TERAZ 13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

„W imię zasad...Niepokorni". Niepodległa 2024

czw., 14 listopada 2024 11:16
Wystawy, spotkania, film i dwa pełne emocji koncerty. Miejski Dom Kultury w Radomsku od 8 do 11 listopada realizował projekt „W imię zasad...Niepokorni". Tytułowi niepokorni, to młodzi ludzie, którzy wchodzili w dorosłość na początku burzliwych lat 80.

 

To co łączy bohaterów projektu to brak zgody na otaczającą rzeczywistość. Jedni walczyli z nią artystycznym krzykiem, drudzy strajkowali i ginęli. Pierwszy koncert „Mobilizacja 2.0” poświęcony został pamięci Sławomira Małka, współtwórcy radomszczańskiego, rockowego zespołu AFT 2, który w 1983 r. zagrał na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. 09 listopada na nowo zabrzmiały utwory zespołu w interpretacji młodych muzyków. Na finał z utworem „Mobilizacja” wystąpili artyści z AFT 2. „Tryptyk Polski” to koncert wieńczący projekt.

 

W Dzień Niepodległości przed radomszczańską publicznością wystąpiło blisko 30 artystów: Orkiestra Kamerala „Aleksandria” pod kierownictwem Szymona Teleckiego, uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie pod opieką choreografa Łukasza Netera oraz soliści: Łukasz Trepczyński - fortepian i Jona Ardyn - wokal. W programie wzruszający II koncert fortepianowy Wojciecha Killara, prawykonanie baletu „Pamięć” Jarosława Siwińskiego, a na koniec polskie pieśni ludowe w aranżacji na głos i orkiestrę.  Koncert upamiętnił górników poległych w pacyfikacji kopalni „Wujek”, a zwłaszcza Andrzeja Pełkę z podradomszczańskiego Niedośpielina, najmłodszą ofiarę pacyfikacji.

 

Koncertom towarzyszyły spotkania i wystawy. Wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym im.K.K.Baczyńskiego w Radomsku zrealizowano w piątek, 08 listopada, lekcję historyczną „Ile jesteś gotów poświęcić dla Ojczyzny”. Do refleksji i wniosków zachęcał młodzież Radosław Bartnik. Odbyło się też spotkanie z lokalnymi działaczami opozycji niepodległościowej czasów PRL. Rozmowę z autorem broszury „Moje wspomnienia o "Solidarności" : ZP Komuna Paryska w Radomsku w latach 1980-1990” prowadziła Jolanta Dąbrowska. Po spotkaniu dobyła się projekcja filmu "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza. W holu MDK można też było oglądać wystawy: „Kopalnia strajkuje – strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek” udostępnioną przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz wystawę fotograficzną „AFT2/Jarocin ‘83”.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 1

    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio