Advertisement

III Koszyczek Wielkanocny w Czarnocinie

ePiotrkow Niedziela, 02 kwietnia 201768885
W gminie Czarnocin zapachniało Wielkanocą - wójt oraz koła gospodyń wiejskich tej gminy zaprosili mieszkańców na III Koszyczek Wielkanocny.

Ładuję galerię...

Wydarzenie tradycyjnie już odbyło się w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Czarnocinie. Gospodynie przygotowały wyśmienite potrawy, stroiki, koszyczki wielkanocne, czyli wszystko to, czego według tradycji nie może zabraknąć podczas zbliżających się świąt.

 

Niewątpliwą ozdobą wydarzenia były występy artystyczne. Grały i śpiewały bowiem: Koraliki, Orkiestra Dęta, Ludowa Biesiada czy czarnocińska schola.

 

- W organizację Koszyczka zaangażowane były wszystkie koła z terenu gminy Czarnocin, a jest ich 12, ale głównym inicjatorem był oczywiście wójt – powiedziała nam Janina Glonek, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Czarnocinie. – To już trzeci Koszyczek Wielkanocny w naszej gminie.

 

A czego można było spróbować w niedzielę w Czarnocinie? Pasztetów, wędlin przygotowanych wg tradycyjnych receptur, ciast (w tym sernika na bazie sera pochodzącego oczywiście z rodzimej mleczarni). Specjałem gminy Czarnocin są gomułki wytwarzane wg starej receptury. – Zrobione z naszego czarnocińskiego sera, który jest najlepszy. Gomułki są opalane na słomie w piecu chlebowym, można dodawać do nich różne przyprawy – czarnuszkę, szczypiorek – dodała Janina Glonek.

 

W Koszyczku poza mieszkańcami gminy uczestniczyli również przedstawiciele powiatu piotrkowskiego, a nawet parlamentarzyści w osobach Roberta Telusa, Grzegorza Wojciechowskiego i Krzysztofa Maciejewskiego, którzy wraz z wójtem Romanem Miksą przyglądali się występom artystycznym z pierwszego rzędu i z tego właśnie powodu… najbardziej im się dostało. Po skończonym występie dzieci postanowiły, że wielkanocnej tradycji musi stać się zadość i zaczęły oblewać wszystkich zgromadzonych w sali wodą. – To stary, dobry obyczaj, woda jest symbolem oczyszczenia, wiosennej radości. Wcale się nie obraziłem, jestem zadowolony, że kultywujemy zwyczaje wielkanocne – powiedział nam Roman Miksa, wójt gminy. – Koszyczek to nasza wspólna inicjatywa, która zrodziła się 3 lata temu. Pomysł wyszedł od pań z kół gospodyń wiejskich. Cieszę się, że aż trzech parlamentarzystów z naszego terenu uczestniczyło w tym wydarzeniu, zawsze zapraszamy wszystkich bez względu na przynależność partyjną.

 

Miłym akcentem Koszyczka było wywołanie na scenę pań z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Rzepki, bowiem to właśnie one odniosły ostatnio spory sukces, zajmując drugie miejsce w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” na najlepsze koło gospodyń wiejskich w naszym powiecie. Gospodynie zebrały ponad 9 tysięcy głosów. Wójt docenił ten sukces – panie dostały prezent od władz gminy.


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pytek ~pytek (Gość)03.04.2017 20:50

ile na to gmina wydała żeby posłów tak pięknie ugościć?

11


Hera ~Hera (Gość)03.04.2017 17:24

Pis anki a nie koszyczek wielkanocny. Posłowie grali pierwsze skrzypce gadali i gadali a wójt się tym nacieszyć nie mógł

10


Jan ~Jan (Gość)03.04.2017 14:39

Powinien być rabin.Koszyczek wielkanocny związany jest z judaizmem !

00


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)03.04.2017 07:02

Oczywiście klechy nie mogło zabraknąć

01


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat