Advertisement
artykuł partnerski

18 lat w Unii Europejskiej

Środa, 19 października 2022
W 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W ramach Funduszy otrzymaliśmy blisko 150 miliardów euro. Dofinansowania tysięcy projektów umożliwiły nam znaczny postęp gospodarczy, kulturalny, technologiczny oraz społeczny. Liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie stale rośnie, a obecność w Unii Europejskiej ma wpływ na życie każdego z nas. Otwarcie rynków zbytu oraz możliwość rozwoju przy wsparciu dotacji sprawiły, że Polska stała się integralną częścią cywilizacji zachodniej.
18 lat w Unii Europejskiej

Życie codzienne

 

Unia i jej programy mają niezwykle inspirujący wpływ na całe województwo łódzkie. Jeździmy nowymi drogami i ścieżkami rowerowymi, dzieci w szkołach mają zapewnioną wysokiej jakości edukację, a pacjentów w przychodniach i szpitalach diagnozuje się przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego. Rozkwita infrastruktura miast i wsi, zatrudnieni i osoby poszukujące pracy bezpłatnie podnoszą swoje kwalifikacje, a dla przedsiębiorców i rolników otwierają się nowe rynki. Dzięki unijnym inwestycjom rozwinęły swoją ofertę instytucje kultury i muzea, a wiele zrewitalizowanych zabytkowych obiektów cieszy oczy turystów. Bez problemów korzystamy z podróży czy nauki za granicą.

 

Zmiany na lepsze

 

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwiło przebudowę gospodarki oraz wprowadziło pojęcie innowacyjności i konkurencyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały wsparcie, które pozwoliło na ich rozwój. Położono nacisk na cyfryzację, a zmiany klimatyczne zaowocowały projektami dotyczącymi obniżenia zużycia energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji zabytkowych budynków i terenów w województwie łódzkim byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich była rewitalizacja jednego z symboli Piotrkowa Trybunalskiego – wieży ciśnień. Obiekt powstał w 1927 roku w ramach inwestycji mającej na celu unowocześnienie infrastruktury miasta. Wieża przez wiele lat wykorzystywana była do spiętrzania wody dla miejskiej sieci wodociągowej. Niszczejący obiekt został wyremontowany w 2008 roku w ramach projektu Trakt Wielu Kultur. W ramach rewitalizacji przeprowadzono prace budowlane i elektryczne. Renowacji poddano drzwi wejściowe, zamontowano nowe drzwi zewnętrzne na taras i do latarni oraz wymieniono okna. Dzięki rewitalizacji oraz promocji miejskich zabytków mieszkańcy mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach, a także zwiedzaniu najpiękniejszych zakątków Piotrkowa.

 


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat