Advertisement

Zakończono prace przy udrożnianiu koryta Pilicy

ePiotrkowRegion Wtorek, 28 grudnia 2021526527
Ta inwestycja to większe bezpieczeństwo dla mieszkańców Sulejowa - tak podsumowano zakończoną właśnie inwestycje polegającą na udrożnieniu i stabilizacji koryta Pilicy. Zadanie pochłonęło blisko 40 mln złotych.

Ładuję galerię...

W ramach inwestycji mechanicznie odmulono ponad 7 km odcinka Pilicy oraz dwie odnogi rzeki na wysokości Sulejowa. Łącznie wydobyto około 233 tys. metrów sześciennych urobku. 

- Wykonana inwestycja to efekt naszej współpracy z Wodami Polskimi. Dzięki wykonaniu takich robót udaje nam się przełamać wieloletnie zaniedbania. Dzięki oczyszczeniu rzeki na tak długim odcinku zwiększyliśmy bezpieczeństwo ludzi, a to jest najważniejsze. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się tego dokonać w tak krótkim czasie, czyli dokładnie w rok - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Jak podkreślał Przemysław Daca, prezes PGW Wód Polskich, spółka wykonała prace w ramach własnych środków, a koszt prac to blisko 40 mln złotych. 

 

Jest to projekt, o który bardzo zabiegali samorządowcy z regionu. Polegał on na pogłębieniu rzeki Pilicy w rejonie miasta Sulejowa. Przy okazji powstały bardzo piękne plaże, które z pewnością będą się cieszyć popularnością wśród mieszkańców. Inwestycja to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki niej będzie zwiększony przepływ i np. w porze zimowej lody będą szybciej spływały i nie będą groziły zatorami. Z kolei latem większe przepływy spowodują m.in. mniejsze wykwity wody sinicami - wyjaśniał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. 

Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski również podkreślał, że bezpieczeństwo było w tej inwestycji najważniejsze, ale niejako przy okazji może być to świetny przyczynek do turystycznego rozwoju gminy. 

Plaże, które teraz powstały na Pilicy to było marzenie mojego pokolenia. Teraz z tych miejsc mogą już korzystać mieszkańcy. Mamy plaże szersze niż nad morzem. Liczę, że będzie to w najbliższym roku wykorzystywane przez mieszkańców, a szczególnie przez młodzież. Jeśli ludzie będą z tych plaż korzystać, to w przyszłości pojawią się inwestorzy i przedsiębiorcy. Ludzie będą na tym zarabiać, a gmina z pobieranych podatków będzie mogła te plaże utrzymywać - mówił Wojciech Ostrowski, podkreślając, że niebagatelny wpływ na rozwój turystyczny Sulejowa będzie także miało zakończenie rewitalizacji, które planowane jest już w maju. 

Udrożnienie Pilicy realizowane było zgodnie z warunkami określonymi w decyzji RDOŚ i pod nadzorem przyrodnika. Prace były wykonywane w granicach istniejącej linii brzegowej, bez jakiejkolwiek ingerencji w trasę rzeki.  

 


Zainteresował temat?

3

8


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

czy będzie lepiej? ~czy będzie lepiej? (Gość)28.12.2021 19:14

Nastąpiło zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - obniżenie dna rzeki przez pogłębienie, wybranie piasku. Pytanie: czy obniżenie wysokości wału powodziowego o 30 cm przy nowej kładce pieszo rowerowej w Sulejowie (skuto betonową koronę wałów żeby zamontować barierkę) zwiększyło bezpieczeństwo czy zmniejszyło bezpieczeństwo mieszkańców przed powodziom?

100


Hmmm ~Hmmm (Gość)29.12.2021 10:23

Taaaa... przez miliardy lat Natura regulowała procesy na planecie. Przyszedł człowiek i nagle okazało się, że gdyby nie spółka Lasy Państwowe, to lasy przestałyby istnieć (więc konieczna jest "zrównoważona" wycinka i sadzenie nowych drzew), a gdyby nie Wody Polskie i gospodarka wodna, to Wisła płynęłaby do Bułgarii... Ludzie chodzi tylko o kasę a nie o środowisko.

91


Sidor ~Sidor (Gość)29.12.2021 06:09

Czy w Sulejowie to tylko Ci narzekający co wszystko im się niepodoba?Panie burmistrzu proszę nie patrzeć na nich ,jest powiedzenie - psy szczekaj a karawana jedzie dalej.Mieszkańcy widzą zmiany jak również gmina

315


XXD ~XXD (Gość)28.12.2021 19:09

Po co te mikrofony, przecież tam oprócz "nich" nikogo nie ma. Chyba tak dla ściemy, jak ta cała inwestycja pogłębiania Pilicy. Och... płukanie kasy w wodzie .. naszej !!!

121


Hhhhjj ~Hhhhjj (Gość)28.12.2021 22:30

Cowka jest na bugaju dopiero

40


Otto ~Otto (Gość)29.12.2021 09:12

Dramat ! Tyle kasy wywalone i nawet żadnych podjazdów do rzeki nie ma, aby np. łódkę sobie do wody wrzucić czy kajak. Jest nawet gorzej bo zlikwidowano te naturalne, które były. Nie widzę tych płyt betonowych przy ulicy Klasztornej, które były na końcu wału i dochodziły do Pilicy. Wyparowały czy co ? No to widać jak się dba o rozwój turystyki w gminie.

51


Kazik ~Kazik (Gość)28.12.2021 18:17

Udają ,ze coś robią powiązane firmy z urzędami zarobią kasę sam zalew jest już ponad 40 lat i syf z każdej strony ani parkingów blisko wody nic nie ma wszystko na dziko tak lokalna władza dba o turystykę na swoim terenie dotyczy to gminy Sulejów Wolborza i Tomaszowa jednym słowem jakie samorządy lokalne taki burdel na ich terenie

140


xn. ~xn. (Gość)28.12.2021 18:14

Panie burmistrzu. Są plaże no to morsować. Przecież to dzisiaj modne. Trzeba było tych pozostałych "trzech mędrców" zaprosić. Niech się zanurzą w pilickie wody ....polskie. Turystyka morsowa dla Sulejowa szansą na rozwój...

80


pomyłka ~pomyłka (Gość)28.12.2021 15:04

inaczej sobie to wyobrażałem ,fajnie wygląda tylko co z tego zostanie po 1-2 powodziach ? niestety ale problem to projekt

110


ech !! ~ech !! (Gość)28.12.2021 21:08

A sinice na zalewie jak były tak będą. Przecież zalewu nie ruszyli. 40 mln wydane mniej więcej w rok, a przecież latem był postój z uwagi na okres lęgowy, odchodzą niedziele i święta. W te święta Pilica zamarznięta już stała z powodu spiętrzonej kry. 40 mln jak podzielimy nawet przez 360 dni to wychodzi 111 111 zł dziennie za grzebanie koparkami w Pilicy. To każdy kto koparkami świadczy usługi może to ocenić. Piach wywalony na równo z wałem i zostawiony. Mały zalew przy ujściu rzeki jak był zamulony i tak pozostał i będzie dalej zarastał i nie odbierał dużej napływającej wody . Tak pogłębili jak budują drogi. Propaganda i tyle. Państwa teoretycznego kontynuacja. Tak rosną polskie długi dla naszych praprawnuczków. To już te długi idą w biliony zł. Polecam spacer na Podklasztorze i zobaczyć to dzieło. Gierek jak na to patrzy to w grobie się przewraca bo on za 18 mld dolarów kraj przebudował i do dzisiaj to rozprzedają.

80


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat