Kto naprawi drogę i kto wybuduje kanalizację? Kolejny spór między gminą Wola Krzysztoporska a powiatem piotrkowskim

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 16 maja 2021745569
Dziesięciokilometrowy odcinek drogi powiatowej Bogdanów - Woźniki w gminie Wola Krzysztoporska czeka na pilną realizację. Sprawa była poruszana na sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego. Mimo tego, że zarówno władze powiatu jak i gminy chcą, aby zyskała nową jakość, to sprawa rozbija się o… kanalizację.

- Czy wreszcie usiądziecie jak chłop z chłopem do rozmowy? – zapytał podczas sesji radny Ryszard Cieślak. I się zaczęło. Strony są gotowe do współpracy, ale na swoich warunkach.


Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski zadeklarował modernizację drogi, gdy tylko powiat otrzyma wsparcie finansowe z programu rządowego. - Jesteśmy tutaj gotowi. by złożyć ten wniosek. Jeśli uzyskamy wsparcie, to wówczas myślę, że pan radny doczeka się i ta inwestycja będzie zrealizowana. Natomiast proszę wziąć pod uwagę, że przy tak dużym zakresie projektowania na takim odcinku jest naprawdę sporo uzgodnień i ja jestem w konstruktywnej debacie z panem wójtem. Wiem, że gmina też zadeklarowała 10% udziału własnego w przebudowie tej drogi.


Obecny podczas sesji wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek także oczekuje modernizacji drogi, ale – jak podkreślił – powinna to być inwestycja połączona z budową kanalizacji. - Mogę stwierdzić, że jest to najgorsza droga w całym powiecie piotrkowskim. Rzeczywiście długi odcinek około 10 kilometrów do wykonania i myślę, że pan starosta wspólnie z wysoką radą powiatu będzie składał wniosek na całość tego odcinka, bo wtedy jest gwarancja na to, iż ta droga zostanie przebudowana jak najtaniej.

Druga sprawa kwestia kanalizacji. Panie starostwo uważam, że należy zadanie wykonywać jednocześnie przez jednego wykonawcę. W przypadku rozdzielenia tych inwestycji niestety inwestycja przebudowy drogi się przesunie, bo jeżeli ustanowimy plac budowy dla budowy kanalizacji wykonawca nie może wpuścić drugiego wykonawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, panie starosto, żeby wykonywać to jednocześnie.


Koncepcja ta nie przypadła jednak do gustu staroście piotrkowskiemu. Jego zdaniem samorząd powiatowy nie może równocześnie modernizować drogi i budować kanalizacji. Taka koncepcja jest możliwa tylko w przypadku przejęcia inwestycji przez gminę. - Nie ma natomiast naszej praktyki i zgody, żeby to inwestorem w zakresie przebudowy wodociągu i kanalizacji był powiat piotrkowski. Jeśli pan wójt widzi takie rozwiązanie, które zaproponowałem w piśmie chyba dwa miesiące temu, że to gmina przejmie tę inwestycje i będzie wykonywała dla siebie wodociąg, kanalizacje i drogę, wówczas my się dołożymy tak jak w tym zakresie przebudowy drogi.


Z taką tezą nie zgodził się wójt Drozdek. - Jeszcze raz podkreślam. Nic nie stoi na przeszkodzie, żadne przepisy prawa, żeby powiat przy przebudowie tej drogi wykonał również kanalizację i przebudował wodociąg ze środków pochodzących z budżetu gminy. Wiem panie starosto, że w interesie powiatu jest to, aby gmina Wola Krzysztoporska przejęła tą drogę. Tylko moja prośba jest taka byśmy się szanowali, bo niestety gmina składając wniosek na środki, na przebudowę drogi powiatowej traci limit.


- Nie chcemy, aby gmina składała i jakiś limit swój nadwyrężała, bowiem my chcemy złożyć ten wniosek i złożymy go na przebudowę drogi powiatowej Woźniki – Bogdanów – ripostował Piotr Wojtysiak.


Wygląda więc na to, że do porozumienia między samorządami raczej nie dojdzie i będziemy mieć dwie oddzielne inwestycje prowadzone osobno przez powiat i gminę: modernizację drogi i budowę kanalizacji.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goooś ~goooś (Gość)20.05.2021 07:20

budżet starostwa to 75 mil. zł na cały powiat, budżet gminy Wola to prawie 70 mil.zł a wójt skąpi na praktycznie gminną drogę lepiej władować 2mil zł na remizę w gomulinie

12


MAXI ~MAXI (Gość)17.05.2021 11:38

Wójt Drozdek nie mógł się dogadać w sprawie drogi z poprzednim starostą, zmienił się starosta a on i tak się nie dogaduje. Wniosek - zmienić wójta

111


do truciciel ~do truciciel (Gość)18.05.2021 19:48

To prawda, że wodociąg jest jeszcze azbestowy czyli rakotwórczy ? Z tego co pamiętam to przez Woźniki przebiega on już pod chodnikiem a dalej pod drogą, więc w Wożnikach nie będzie problemu, kto ma zrobić wodociąg i gmina już powinna się już zabierać do roboty a nie kombinacje wójt uprawia i mataczy jak zwykle. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze o kasę i proszę nie mamić ludzi i nie robić większego ciemnogrodu z naszej gminy, bo to nie średniowiecze i każdy posiada swój rozum.

50


litości ~litości (Gość)18.05.2021 11:57

Szanować sie...Panie Wójt swoimi słowami Pani pokazuje jaki to szacunek płynie od Pana....litości

20


czy cos ~czy cos (Gość)18.05.2021 08:25

Będą się teraz kłócić, dochodzić....i droga nie zostanie wyremontowana. Niech najlepiej każdy zrobi swoje....i wtedy nie będzie później pretensji że jeden skopał czy cóś

40


go?ć_dzidka ~go?ć_dzidka (Gość)18.05.2021 05:25

Pytanie dlaczego jeszcze gmina , Wójt nie wybudowali tam kanalizacji. Od kiedy czeka się na drogę aby budować kanalizację.?

60


Zossi ~Zossi (Gość)16.05.2021 08:24

Normalne chyba bo w normalnych gminach już dawno wybudowały gminy wodociągi i kanalizację

123


truciciel ~truciciel (Gość)17.05.2021 13:43

Wodociąg jest azbestowy czyli rakotwórczy dlaczego nikt z gminy o tym nie pisze

80


obserwator1 ~obserwator1 (Gość)17.05.2021 16:19

https://ibb.co/h8H8nc8

30


Mierzyn ~Mierzyn (Gość)17.05.2021 16:16

Starosta to PSL w ciasnej marynarce.

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat