Największe szkolenie rotacyjne Terytorialsów w województwie łódzkim

ePiotrkowŁódzkie Poniedziałek, 17 lutego 202031428
Prawie 500 łódzkich Terytorialsów szkoliło się 15 i 16 lutego w Tomaszowie Mazowieckim, a także w Zgierzu i Sieradzu. Pod względem liczby uczestniczących było to największe szkolenie rotacyjne żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”.

Ładuję galerię...

Dwudniowe szkolenia rotacyjne są podstawową formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz - obywatel OT przechodzi minimum 11 tego typu szkoleń w roku. W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów naszej Brygady tak duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą - informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk - Szef Sekcji Komunikacji Społecznej i oficer prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia, w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Dzięki niemu podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym. Jak nas informuje ppłk Marcin Markiewicz – Dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu - W drugim roku służby żołnierze szkolą się pod kątem funkcji pełnionej w pododdziale, np. strzelca wyborowego/zwiadowcy, sapera, ratownika pola walki czy strzelca. Ten etap dla Terytorialsów wiąże się z nauką obsługi nowego typu uzbrojenia, w tym karabinów maszynowych, karabinów wyborowych czy moździerzy. Dodatkowo żołnierze 9ŁBOT, którzy zajmują specjalistyczne stanowiska służbowe, kierowani będą do Centrów Szkolenia i to właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając swoje lokalne społeczności.

 

 

Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową i nadal będą doskonalić swoje szkolenie.

 

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Łódzcy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administrację lokalną.

 

W szeregach 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” służy 1000 żołnierzy OT a w całej Polsce jest ich ponad 24 000. W województwie łódzkim funkcjonują już 91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu i 92 batalion lekkiej piechoty w Kutnie a w 2020 r. jest planowane powstanie 93 batalionu lekkiej piechoty w Łasku.

 

Źródło DWOT/mjr Arkadiusz Rubajczyk

 

 


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.02.2020 22:55

Podziwiam. Dobrze, że są tacy ludzie. Nie myślą tylko o własnej wygodzie ale o innych. Dziękuję

20


wojtek j. ~wojtek j. (Gość)17.02.2020 21:09

Ćwiczyli jak wprowadzić stan wojenny?

12


gość ~gość (Gość)17.02.2020 17:40

10 emerytów z Lublińca zapędziło by te 500 baranków do zagrody, zanim by się zorientowali o co chodzi...

43


his. ~his. (Gość)17.02.2020 12:39

A gdzie szkolenia w zakresie pomocy w zwalczaniu klęsk żywiołowych " w specjalnościach" ,operator piły spalinowej ,operator sprzętu ciężkiego budowlanego , kierowca samochodów ciężarowych itp. Wszak mają uczestniczyć w zwalczaniu klęsk żywiołowych i czasami kilka godzin kłaść na wałach worki z piaskiem. I co ciekawe te "specjalności" będą ,są bardziej dzisiaj użyteczne niż walka z " wymyślonym przeciwnikiem". Ci co tworzyli ten twór namącili ludziom w głowach. Partyzantka w Polsce współczesnej nie wypali. Polska to nie Afganistan ani Irak gdzie są góry, pustynie...….i ogrom nie zamieszkałego terenu.

71


oFca ~oFca (Gość)17.02.2020 13:23

Bataliony gimbusów,hahahahaha!

31


wodaziemia ~wodaziemia (Gość)17.02.2020 12:45

Antyterytorialsty Binladeny.

31


hahaha! ~hahaha! (Gość)17.02.2020 11:51

"Terytorialsi" - uśmiech politowania za za cały komentarz :)

64


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat