Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Łódzkie Poniedziałek, 30 sierpnia 20212 539
Po zabawie na dożynkach, przed refleksją września
200 stoisk, tysiące gości i niezliczone ilości produktów lokalnych. Do tego znakomita zabawa i koloryt całego regionu. Rogów, gdzie zorganizowane zostały dożynki wojewódzkie, był w ubiegły weekend rozrywkową stolicą regionu.

 

Ale dożynki to święto, które łączy sacrum i profanum, dlatego zaczęliśmy od mszy dziękczynnej, której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a oprawę muzyczną zapewniał zespół Mocni w Duchu.

Gospodarz wydarzenia, marszałek Grzegorz Schreiber, również zwracał uwagę, by świętość dożynek nie przechodziła w zapomnienie i nie pozostawało z nich wyłącznie to co ludzkie, ziemskie. - Niech  dożynki będą czasem refleksji nad świętością tej wspaniałej uroczystości, nad świętością chleba. Abyśmy potrafili przenieść tę refleksję w naszą codzienność – mówił marszałek województwa.

Grzegorz Schreiber zapowiedział przy okazji nowy projekt Województwa Łódzkiego, w ramach którego powstanie kilkanaście różnych programów skierowanych m.in. do rolników, sadowników, pszczelarzy - „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. – To projekt, w którym chcemy wspierać rozwój szeroko rozumianego rolnictwa, wykorzystując potencjał naukowy naszego regionu – opisywał. - Chcemy wspomóc rolników, by mogli ze zdrową żywnością trafić bezpośrednio do odbiorców, otworzyć możliwość sprzedawania ich bezpośrednio mieszkańcom dużych miast w regionie.

 

Po obrzędach dożynkowych poznaliśmy Sołtysa na Plus (to Maria Stępień z sołectwa Pawłówek w gminie Dłutów) i smak najlepszej potrawy lokalnej, ciasta dożynkowego oraz potrawy wigilijnej. To efekt konkursów kulinarnych dla Kół Gospodyń Wiejskich, które nadawały smaku i kolorytu dożynkom. Dzieci bawiły się na dmuchańcach, wszyscy chętnie sprawdzali sprzęt Wojsk Obrony Terytorialnej, swoją ofertę prezentowały instytucje kultury samorządu województwa łódzkiego i samorządy lokalne. Wisienką na torcie były koncerty gwiazd: Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i Zakopower.

 

Tak kończyliśmy żniwa, wakacje i lato. W następne weekendy przyjdzie czas na refleksję. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na wojewódzkie inscenizacje bitwy nad Wartą i Bzurą. Będą to najbardziej widowiskowe rekonstrukcje historyczne w regionie. 

4 września między Strońskiem a Beleniem pod Zduńską Wolą zagrzmią wybuchy bomb, granatów, będzie słychać odgłosy karabinów. Kilkuset rekonstruktorów wcieli się w najeźdźców niemieckich i żołnierzy Wojska Polskiego broniących wschodniego brzegu Warty. Po dwóch latach przerwy, dzięki wsparciu samorządu województwa łódzkiego, w bardzo efektowny sposób zaprezentowana zostanie wojna obronna z września 1939 r. Druga odsłona projektu „Łódzkie Pamięta” będzie miała miejsce w Łowiczu 11 września, gdzie zaprezentowana zostanie obrona miasta podczas bitwy nad Bzurą. Organizatorzy zapowiadają dużo wybuchów i efektów pirotechnicznych, które oddadzą klimat tamtych dni.

 

Zapraszamy!

 

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

na oko ~na oko (Gość)30.08.2021 15:26

Nie wiem jak kto, ale ja widzę duże podobieństwo twarzy pana marszałka i starosty.

00


Mariya F ~Mariya F (Gość)30.08.2021 12:44

To ?N? to jest jakieś ruskie

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat