Piotrków wycina zbyt wiele drzew?

Strefa FM Sobota, 14 sierpnia 2021339646
- W Piotrkowie Trybunalskim na potęgę wycinane są dorodne drzewa - martwią się nasi czytelnicy. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób miejscy urzędnicy przeprowadzają wycinkę. Okazuje się, że zwykle usuwane są rośliny, które w jakiś sposób zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Jednak również wtedy procedura wycinki, jest złożona.
fot.: archiwum ePiotrkow.pl

Polacy od lat zwracają uwagę na zjawisko tzw. betonozy w miastach naszego kraju. Chodzi o to, że główne place miejskie oraz inne ważne miejsca, które kiedyś pełne były zieleni, dziś toną w betonie. Niektórzy piotrkowianie martwią się, że również w ich mieście ten proces postępuje. 

 

Piotrkowscy urzędnicy tłumaczą, że drzewa, które podlegają wycince, są najczęściej usuwane z konieczności. - W tym roku wycięliśmy około 290 drzew. Przeważnie to rośliny, zagrażające ruchowi pieszemu czy samochodowemu. Chodzi głównie o drzewa martwe lub zamierające - mówi Maciej Kutyła z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Samo rozpoczęcie wycinki, poprzedzone jest skomplikowanym procesem. - Niezbędne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń od licznych urzędów czy instytucji. Niezbędne są np. zgody od prezydenta miasta, Urzędu Marszałkowskiego, a nawet konserwatora zabytków. Dodatkowo możliwość przeprowadzenia prac musi zaakceptować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi - dodaje Maciej Kutyła.

 

Osoby zajmujące się zielenią w Piotrkowie, dbają o to, by po każdej wycince - nawet martwych drzew - pojawiły się nowe nasadzenia. To obowiązek, choć rośliny nie muszą się znajdować w tym samym miejscu, skąd wcześniej drzewo usunięto. Dotychczas w 2021 roku w mieście posadzono około 150 nowych drzew, ale jesienią ma się ich pojawić znacznie więcej.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (46)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

betonowo to widzę ~betonowo to widzę (Gość)19.08.2021 12:56

"(...) ma się pojawić znacznie więcej." A póki co, stan na 14 sierpnia 2021 r. drzew wyciętych w roku 2021: 290, drzew posadzonych: 150. Czyli zamiast posadzić (przynajmniej!!!) dwa razy tyle ile wycięto, tj. 580, to nie posadzono nawet tyle ile wycięto czyli nawet nie 290. Bardzo ekologicznie. I z jaką wizją!

10


Z P.O.W. ~Z P.O.W. (Gość)16.08.2021 08:40

Na ulicy POW wycięto drzewa by było więcej miejsca na płatny parking na chodniku. Gdy okazało się że w tej sytuacji właściciel nieruchomosci nie musi sprzątać/ odśnieżać chodnika, przeniesiono platny parking na ulicę, co znacznie zweża ulice. Drzewa nie wróciły na chodnik z uwagi jak twierdzi Pani Majczyna na infrastrukturę podziemna. Ta istniała już 100 lat temu gdy budowano kamienice i nie była przeszkodą do nasadzeń.
Mieszkańcy chcą powrotu drzew na P. O. W.

30


abcde ~abcde (Gość)15.08.2021 14:25

Wycinka drzew to jest gwóźdź do naszej trumny. Za kilkanaście lat będzie w Polsce step, podobny do tego co jest w Europie południowej. A od tego droga już krótka do pustyni. Będziemy mieć sytuację jaka obecnie jest na południu, upały powyżej 40 stopni, niekończące się pożary, susze, demolujące wiatry. Drzewa to znacząco ograniczają, zatrzymują wilgoć, zmniejszają temperaturę, zmniejszają prędkość wiatru,dodatkowo filtrują powietrze z zanieczyszczeń. A obecnie są wycinane jakby były naszym zagrożeniem. Jest to debilizm (!!!) maksymalny, a co gorzej, nie da się tego właściwie naprawić....Kto przebywa w lesie dość często, wie o czym mówię. Od 5-7 lat prowadzona jest rabunkowa ( ! ! ! ) wycinka w lasach ! ! !

41


Zyga ~Zyga (Gość)15.08.2021 13:21

Z tym zakazem wycinki to w niekturych przypadkach przynosi odwrotny skutek.Ja na dzialce bym mogl sobie posadzic drzewa lecz nie sadze bo za pare lat niebede mogl ich wyciasc.Wiec sadze krzewy lub wogule.Ile tlenu i cienia daje durze drzewo a ile krzew?

31


Moher ~Moher (Gość)14.08.2021 19:42

Piso banda wycina całe połacie lasów i jest ok

45


go?ć_piotrkowianin ~go?ć_piotrkowianin (Gość)14.08.2021 10:11

Pieknym przykladem nowych nasadzeń jest ul. Narutowcza od wiaduktu do ul. Sienkiewicz, ul. Złota i Woj Polskieg, POW i wiele innych... Brawo...tak dalej

44


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)14.08.2021 10:53

Na ul. Żwirki niedaleko lotnisko wycięto dwa potężne i zdrowe jesiony. Może pan rzecznik wyjaśni w jaki sposób zageażały mieszkańcom?

191


ZXZXZX ~ZXZXZX (Gość)15.08.2021 07:31

Spółdzielnie Mieszkaniowe - wycinane dorodne drzewa liściaste, idealny materiał opałowy do kominka. Trzeba czymś szpanować i ogrzać się przy "anginie".

40


Monsignore ~Monsignore (Gość)15.08.2021 04:42

Widocznie po wycince drzew w lasach wokół Piotrkowa chłopi razem z trakami się nudzą, więc nawiązali kontakt z miejskimi urzędasami w myśl ludowego porzekadła "swój swojego znajdzie" i stąd ta akcja wobec bezbronnych drzew.

12


Hmmm ~Hmmm (Gość)14.08.2021 23:32

Wszyscy chcą być eko, więc plastik nagle bleeee, a idziemy w tekturę, opakowania papierowe i domy drewniane. Z samej makulatury nie da się zaspokoić popytu, więc pod piłe idą drzewa. Inna sprawa, że wielu ludzi chce wycinać drzewa na parkingach czy prywatnych posesjach, bo zasłania wyjazd (posesję), lub ptaszki siedzą i paskudzą. Część drzew rzeczywiście zagraża bezpieczeństwu, bo przy większym wietrze wszystko leci.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat