięciu sekund. Energia cieplna powstająca przez kondensację pary wodnej powoduje denaturację błony gruczołu krokowego, skutkując jego obkurczeniem. Zmniejszenie objętości gruczołu krokowego powoduje poprawę otwarcia cewki moczowej, co w konsekwencji przyczynia się do poprawy mikcji u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego.

 

Jakie są zalety leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą REZUM?

 

Zabieg REZUM dedykowany jest szerokiej grupie pacjentów. Wyróżnia go:

— bezpieczeństwo zabiegu - brak interwencji chirurgicznej

— mała inwazyjność - zabieg wykonywany metodą endoskopową

— brak konieczności hospitalizacji, pacjent opuszcza szpital jeszcze w dniu zabiegu

— niskie ryzyko uszkodzenia zwieracza dróg moczowych

— pozwala na zachowanie prawidłowych funkcji seksualnych w zakresie wzwodu i erekcji

— możliwość przeprowadzenia zabiegu u pacjentów którzy nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego z uwagi na przebyte choroby takie jak udar czy zawał oraz choroby współistniejące: nadciśnienie, otyłość, cukrzycę

— alternatywa dla leczenia farmakologicznego mogącego wywołać skutki uboczne takie jak wytrysk wsteczny czy spadki ciśnienia tętniczego

— krótki okres rekonwalescencji, trwający zaledwie kilka dni

— możliwość przeprowadzenia zabiegu u osób cewnikowanych

 

Zabieg REZUM polecany jest pacjentom w każdym wieku cierpiącym z powodu zaburzeń oddawania moczu na skutek łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Za pomocą tej metody można leczyć pacjentów z objętością gruczolaka osiągającą 80 mililitrów. Jedynymi przeciwwskazaniami do zabiegu są nawracające oraz aktywne zakażenia dróg moczowych lub nieprawidłowy poziom antygenu PSA.

 

Proces przygotowania do zabiegu REZUM

 

Przed zabiegiem należy przejść proces kwalifikacji, rozpoczynający się wizytą u lekarza urologa prowadzącego. Pacjent musi dostarczyć wyniki badań takich jak USG z oceną zalegania po mikcji, uroflowmetrii (badanie przepływu moczu) oraz aktualnego oznaczenia z biopsją TRUS lub rezonansu magnetycznego aby wykluczyć chorobę nowotworową prostaty. Ponadto pacjent musi pozytywnie przejść konsultację anestezjologiczną, do której potrzebne są aktualne wyniki badań krwi, w tym: morfologii, glukozy, elektrolitów, mocznika, kreatyniny, grupy krwi, INR, APTT i ogólne badanie moczu oraz na posiew. Standardową procedurą jest również wykonanie badania per rectum oraz USG przezodbytnicze konieczne do dokładnej oceny wielkości gruczołu krokowego.

Więcej dowiesz się na https://medicus.com.pl/specjalizacja/urologia/


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat