Piotrkowska Fara pomnikiem historii?

Tydzień Trybunalski Piątek, 22 lipca 2011, aktualizacja 24.07.2011 13:412 4311
- Nadanie obiektowi rangi pomnika historii jest jedną z najwyższych form ochrony zabytków, przyznawaną tylko tym, które mają wielkie znaczenie dla kultury i historii Polski - mówi Wojciech Malesa, pracownik kancelarii w piotrkowskiej Farze (parafii pw. św. Jakuba).

Dlaczego miałaby to być właśnie Fara? Okazuje się, że jest to perła niedoceniana, ponieważ mało mówi się o Piotrkowie w kontekście tego właśnie kościoła. - Obiekt ten pamięta wydarzenia takie, jak: trybunały, elekcje, synody, które dla historii Polski i Kościoła były przecież bardzo istotne. W związku z tym zrodził się pomysł, aby rozpocząć starania o uzyskanie takiego miana, jakim jest pomnik historii. A procedura jest bardzo skomplikowana i uzależniona od wielu podmiotów, które muszą wszystko zatwierdzać. Pierwszy etap to wojewódzki konserwator zabytków, potem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczy Malesa.

 

Wszelkie starania o uzyskanie dla Fary statusu pomnika historii wynikają z chęci wypromowania Piotrkowa. - Zyskaliśmy aprobatę prezydenta miasta, dziekana Wydziału Historycznego UJK, dyrekcji Muzeum, Centrum Informacji Turystycznej i proboszcza Fary, księdza Andrzeja Chyckiego. Żywo zainteresowana jest także pani minister Elżbieta Radziszewska - mówi kancelista z Fary. Dodaje, że zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomiędzy różnego rodzaju instytucje zostały już rozdysponowane wszelkie zadania. Parafia zajmie się dokumentacją administracyjną, filia UJK przygotowaniem dokumentacji historycznej, Muzeum w Piotrkowie - dokumentacją artystyczno-architektoniczną, Piotrkowskie Towarzystwo Fotograficzne “F cztery” - dokumentacją fotograficzną oraz Centrum Informacji Turystycznej - dokumentacją promocji.

 

- Wiem, że prace trwają. My możemy coś zrobić dopiero, gdy wpłyną do nas dokumenty z pozostałych instytucji. Z tego, co mi wiadomo, na uczelni powstaje praca magisterska na temat archiwum i kancelarii Fary, ale pierwszy rozdział jest poświęcony jej historii. W Muzeum pan Gajda też już kończy swoją część. Prace trwają także w CIT i w “F cztery”, które jest na etapie obróbki zdjęć. Chciałbym także, aby na okładce naszego projektu znalazły się loga miasta, Muzeum i innych instytucji, które obdarzą nas wsparciem. Samo złożenie projektu i wniosku jest bezpłatne. My nie ponosimy tak na prawdę żadnych kosztów, ponieważ wszystkie instytucje wykonają dla nas dokumentację za darmo - mówi Wojciech Malesa. Dodaje, że ranga pomnika historii dla piotrkowskiej Fary przyniesie miastu wiele korzyści. Przede wszystkim może zwiększyć się ruch turystyczny.

- Nie wiem, czy wszystko się uda i czy prezydent RP będzie chciał nam przyznać taki tytuł. Może być ciężko, bo jesteśmy zbyt mało znani, ale myślę, że warto spróbować. Gdybym jednak nie wierzył w to, że się uda, to nie robiłbym tego. A jeśli nawet się nie uda, to i tak wiele zyskamy, np. bardzo ciekawy materiał o Piotrkowie - podsumowuje Wojciech Malesa.

 

Magdalena Waga


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

the triumph of idiot culture ~the triumph of idiot culture (Gość)17.11.2011 14:26

Zespół ekspertów wymiata!
http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/o-piotrkowie-w-telewizji

00


marek oczywiście ~marek oczywiście (Gość)26.07.2011 00:36

macie moje poparcie

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat