Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w gminie Wolbórz

ePiotrkowRegion Wtorek, 24 sierpnia 20212 1991
W Stadzie Ogierów w Bogusławicach odbyło się w niedzielę (22 sierpnia) widowisko historyczne obrazujące polsko-bolszewickie potyczki roku 1920. Turyści i okoliczni mieszkańcy tłumnie stawili się na rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej, tzw. Cudu nad Wisłą.

Ładuję galerię...

Bitwa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą, była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Widowisko przypominające te wydarzenia, było niezwykle dynamiczne, pełne wybuchów i wystrzałów, a rekonstruktorzy wiernie oddali klimat tamtych dni.

 

Dla publiczności przygotowano też inne atrakcje, jak bicie okolicznościowych monet czy punkt rekrutacyjny Legionów Polskich i Błękitnej Armii gen. Hallera. Zainteresowani mogli zobaczyć również jaką bronią władano sto lat temu. Wydarzenie obejrzeli m.in. burmistrz Wolborza Andrzej Jaros wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem. - Bardzo ciekawa inscenizacja, spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych, wszystkie miejsca na widowni zostały wypełnione. Cieszę się, że w ten sposób przybliżamy fakty z naszej historii. Zarówno dorośli jak i młodzież oglądali widowisko z zaciekawieniem. Dziękuję organizatorom za przygotowanie tej inscenizacji - podsumował burmistrz Jaros.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza, w ramach projektu „1920 - Cud nad Wisłą - widowisko historyczne w Wolborzu”, przy współorganizacji Stada Ogierów w Bogusławicach, Miasta i Gminy Wolbórz oraz Wolborskiego Centrum Kultury.


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

histeryk ~histeryk (Gość)24.08.2021 15:29

Jakie fakty pan im przybliżył? Da pan radę choć ze dwa-trzy szczegóły?

20


Helena ~Helena (Gość)24.08.2021 13:54

Znowu info po wydarzeniu...

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat