Advertisement

„Skrzypek na dachu” w wersji modern dance

ePiotrkow Poniedziałek, 28 sierpnia 201711
Dynamiczny, oryginalny, zaskakujący, tak pokrótce można określić taneczny spektakl „Skrzypek na dachu”, który zespół „Kontra” zaprezentował na scenie piotrkowskiego MOK-u w niedzielę 27 sierpnia. Taneczne widowisko, oparte na słynnej powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tejwi Mleczarza”, zostało wyprodukowane przez Magdalenę Jakubiak, zaś od strony reżyserskiej i choreograficznej przygotował je Tomasz Balcerek. To pierwsza na świecie modern dance wersja „Skrzypka na dachu”.

Ładuję galerię...

  W niedzielę, 27 sierpnia, w ramach cyklu wydarzeń „Koncerty na Trakcie” na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury został zaprezentowany taneczny spektakl „Skrzypek na dachu” w wykonaniu zespołu „Kontra”. Taneczne widowisko, oparte na słynnej powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tejwi Mleczarza”, zostało wyprodukowane przez Magdalenę Jakubiak, zaś od strony reżyserskiej i choreograficznej przygotował je Tomasz Balcerek. Spektakl powstał wiosną bieżącego roku z okazji II Festiwalu Kultury Żydowskiej „Sprawiedliwi 2017”, organizowanego przez Prywatną Szkołę Podstawową im. Rafała Orlewskiego w Piotrkowie. – Można powiedzieć, że jest to pierwsza na świecie taneczna wersja literackiego dzieła Szolema Alejchama – mówi Tomasz Balcerek. – W tej wersji, mojej autorskiej, spektakl zawiera pełną fabułę, która ukazuje życie w małej carskiej wiosce Anatewce, zamieszkiwanej przez społeczność żydowską i rosyjską. Głównym bohaterem jest biedny mleczarz Tejwi, który ma żonę i pięć córek, które chce wydać za mąż wedle tradycji. Powtarza on często, że życie jest tak chwiejne jak skrzypek na dachu, ale równowagę pozwala mu utrzymać właśnie tradycja. Niemniej córki Tejwiego chcą wyjść za mąż za tych, których kochają, a nie zgodnie z wyborem swatek. Kolejnym problemem, wokół którego rozwija się akcja „Skrzypka...”, jest narastająca w wiosce niechęć Rosjan do Żydów. Z czasem ci ostatni są zmuszeni opuścić rodzinną Anatewkę. Łącznie widowisko tworzy jedenaście scen.

  Oryginalny w formie, dynamiczny w wykonaniu, zaskakujący wizualnie i muzycznie. Tak pokrótce można powiedzieć o spektaklu zatańczonym przez „Kontrę”. Połączenie elementów tradycyjnych tańców żydowskich, jak chociażby tańca z butelkami, z modern dance czy baletem neoklasycznym oraz klezmerskich utworów ze współczesnym brzmieniem, między innymi „Contradanza” Vanessy Mae, stworzyło wyjątkowe w wymowie dzieło, które zapada w pamięć. Pełne energii sceny zbiorowe przeplatają się tu z kameralnymi popisami solowymi i duetami, nadają tempo widowisku, skupiają uwagę publiczności i zapewniają ciągłość opowiadanej historii. Pod względem choreograficznym spektakl niezwykle wymagający dla tańczących, i nie chodzi tu tylko o technikę czy synchronizację kroków, ale także o umiejętność wyrażania ruchem emocji. Warto jeszcze dodać, że zespół „Kontra” to dziewczęca grupa taneczna, tym bardziej należą się tancerkom słowa uznania, za świetne wykonanie układów, w których raczej spodziewalibyśmy się zobaczyć tancerzy. W postać Tejwiego Mleczarza wcieliła się Nel Jakubiak.

  Po spektaklu „Irena Sendlerowa – sprawiedliwa”, który „Kontra” wystawił w ubiegłym roku, „Skrzypek na dachu” jest drugim dziełem zespołu, nawiązującym do dziejów i tradycji narodu żydowskiego. W październiku, to taneczne widowisko zostanie zaprezentowane na Nowej Scenie Żydowskiej w Łodzi.

  Niedzielna prezentacja „Skrzypka na dachu” odbyła się w ramach ww. cyklu „Koncerty na Trakcie” oraz obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego i został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem wydarzenia było także Muzeum Historii Polski.

 


Tekst: Agawa

Foto: YoAnna


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

a może by tak ~a może by tak (Gość)22.05.2019 16:19

..pan Tomasz stworzył Grę o Tron?

00


gość ~gość (Gość)26.11.2017 07:35

Małgorzato sz.To że niby jesteś jakimś sędzią,to nie znaczy że się na tańcu znasz!Sędzią tańca być-to trzeba mieć duszę A ty masz tylko zazdrość.Napisz co takiego osiągnęłaś oprócz załatwienia sobie papierów sędziego tańca incognito?Ćwicz swój umysł i pokorę.Na starość jak znalazł!

00


gosia sz. ~gosia sz. (Gość)02.09.2017 10:30

Modern dance ? Kpina. Jestem sędzią PFT i międzynarodowym sędzią IDO i bardzo proszę nie nadużywać określenia Modern Dance. Spektakl oglądałam (incognito) i modern dance można było to nazwać w latach 90-tych. To wersja Vintage. I z tym określeniem można opisać ten spektakl jako przyzwoity, ale do miana Modern duuuużo brakuje. Ale spokojnie, każdy młody choreograf musi nabrać doświadczenia. Dużo pracy, warsztatu i za kilka lat na pewno będzie to na poziomie. Nie poddawajcie się. Tematyka bardzo oryginalna. Także ćwiczyć, ćwiczyć, podglądać autorytety, ćwiczyć, ćwiczyć.

01


podpis ~podpis (Gość)31.08.2017 12:17

To Osiecka napisała?

00


Misiek ~Misiek (Gość)28.08.2017 21:29

kiedy 2 lata tańczyłem w Kontrze.Wtedy już doceniałem pana Tomka,a teraz widząc ten spektakl mam satysfakcję,że byłem w tak fantastycznym zespole Kontra.Dziękuję
były tancerz Michał

10


gość ~gość (Gość)28.08.2017 20:48

Brawo dla Kontry za wspanialy spektakl. Cudowne dziewczyny z pasją i talentem. Szczegolne podziękowania należą się Tomkowi Balcerkowi. Dobra robota !!!

20


gość ~gość (Gość)28.08.2017 15:59

Tomek jak wino im starszy tym lepszy i wykwitniejszy. BRAWO dla Tomasza i Kontry.

10


inm ~inm (Gość)28.08.2017 15:59

Spektakl wspaniały Gratuję

20


lp ~lp (Gość)28.08.2017 15:58

Wielkie Brawa za wspaniałą choreografię i cudowny występ zespołu Kontra
Ten spektakl powinien być pokazany dalej

10


widz ~widz (Gość)28.08.2017 15:02

przepiekny spektakl.brawo zespol kontra,brawo pan tomek.

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat