Książka na weekend – opowieść o bokserze z Auschwitz

ePiotrkow Sobota, 18 września 20212 698
W tym tygodniu proponujemy dwie książki, których tematyka wiąże się z czasem II wojny światowej i z życiem w obozach. Opowieść o bokserze z Auschwitz doczekała się także ekranizacji, którą można będzie obejrzeć w kinach. Do tego zestawu dokładamy jeszcze jedną propozycję – thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem.
fot. K. Żołądek

Pierwszą propozycją, jaką chcemy wam polecić, jest powieść „Sieroty wojny”, której autorem jest David Laws. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Filia w przekładzie Kingi Markiewicz. Na kartach książki przeniesiemy się na przemysłowe obszary Monachium, gdzie grupa dwudziestu siedmiu głodnych i przerażonych dzieci ukrywa się przed Gestapo. Rodzice dzieci zostali wysłani do obozów koncentracyjnych. Dwójka z dzieci trafia pod dach nauczycielki Claudii Kellner. Mamy też wątek komandosa Petera Chesnama, szpiega pracującego dla Brytyjczyków. Podczas misji trafia na miejsce, w którym ukrywa się grupka dzieci. Czy przerwie misję, by je uratować?

 

fot. K. Żołądek

 

To powieść oparta na faktach, a przypadnie do gustu fanom takich historii, jak choćby „Tatuażysta z Auschwitz” czy też serii obozowych powieści Seweryny Szmaglewskiej. Książkę znajdziecie już w księgarniach.

O tej książce można też posłuchać:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Druga nasza propozycja to książka o mistrzu wszech wag w Auschwitz, zatytułowana „Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”, którego rękopisy i opowieści z obozu zebrała jego córka Eleonora Szafran. Całość ukazała się nakładem wydawnictwa Ringier Axel Springer. Na ekrany kin wchodzi właśnie ekranizacja tej historii w reżyserii Macieja Barczewskiego.

 

Książka „Mistrz” przywraca pamięć o legendarnym polskim bokserze. Postaci wyjątkowej, bo przed nim nikt tego nie zrobił. Żaden z więźniów obozu w Auschwitz nie walczył z silniejszymi, dobrze odżywionymi obozowymi kapo. Jego zwycięskie walki były także pokazem niezłomności i nadziei dla tysięcy więźniów. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski był bokserem, trenerem i nauczycielem wychowania fizycznego. Przeżył pobyt w obozie. Zmarł w 1991 roku w Bielsku-Białej, gdzie mieszka jego córka Eleonora. Dzięki niej historię bohatera możecie znaleźć w księgarniach.

O książce mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Trzecia propozycja to thriller psychologiczny „Perfekcyjne małżeństwo” Jenevy Rose, który w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Filia w przekładzie Klaudii Wyrwińskiej. To historia o tym, że każdy ma swoje prawdy, a to, co widzi świat, to tylko historie. Na kartach książki poznamy Sarah Morgan – odnoszącą sukcesy wpływową prawniczkę. Jest główną wspólniczką w firmie, a jej życie wygląda dokładnie tak, jak to sobie zaplanowała. Nie wie jednak, że jej mąż Adam w zacisznym domu nad jeziorem, otoczonym lasami, wdaje się w namiętny romans z Kelly Summers.

 


Pewnego ranka wszystko się zmienia. Kelly zostaje znaleziona martwa, a Sarah musi zająć się najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Musi bronić swojego męża, oskarżonego o zamordowanie kochanki. Czy uratuje mężczyznę, który zniszczył ich małżeństwo?

 


Życzymy udanej i miłej lektury. Tych intrygujących i wciągających książek możecie szukać w księgarniach.

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)18.09.2021 13:07

Niezły best seler

10


Boryss ~Boryss (Gość)18.09.2021 11:38

Czym się różni Auschwitz od pracy po 12h na trzy zmiany na magazynie?

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat