Spór o wykup mieszkań przed piotrkowskim magistratem

Strefa FM Czwartek, 21 czerwca 201813 11294
Mieszkańcy bloku przy ul. Sygietyńskiego chcą wykupić lokale, w których mieszkają od lat, a które są własnością piotrkowskiego TBS-u. Ich zdaniem prezydent miasta blokuje sprzedaż. - Chcemy pomóc mieszkańcom, ale prawo nam na to nie pozwala - zapewniają magistraccy urzędnicy.

Ładuję galerię...

- Chcemy zwrócić uwagę na jawną niesprawiedliwość, która nas dotyka. Mieszkamy od 35 lat w bloku, który był własnością Fabryki Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast". Po upadku tego przedsiębiorstwa blok stał się własnością Skarbu Państwa, który drogą darowizny przekazał go miastu. Od tamtej pory zaczęły się problemy, bezskutecznie staramy się o wykup od kilkunastu lat - powiedziała Zofia Łopacińska, mieszkanka bloku.

 

Jak podkreślają mieszkańcy możliwość wykupu pojawiła się już w 2004 roku, kiedy to ówczesny prezydent wydał zgodę na sprzedaż pojedynczych lokali. Do sprzedaży jednak nie doszło, bo została ona wstrzymana najpierw z powodu zaplanowanej termomodernizacji, a następnie z powodu licznych zmian prawnych.

 

- To patowa sytuacja - powiedział Jarosław Bąkowicz z Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu, podkreślając, że miasto nie wykazuje w tej sprawie złej woli. - Potwierdzeniem tego są liczne spotkania z mieszkańcami, jak również korespondencja z wojewodą. Jest to nieruchomość Skarbu Państwa, która została przekazana miastu na konkretny cel, czyli zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych piotrkowian. Aby zbyć tę nieruchomość, musimy uzyskać zgodę wojewody, a takiej zgody nie ma i nie może być, ponieważ cel darowizny jest realizowany. Dziwią mnie zarzuty dotyczące braku dobrej woli, bo od lat stoimy w jednym rzędzie z mieszkańcami - wyjaśnił.

 

Przed 1 stycznia 2018 Ustawa o gospodarce nieruchomościami stwarzała możliwość odstąpienia od odwołania darowizny, ale wojewoda łódzki z niej nie skorzystał. Obecnie przepisy już nie gwarantują takiego rozwiązania. Prezydent Piotrkowa zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa z prośbą o przywrócenie zapisu, który jest jedyną szansą na sprzedaż mieszkań lokatorom bez łamania prawa.


Zainteresował temat?

7

3


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.06.2018 12:21

Uważam , że od dawna Ci mieszkańcy powinni mieć prawo do wykupu tych mieszkań. Nie rozumiem dlaczego jest inaczej i dlaczego nasze lokalne władze nic z tym jeszcze nie zrobiły ! Prezydencie gdzie tu jest Twoje stanowisko i działania w tej sprawie?

20


gość ~gość (Gość)22.06.2018 08:09

Wężyk-Głowacka jako radna uśmiecha się bo nic z tego nie kuma

72


. ~. (Gość)21.06.2018 21:42

trzeba jechać do Łodzi protestować, bo to Łódź blokuje

72


gość ~gość (Gość)21.06.2018 18:59

Popieram

51


Arek ~Arek (Gość)21.06.2018 18:52

"stwarzała możliwość odstąpienia od odwołania darowizny, ale wojewoda łódzki z niej nie skorzystał" - to do kogo macie pretensje matołki? Co do tego ma prezydent? Polityczny bełkot. W Łodzi protestujcie.

114


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)21.06.2018 18:50

cyt."Prezydent Piotrkowa zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa z prośbą o przywrócenie zapisu, który jest jedyną szansą na sprzedaż mieszkań lokatorom bez łamania prawa."
A teraz pytanie,czy dobrze wypełnili wniosek ???

62


basiuaaa ~basiuaaa (Gość)21.06.2018 18:35

nie polecam Chojniak ! lipa !

65


Zajebiście! ~Zajebiście! (Gość)21.06.2018 17:45

Mam małe dziecko i mieszkam na przeciwko urzędu a oni gwizdali, włączali jakieś sygnały i darli się, non stop budząc je. Dobrze że jest podany adres tych Państwa także również będę strajkować u nich pod blokiem i napier...lać gwizdkami i czym się da, w niedziele od rana!!!

107


gość ~gość (Gość)21.06.2018 16:54

Mam nadzieję że kupią po cenie rynkowej! Czy dostaną ekstra zniżki ? ! Bo mieszkają od lat . Takie rzeczy powinny być karalne

43


Precz z komuną! ~Precz z komuną! (Gość)21.06.2018 16:15

I tyle!

26


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat