Advertisement
artykuł partnerski

Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Wtorek, 08 marca 2022
Dopóki ceny mieszkań nie zaczną spadać wciąż warto jest kupić mieszkanie. Czekanie na spadek cen może okazać się bardzo kosztowny. Prognozy na rok 2022 nie przewidują rychłych spadków cen, wręcz przeciwnie, szacowany jest stały wzrost cen. Tym samym obojętne, czy kupujemy mieszkanie na własne cele mieszkaniowe, czy jako inwestycję, warto jest dokonać kupna jak najszybciej.
Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Drożejące mieszkania

Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym ceny mieszkań rosną. Wydawać by się mogło, iż niepewność rynku finansowego sprawi, że inwestorów, zwłaszcza kredytobiorców odstraszy wzrost stop procentowych i podrożenie kredytów, tymczasem nic bardziej mylnego. Zainteresowanie kupnem mieszkania jest ogromne i tyczy się nie tylko popularnych lokalizacji, ośrodków miejskich.

Najszybciej drożeją mieszkania z rynku pierwotnego. Niestety są one coraz mniej atrakcyjne, bowiem sytuowane są na dalekich przedmieściach, w małych ośrodkach miejskich lub też w doskonałej lokalizacji, jednak niekoniecznie komfortowe pod względem metrażu, rozkładu itp.

 

Warto kupować?

Jeśli zastanawiamy się czy warto inwestować w mieszkania w 2022 roku, z pewnością odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Zależy przede wszystkim od tego, czy kupujemy mieszkanie za gotówkę, czy na kredyt. Jeśli na kredyt bezwzględnie nie warto, jednak z drugiej strony jeżeli i tak w najbliższej perspektywie będziemy musieli nabyć mieszkanie to lepiej teraz niż za rok. Na pewno sytuacja rynkowa nie jest korzystna w porównaniu z tą sprzed 5 lat, jednak oceniając obiektywnie prognozy na rok 2022 lepiej nie będzie.

Oprócz ceny musimy przeanalizować dostępność mieszkań. Jeżeli zależy nam na rynku pierwotnym pula mieszkań w wybranych lokalizacjach wyczerpuje się w czasie i już w 2022 roku mamy sytuację, w której trudno jest kupić nowe mieszkanie w dobrej atrakcyjnej lokalizacji.

 

Analizy finansowe

Analitycy rynku nieruchomości, jak i finansowego dokonują rozmaitych zestawień, które prognozują jeszcze co najmniej rok, dwa lata wzrostów. Prognozy te oparte są na wielusetletniej obserwacji rynku. Najczęściej obecną sytuację odnosi się do sytuacji lat 2006-2008, kiedy również obserwowano ciągły wzrost cen. Jeżeli model ten się powtórzy, po okresie wzrostów nastąpić powinien spadek, a raczej wyhamowanie cen. Niemniej spadek z pewnością nie sprowadzi cen do poziomu sprzed roku, czy pięciu a będzie odnosił się do szczytu cen prawdopodobnie z połowy 2023 roku.

 

Inwestycja w mieszkanie

Jeśli o zakupienie mieszkania myślimy w kategoriach inwestycji, bezwzględnie warto jest kupić jeszcze w tym roku nieruchomość. Powodem jest szalejąca inflacja, która może zagrozić naszym oszczędnościom. Ulokowanie kapitału w nieruchomości zapobiegnie stopnieniu jego wartości, a może jeszcze przy dobrym wyborze mieszkania wpłynąć na zysk. Ponadto można spodziewać się, iż drożejące mieszkania przysporzą zainteresowania wynajmem. Nie wszystkich będzie stać na zakup mieszkania, a w sytuacji gdy potrzeby mieszkaniowe są niezbędne do zaspokojenia pozostaje wynajem.

 

Ewolucja rynku

Polski rynek nieruchomości doznaje w ostatnich latach sporego przeobrażenia. Wciąż popularny jest wynajem wśród osób młodych, zakładających rodziny, będących najliczniejszą grupą klientów. Jednak jest to nieco inny wynajem, niż ten tradycyjny znany dotąd. Zaczyna on przypominać wynajem mieszkań w spółdzielni mieszkaniowej. Odbiorcy oczekują długoterminowego, stabilnego wynajmu mieszkania do własnej aranżacji, z dużą swobodą zarządzania, użytkowania lokalu. Ma być to alternatywa dla wieloletniego kredytu hipotecznego, którego młodzi ludzie się obawiają lub nie mają do jego zaciągnięcia zdolności kredytowej. Biorąc pod uwagę te zmiany warto jest przemyśleć zakup mieszkania pod inwestycję w kontekście jego wynajmu.


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat