Święto strażaków ochotników w Wolborzu

Strefa FMRegion Sobota, 11 września 20215 3140
Wojewódzkie obchody 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odbyły się w sobotę w Wolborzu. Na uroczystości stawili się druhowie z całego województwa.

Ładuję galerię...

Wolbórz został wybrany do celebrowania 100. rocznicy powstania Związku OSP RP nie przez przypadek. To w tym mieście urodził się prekursor pożarnictwa Andrzej Frycz Modrzewski. Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolborzu datowane jest na 1805 rok i tam działa także jedno z nielicznych w Polsce Muzeum Pożarnictwa.

 

Dla druhów możliwość funkcjonowania w szeregach OSP to wielka satysfakcja i powód do dumy. - Nasi dziadkowie i ojcowie też byli w straży, a my tę tradycję podtrzymujemy. To także wiąże się z dużym poświęceniem, bo pomagamy ludziom i aktywnie uczestniczymy w życiu lokalnej społeczności - mówi Michał Gaczkowski z OSP w Kurnędzu.

 

Z kolei lokalna społeczność docenia działania tej formacji. - To ogromna pomoc i ochrona w każdej potrzebie i zagrożeniu. Wykonują dobrą robotę i są bardzo potrzebni. Mój mąż jest strażakiem ochotnikiem i wiem, że to dla niego całe życie - przyznaje jedna z mieszkanek Wolborza.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kolegiacie św. Mikołaja. Po niej nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pojazdów, młodzieży strażackiej na pl. Straży w Wolborzu przy ulicy Modrzewskiego, gdzie rozpoczęła się część oficjalna, na której m. in. uhonorowani najwyższymi odznaczeniami ZOSP RP zostały: Ochotnicze Straże Pożarne, druhny i druhowie strażacy.

 

Przed jednostką OSP w Wolborzu odsłonięto pomnik upamiętniający stulecie Związku OSP. Poza tym tamtejsza jednostka otrzymała nowy wóz bojowy marki MAN. - Dzisiaj jednostka OSP w Wolborzu cały czas jest do dyspozycji w każdej chwili, a tych wyjazdów jest bardzo dużo. Nie mówię tylko o pożarach, bo strażacy ochotnicy interweniują także przy wypadkach drogowych np. na S8. Bardzo cieszę się, że mogliśmy doposażyć strażaków w nowoczesny sprzęt - mówi Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.

 

Na orliku w Wolborzu zaplanowano rodzinny piknik strażacki z pokazem sprzętu pożarniczego, którym posługiwano się 100 lat temu, jaki i najnowocześniejszych zdobyczy pożarnictwa. Wieczorem rozpoczną się koncerty muzyczne przygotowane przez Wolborskie Centrum Kultury. Wystąpi m.in. Zespół Kasjana, Loka i Nowator.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

5g ~5g (Gość)11.09.2021 22:23

Nie było większego kropidła?

12


www ~www (Gość)11.09.2021 22:22

Tylko dwóch kapelanów? Gogol i Stańdo? A gdzie pozostali?

11


Miki88 ~Miki88 (Gość)11.09.2021 22:17

A Z.Z. był?

10


Boruh ~Boruh (Gość)11.09.2021 21:50

A krynżno czeka na nowe ałto.

05


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.09.2021 17:37

Wielkie dzięki STRAŻAKOM OCHOTNIKOM

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat