ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Psychodietetyk – klucz do zmiany nawyków żywieniowych

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 1550
Psychodietetyka to pojęcie, które dla wielu osób nie kojarzy się z niczym dobrym, a jeszcze inna część osób nawet nie wie, kim jest specjalista z tej dziedziny. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć trochę więcej o psychodietetyce. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się psychodietetyk, jak może Ci pomóc i kiedy warto się do niego zgłosić, zapraszamy do lektury.

Czym zajmuje się psychodietetyka?


Niewiele osób ma świadomość, że dietetyka i psychodietetyka są zupełnie odrębną dziedziną nauki, a specjaliści z obu tych zakresów zajmują się różnymi przypadkami. Kim zatem jest psychodietetyk i czym zajmuje się psychodietetyka?


Psychodietetykiem jest osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku dietetyka lub psychologia, a dodatkowo podyplomowe studia z psychodietetyki. Sama dziedzina tej nauki łączy elementy psychologii, dietetyki i medycyny, bazując na obserwacji i analizie zachowań związanych z odżywianiem. Psychodietetyk ma na tej podstawie zaproponować zmiany nawyków żywieniowych, które poprawią stan zdrowia pacjenta, a łącząc umiejętności z różnych dziedzin, może pomóc pacjentowi w sposób całościowy i komplementarny.

 

Komu może pomóc psychodietetyk?


Właściwie nie ma schematu czy objawów, które jednocześnie mogłyby wskazywać na to, że ktoś się kwalifikuje lub nie kwalifikuje na wizytę u psychodietetyka, dlatego każdy może skorzystać jego pomocy. Psychodietetyka nie dotyczy tylko osób otyłych lub cierpiących na zaburzenia odżywiania, to także problemy osób, które chcą lepiej się odżywiać, nie czują się dobrze we własnym ciele lub mają problem ze zrzuceniem wagi. Można więc wymieniać w nieskończoność przypadki, które mogą skorzystać z takiej konsultacji: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niedowaga, brak kontroli nad jedzeniem, zajadanie emocji itd. Współpraca z psychodietetykiem to kwestia indywidualna, dlatego jeśli utożsamiasz się z którymś z powyższych problemów czy brakiem motywacji, warto zgłosić się do specjalisty.

 

Jak pomaga psychodietetyk?


Zanim postanowimy udać się do psychodietetyka warto dokładnie przejrzeć informacje - specjalizacja ta nie jest w pełni uregulowana prawnie, dlatego najlepiej upewnić się, że korzystamy z usług właściwego eksperta. Później, z pewnością, nurtujące będą pytania na co powinniśmy się przygotować i jak powinna przebiegać wizyta, dlatego poniżej wyjaśniamy.

 

Wizyta u psychodietetyka


Pierwsza wizyta u psychodietetyka polega na wstępnej rozmowie, podczas której pacjent przedstawia swój problem i ewentualny cel. To pora na to, by otwarcie opowiedzieć o wszelkich trudnościach i ograniczeniach. Specjalista zadaje również pytania i słuchając odpowiedzi uzyskuje informacje niezbędne do ustalenia dalszego planu działań. Psychodietetyk, wykorzystując wiedzę z zakresu dietetyki i medycyny jest w stanie nie tylko opracować odpowiedni plan żywieniowy, ale może także ustalić przyczynę problemu, nawiązując do psychiki danego przypadku. Kolejne wizyty to praca nad samokontrolą, przywróceniem pewności siebie i stałe budowanie świadomych nawyków odżywiania.

 

Alternatywne formy konsultacji


Psychodietetyk to całkiem młoda dziedzina nauki, dlatego dostęp do specjalistów z tego zakresu może być utrudniony. Wcale nie oznacza to, że bezpośrednia forma kontaktu jest jedyną możliwą, pacjent ma również inną opcję - psychodietetyk online. W różnych portalach m. in. Avigon, psychodietetycy są do pełnej dyspozycji pacjenta za pomocą wideoterapii. Wystarczy wybrać dostępny termin i zarezerwować wizytę, która następnie odbywa się za pomocą bezpiecznego, szyfrowanego łącza wideo.


Współpraca z psychodietetykiem może przynieść trwały efekt, ponieważ łączy on kilka elementów nauki. Specjaliści z tego zakresu mogą wykorzystywać zarówno metody psychologiczne, jak i kwestie żywieniowe, by pomóc swoim podopiecznym rozwiązywać problemy. Pamiętaj, że psychodietetyk online jest także do Twojej dyspozycji, dlatego jeśli czujesz, że takie podejście jest tożsame z Twoimi oczekiwaniami i chcesz zmienić swoje nawyki, warto umówić się na wizytę.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat