Uczniowie i nauczyciele III LO obchodzili 212. urodziny patrona

Strefa FM Wtorek, 07 września 202110 6082
Uczniowie, nauczyciele i cała społeczność piotrkowskiego III Liceum Ogólnokształcącego, we wtorek (7 września), obchodziła 212. urodziny swojego patrona, czyli poety z okresu romantyzmu i wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego. Datę tę wymusił kalendarz szkolny, gdyż patron także głównej ulicy Piotrkowa urodził się 4 września 1809 w Krzemieńcu.

Ładuję galerię...

 

- Od kilku lat organizujemy tą uroczystość, abyśmy wszyscy razem jak najlepiej przeżyli to święto. W tym dniu wszystkie klasy przygotowują torty urodzinowe dal patrona, które nawiązują do cytatu z jego poezji. Oprócz tego przygotowaliśmy kilka dodatkowych konkursów, część młodzieży przebrała się w stroje z epoki, są róże mające uczcić wieszcza, a także życzenia przygotowane specjalnie dla niego – mówi Bogumiła Mierzejewska, nauczyciel języka polskiego w III LO.


Całe obchody rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania przez szkolną społeczność hymnu szkoły, którym jest jeden z najbardziej znanych wierszy autorstwa patrona III LO, czyli „Testament mój”. - Pierwszy kontakt z twórczością Słowackiego uczniowie naszej szkoły mają już w rozpoczęcie roku szkolnego, podczas którego mogą wysłuchać naszego hymnu. Obserwując uczniów widzę, że robi on kolosalne wrażenie, bo jest na pewno nietypowy jak na szkolny hymn – mówi Joanna Księżopolska – Szulc, dyrektor szkoły.


- Słowacki to patron niepokorny i wymagający. Jego poezja jest intelektualna, dosyć trudna i niełatwo jest tam znaleźć wiersze bardzo lekkie czy lapidarne. Raczej są to teksty zmuszające do przemyśleń i refleksji. Nie bez powodu naszym hymnem jest „Testament mój” i wspomniana w nim „siła fatalna”, która spływa na potomnych i zamienia ich ze „zjadaczy chleba” w anioły, bo Słowacki to patron, który przede wszystkim wymaga - podkreśla Bogumiła Mierzejewska. 


Szkoły noszące imię autora Kordiana w całym kraju, a także w Czechach i na Ukrainie są zrzeszone w Europejskiej Rodzinie Szkół im. J. Słowackiego. - Tych szkół nie ma wiele, bo jest ich kilkanaście i jest zaszczytem należeć do tego grona, bo jest on niezbyt łatwy i zrozumienie jego idei wymaga sporego wysiłku. Działalność Rodziny zapoczątkowały dwie szkoły – z Wrocławia i Chorzowa i właśnie pod pomnikiem wieszcza w stolicy Dolnego Śląska zorganizowali pierwsze obchody jego urodzin – opowiada dyrektor III LO.


Co roku organizowano są Zloty Europejskiej Rodziny Szkół im. J. Słowackiego, podczas których poszczególne placówki prezentują swoje osiągnięcie, odbywają się sesje naukowe poświęcone życiu i twórczości wieszcza. Przede wszystkim mają one jednak na celu integrację społeczności oraz wymianę doświadczeń dotyczących wychowywania kolejnych pokoleń młodzieży i przekuwania idei romantycznych oraz samego Słowackiego na współczesne realia.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

!!! ~!!! (Gość)08.09.2021 11:09

Wszystko ładnie, ale dlaczego nikt maseczki nie ma?

03


go?ć_piotrkowianin ~go?ć_piotrkowianin (Gość)07.09.2021 15:41

A ja kończąc to liceum świadectwem dojrzałości obchodziłem 160 rocznicę patrona tej szkoły. Więc możecie sobie teraz policzyć w którym to było roku i ile mam obecnie lat. Hi,hi!!!????????????

61


sąsiad ~sąsiad (Gość)07.09.2021 16:47

Uczniowie, nauczyciele i chcąc nie chcąc mieszkańcy pobliskich bloków... . Ludzie, co wy z tym nagłośnieniem?!

43


trzymam kciuki ~trzymam kciuki (Gość)07.09.2021 21:11

"Młodości, ty nad poziomy wylatuj...", bo w tobie nadzieja na Polskę, o której wszyscy marzymy.

40


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)07.09.2021 16:46

Tesz chodziłem do tej uczelni ,i jom polecam karzdemu

28


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat