W tym roku pokarmy musimy pobłogosławić sami

ePiotrkow Sobota, 11 kwietnia 202025 5474
Wielka Sobota chyba każdemu z nas kojarzy się z koszyczkiem i wspólnym gromadzeniem się w kościołach, aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. W tym roku, w związku z panującą epidemią, będzie niestety inaczej... Nie możemy się wspólnie spotkać, ale to wcale nie znaczy, że musimy zrezygnować z tradycyjnej 'święconki' - mówi ojciec Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie, z którym rozmawialiśmy o tym, jak przeżyć tegoroczne święta i o znaczeniu Wielkiej Soboty oraz tradycjach z nią związanych.
fot. archiwum epiotrkow

- My dzisiaj wpisujemy się w nowy sposób przeżywania Wielkiej Soboty i w tym roku nie możemy, jak co roku, przyjść z koszykami do kościoła, bo mamy obostrzenia. To jednak wcale nie znaczy, że mamy zrezygnować z koszyczków i ze święconki. Każdy ma prawo do tego, aby pobłogosławić swoje pokarmy wielkanocne. Tak samo jak modlimy się przed jedzeniem, przynajmniej w niektórych domach ten zwyczaj pozostał, tak tutaj są przepiękne modlitwy przygotowane na tę okoliczność , można je znaleźć na stronach internetowych, czy różnych forach. Także zwykła modlitwa, którą wydobędziemy z naszych serc jest w stanie pobłogosławić nam te dary. Możemy to zrobić w sobotę, albo w niedzielę przy śniadaniu wielkanocnym. Głowa rodziny może je pobłogosławić, abyśmy mogli je spożyć z radością i spokojem - mówi ojciec Gracjan.

 

Warto również pamiętać o szerszym kontekście Wielkiej Soboty, stanowiącej zwieńczenie poprzedzającego ją okresu Wielkiego Postu - Musimy pamiętać, że ten radosny czas Wielkanocy poprzedzał zawsze 40-dniowy post. Kiedyś był on bardzo ścisły i naprawdę ludzie odmawiali sobie wszelkich przyjemności związanych z jedzeniem. Działo się tak nawet do tego stopnia, że nie jedli masła i jaj, nie pili mleka, czy śmietany. Można powiedzieć, że był to bardzo ciężki okres, szczególnie dla tych, którzy lubą sobie podjeść... Po tych 40 dniach ludzie siadali do uroczystego śniadania wielkanocnego, ale aby mogło się ono odbyć trzeba było wcześniej, w Wielką Sobotę zanieść wszystkie pokarmy do poświęcenia. W tym koszyczku oprócz baranka, który symbolizuje paschę, czyli przejście Jezusa od śmierci do życia i jajka, które symbolizuje nowe życie, znajdowały się wszystkie wiktuały, które potem lądowały na stole wielkanocnym - mówi ojciec Gracjan.

 

Przypomniał on także inną ważną tradycję związaną z ostatnim dniem Triduum Paschalnego - W Wielką Sobotę, czyli wigilię paschalną, wieczorem odbywa się przepiękne nabożeństwo światła. W jego trakcie przypominamy sobie własny chrzest. Zawsze, a przynajmniej do tej pory tak bywało, że wychodziliśmy przed kościół, paliliśmy ognisko, a potem z tym światłem Chrystusa wchodziliśmy do całkowicie wygaszonej świątyni, aby rozświetlić ją tym światłem i nie tylko ją, ale przede wszystkim nasze serca. Chrystus przynosi nam to światło, aby nie zagubić się na drogach naszej codzienności. Oczywiście Ci, którzy w tej wieczornej liturgii wielkosobotniej uczestniczą, mogą już odprawić rezurekcję i wypowiedzieć radosne 'Alleluja!'. Ludzie wychodzą wtedy z kościoła, aby głosić całemu światu, że ten, który umarł na krzyżu, jednak żyje, że zwyciężył i zło zostało pokonane przez prawdę oraz miłość, którą Chrystus ma do każdego człowieka - mówi.

 

Internetowe transmisje wielkosobotniej liturgii prowadzą liczne piotrkowskie kościoły, a linki do nich można znaleźć tutaj.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)11.04.2020 19:10

Czyli jak możemy sami to kościół nie potrzebny więc księża do pośredniaka i będzie z głowy po co to utrzymywać?

41


jeżyk ~jeżyk (Gość)11.04.2020 19:40

dzisiaj w Milejowie i okolicach ksiądz święcił pokarmy jadąc autem a ludzie stali na drodze z koszyczkami

11


gość ~gość (Gość)11.04.2020 12:42

W Rozprzy dla wybrańców poświęcił ksiądz .Brawo

12


gość ~gość (Gość)11.04.2020 11:50

A jak sprawa się ma do kebaba? To też żywność

11


gość ~gość (Gość)11.04.2020 12:04

Jak zawsze zjem kaszankę wypiję wódkę i pójdę spać nie potrzebuje wychodzić z domu nawet nie mam psa.

42


Lider ~Lider (Gość)11.04.2020 14:35

To powiedzcie dlaczego w kościele naPolnej było dużo ludzi ze święceniem . Co się z Wami dzieje . Albo wszyscy przestrzegamy prawa albo nikt .

40


gość ~gość (Gość)11.04.2020 12:02

Tylko megawonsz9 wszystko stworzył, on istnieje miliony lat temu zszybowal na ziemię

01


gość ~gość (Gość)11.04.2020 11:58

Chcę wyjechać na wieś!

21


gość ~gość (Gość)11.04.2020 11:51

Mama mnie ostrzegała..

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat