Advertisement

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 16,9 mln osób

PAPKraj Wtorek, 27 lipca 2021389337
W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,9 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.
fot.: PAP fot.: PAP

Wykonano dokładnie 33 770 147 iniekcji, a w pełni zaszczepionych jest 16 986 230 osób. Pierwszą dawkę przyjęły 18 064 022 osoby. Dzienna liczba szczepień wyniosła 27 724.

 

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 832 480 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 617 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 

W poniedziałek dostarczono 1,5 mln dawek preparatu od Pfizer/BioNTech – poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że kolejna dostawa szczepionki Pfizera zaplanowana jest za tydzień, również na poniedziałek.

 

Ponadto podał, że na piątek zaplanowane są dostawy 219 tys. szczepionek Moderny i 187 tys. Jannsena.

 

W poniedziałek w podkarpackiej gminie Jeżowe minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zbliżamy się do zaszczepienia przeciw COVID-19 blisko 60 proc. osób w Polsce. W grupie wiekowej powyżej 70 lat mamy już bardzo dobry parametr, prawie 80 proc. pełnego zaszczepienia.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "jesteśmy w takim tygodniu, gdzie będzie tych szczepień poniżej miliona, a do tej pory były tygodnie, gdzie tych szczepień było zdecydowanie więcej". Badania pokazują, że przeciwników szczepień jest około 20 proc., "ale to jest mniejszość i nie można dać się mniejszości zakrzyczeć" – podkreślił.

 

Niedzielski pytany był, czy rząd rozważa wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, jak na przykład we Francji. Niedzielski powiedział, że w tej sprawie "na razie nie ma żadnych decyzji".

 

W poniedziałkowym wydaniu programu "Gość Wiadomości" w TVP Info prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że szczepienie jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.

 

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. gen. Grzegorz Gielerak dodał, że "dysponujemy niespotykaną w historii współczesnej ilością danych i informacji na temat tego, jak organizm człowieka reaguje na szczepienia. To są naprawdę bezpieczne preparaty i – co najważniejsze – są niebywale skuteczne".

 

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia powiedział, że "w szkołach zostanie rozpoczęta akcja szczepień dzieci". Jednocześnie podkreślił, że "wakacje to jest dobry czas, abyśmy swoje pociechy zaszczepili".

 

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, a 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

 

Jeśli chodzi o zakaz wstępu do restauracji i kawiarni, to opowiedziało się za tym 40,1 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 54,6 proc. Z badania dla wp.pl wynika również, że 58,6 proc. respondentów nie popiera zakazu wstępu do centrów handlowych dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19. Za opowiedziało się 34,1 proc. Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafiło 7,3 proc. pytanych.

 

Według sondażu dla wp.pl 76,3 proc. osób jest przeciwna restrykcjom w postaci zakazu wstępu do placówek medycznych dla niezaszczepionych, a 20,8 proc. byłaby skłonna je zaakceptować. Niecałe 3 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Zwolennikami zakazu wstępu dla osób bez certyfikatu covidowego do pociągów okazało się 30,2 proc. pytanych. Z kolei 61,7 proc. z nich nie poparłoby takiego pomysłu. Nieco ponad 8 proc. nie miało wyrobionej opinii.

 

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. (PAP)

 

autorka: Katarzyna Herbut

 

kh/ joz/


Zainteresował temat?

1

6


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)28.07.2021 22:54

Cytuję:
W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień.


A ile udało się wyleczyć nowotworów? Może tym się pochwalcie.

Cytuję:
Badania pokazują, że przeciwników szczepień jest około 20 proc., "ale to jest mniejszość i nie można dać się mniejszości zakrzyczeć" – podkreślił.


A mądrych też jest mniej, niż głupich. Dlatego ten świat wygląda, jak wygląda.
Póki co, to wy od początku staracie się zakrzyczeć tych, którzy w kwestii pLandemii mają odmienne zdanie. I to nawet, jeśli są to lekarze i naukowcy z tytułami i dużym dorobkiem naukowym. Gracie na emocjach, brak wam merytorycznych argumentów, nie potraficie odpowiedzieć rzeczowo i przekonująco nawet na podstawowe pytania.

Cytuję:
Niedzielski pytany był, czy rząd rozważa wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, jak na przykład we Francji. Niedzielski powiedział, że w tej sprawie "na razie nie ma żadnych decyzji".


Prawdę powiedział. Jak przyjdą decyzje od mocodawców i kreatorów tego cyrku, to ograniczenia wprowadzą.

Cytuję:
W poniedziałkowym wydaniu programu "Gość Wiadomości" w TVP Info prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że szczepienie jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.


Pisałem już, że ten Sutkowski to znachor, nie lekarz, i sam potwierdził, że mam rację. Bo co to za lekarz, który nie bierze w ogóle pod uwagę możliwości leczenia, tylko twierdzi, że szczepienie jest "jedynym skutecznym rozwiązaniem"?

Cytuję:
Według sondażu dla wp.pl 76,3 proc. osób jest przeciwna restrykcjom w postaci zakazu wstępu do placówek medycznych dla niezaszczepionych, a 20,8 proc. byłaby skłonna je zaakceptować.


No to jest hicior! Czyli ludzie niezaszczepieni na covid nie zasługują już na ŻADNĄ pomoc lekarską, skoro mieliby mieć zakaz wstępu do placówek medycznych?! A co z ich składkami? One już nie śmierdzą? Gdzie oni ten sondaż robili?

Cytuję:
Jeśli chodzi o zakaz wstępu do restauracji i kawiarni, to opowiedziało się za tym 40,1 proc. ankietowanych. (...) Zwolennikami zakazu wstępu dla osób bez certyfikatu covidowego do pociągów okazało się 30,2 proc. pytanych.


Z tego wynika, że społeczeństwo durnieje w zastraszającym tempie. Według ich pokrętnej logiki "niezaszczepienie" jest jak trędowatość. Czyli można wchodzić wszędzie mając AIDS, kiłę, rzeżączkę, gruźlicę, chlamydię, trąd i setki innych chorób, ale bez szczepienia na covid nie można! Strasznie ciężką chorobą musi być ten covid, skoro ludzie na niego chorzy mają ochotę szwendać się po restauracjach, albo rozbijać pociągami. Z tradycyjną grypą człowiek w domu leżał, i zazwyczaj nawet nie miał ochoty na jedzenie. Ale grypy już nie ma - jest covid, który pcha ludzi do restauracji, na stadiony i dyskoteki...
Oto "logika" Covidian! A będzie jeszcze głupiej. Skończymy jak w filmie "Idiokracja", tylko znacznie wcześniej, niż za 484 lata.

31


pitu pitu ~pitu pitu (Gość)27.07.2021 12:54

Preparat działa ! Zaszczepieni tracą rozum całkowicie. Poza tym zapadają na wściekliznę chcąc zarazić szprycą wszystkich pozostałych i pozbawić ich prawa samostanowienia o własnym zdrowiu i życiu. I niech nikt nie mówi , że niezaszczepieni są zagrożeniem. Odwrotnie to zaszczepieni będą największymi roznosicielami choroby.
Całe szczęście, że niebawem dowiedzą się co sobie zafundowali.

124


gdzielogika ~gdzielogika (Gość)27.07.2021 21:32

Jeśli szczepionki są aż tak skuteczne oraz chronią przed zachorowaniem a jeśli już ktoś zachoruje to przed ciężkim przebiegiem....to dlaczego zaszczepieni mają się bać niezaszczepionych ?

91


5g ~5g (Gość)27.07.2021 22:19

No i co z tego?

11


Kazik ~Kazik (Gość)27.07.2021 08:54

Skuteczne w uśmiercaniu i powikłaniach ludzie miesiącami na zwolnieniach ale preparaty bezpieczne. Tak się uprawia propagandę od rana do nocy a przecież każdy wie ,że na choroby wirusowe szczepionek nie ma.
Przez obecne szczepienia czymś co szczepionką nie jest powstają to nowe mutacje i chyba o to politykom chodzi by dalej pandemia trwała to będą realizować założenia agendy 2030 czyli NWO w natarciu

135


filozof ~filozof (Gość)27.07.2021 21:34

Z powodu COVID lekarz nie przyjmie cię dlatego.... że jesteś chory. Gdybyś był zdrowy to by cię przyjął. Rozumie ktoś coś z tego, bo to nawet najstarszym filozofom się nie śniło.

80


młodalek, ~młodalek, (Gość)27.07.2021 16:41

Propaguję szczepienia z racji zawodowych ale dziś wpisy tak rozumne jak rozum pisarza,. No cóż głupota kosztuje wiele ale troszkę później. Niejaki Kazik pod 7 pseudonimami , Swoją drogą szkoda zakompleksionej osoby, że nie trafiają do niej sensowne argumenty.

35


zachłanność ~zachłanność (Gość)27.07.2021 10:43

Byle pierdółkę kupujecie w sklepie i wymagacie gwarancji na lata. Za 10 zł jak coś się popsuje lecicie wymienić, a tu szpryca z substancji do ciała o nieznanym do końca działaniu i składzie za który nikt nie ponosi odpowiedzialności i nikt wam nie zapłaci żadnego odszkodowania bo nawet ustawy nie zrobili choć inne ustawy potrafili w jedną noc przewalić. Za darmo dają więc trzeba brać bo za darmo ?

144


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)27.07.2021 17:59

Widać z komentarzy że jednostki coraz bardziej prowokują i udają że się radykalizują, zające jedne. ...Wyszedł zając zza krzaka i udaje junaka...

23


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)27.07.2021 16:42

To dobrze czy źle, że zostało wyszczepione 16,9 mln osób. Według mnie to nie wiem, czy to dobrze czy nie.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat