Uczciliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

ePiotrkow Niedziela, 01 sierpnia 20214 2595
Punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju, także w Piotrkowie rozbrzmiały syreny alarmowe, aby uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz naszego miasta, oficjalne delegacje, a także zwykli piotrkowianie tradycyjnie spotkali się przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza, aby wspólnie uczcić minutą ciszy pamięć żołnierzy oraz zwykłych mieszkańców stolicy, którzy polegli w czasie Powstania.

Ładuję galerię...

 

Gdy ucichły syreny alarmowe, zgromadzeni na placu Kościuszki odśpiewali hymn, a później oficjalne delegacje złożyły wieńce przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą upamiętniającą gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Podczas uroczystości władze miasta reprezentował wiceprezydent Andrzej Kacperek wraz z wiceprzewodniczącym RM, Ludomirem Penciną.


- Powstanie Warszawskie to był największy zryw Podziemnego Państwa Polskiego i ono nie dotyczyło tylko mieszkańców stolicy, a całej Rzeczypospolitej i oczywiście główne obchody są w Warszawie, ale uroczystości odbywają się w całej Polsce – także w Piotrkowie. Nasze miasto jest w sposób szczególny zobowiązane, aby pamiętać o tej rocznicy. Pamiętamy, że gen. Stefan Rowecki „Grot” urodził się w Piotrkowie i to on do 30 czerwca 1943 roku był Komendantem Głównym AK, a jak twierdzą naukowcy to właśnie w związku z wybuchem Powstania hitlerowcy podjęli decyzję o jego zamordowaniu – podkreślał wiceprezydent.


W uroczystościach uczestniczyli także m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, poseł Grzegorz Lorek oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba.


Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, a ostatni powstańcy skapitulowali 3 października 1944 roku.

 


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

benedykt ~benedykt (Gość)01.08.2021 20:58

5.300 działaczów obsadzonych na rządowych dobrze płatnych stołkach, a zwykłych ludzi ile?

92


his. ~his. (Gość)02.08.2021 07:17

Teraz składają kwiatki. A w Sejmie na noże. Tak było zawsze. Na armie nie było pieniędzy bo decydenci i inni skorumpowani politycy grosza żałowali. A później lament bo nas biją. Od zawsze w Polsce tak było i tak jest...

71


Tak Tak ~Tak Tak (Gość)01.08.2021 20:58

Brawo AK !! Cześć i Chwała Bohaterom !!!

115


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat