Advertisement

Kolarskie talenty niedługo znów wystartują

Strefa FM Piątek, 25 stycznia 201941202
Niewykluczone, że piotrkowianie zastąpią kiedyś Rafała Majkę, Michała Kwiatkowskiego, czy Maję Włoszczowską. Kilkadziesiąt kolarskich talentów trenuje już w piotrkowskiej szkółce Velo Speed Triap, która powstała w 2017 roku. Zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców jest to nie tylko sportowa przygoda, ale też szkoła życia.

Ładuję galerię...

W dwóch sekcjach - żacy i młodzicy - trenuje w tej chwili 30 osób.

 

 - Dwa lata temu podczas podnoszenia swoich kwalifikacji, wziąłem udział w szkoleniu instruktorów kolarstwa Polskiego Związku Kolarskiego. Dowiedziałem się wtedy, że trwa nabór do Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa, obejmującego dzieciaki uczące się w klasach IV-VI. Uznałem, że w Piotrkowie Trybunalskim warto reaktywować klub kolarski, nawiązujący do słynnego piotrkowskiego Startu. Stworzyliśmy szkółkę kolarską Velo Speed Triap, działającą w ramach naszego, Piotrkowskiego Stowarzyszenia Triatlonu - Triaktywny Piotrków. Mamy umowę z PZKOL, a także z Polskim Komitetem Olimpijskim i Ministerstwem Sportu, które dotuje program. Zachęcamy do zabawy z rowerem, tym bardziej, że obecnie dysponujemy już 21 rowerami szosowymi i 9 rowerami MTB, udało się je kupić dzięki dotacji, przyznanej w ramach wspomnianego programu. W całym kraju funkcjonuje obecnie 200 szkółek kolarskich, w ubiegłym roku nasz reprezentant wziął udział w mistrzostwach Polski, podczas których rywalizowali zawodnicy tych szkółek. Nasz kolejny podopieczny ścigał się ponadto podczas mistrzostw Polski szkółek MTB. Dodatkowo uczestniczymy też w lokalnych imprezach, na przykład w czerwcu podczas zawodów w Łasku zdominowaliśmy całe podium. Pod koniec ubiegłego roku podjęliśmy współpracę z działaczami Okręgowego Związku Kolarskiego w Łodzi, dzięki czemu mamy perspektywę rozwoju w dziedzinie kolarstwa torowego, ponieważ w stolicy naszego województwa znajduje się tor betonowy, z którego w każdej chwili możemy skorzystać - mówi Rafał Marchwiński, trener piotrkowskich kolarzy.

 

Na przełomie stycznia i lutego na jedynym krytym torze w Polsce, który znajduje się w Pruszkowie, odbędą się mistrzostwa świata, zawodnicy i trenerzy zamierzają tam jechać w roli kibiców, gdyż jak podkreślają szkoleniowcy, to też może być cenna lekcja. Już raz zresztą odwiedzili ten obiekt. Zdobyte w ten sposób doświadczenia kolarze będą mogli później wykorzystać w praktyce. Tym bardziej, że dzięki pozyskanemu sprzętowi młodzi zawodnicy mogą trenować na drogach asfaltowych, a także na przykład w lesie. Jak sami podkreślają, bardzo dużo się już nauczyli.

 

 - Ciężko trenujemy, bo chcemy być jak najlepsi. Wydaje nam się, że kolarstwo jest bardzo niedoceniane, a to bardzo rozwijający sport, pod wieloma względami. Dowiedzieliśmy się bardzo wielu rzeczy o samych rowerach, a także o szykach kolarskich. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi. Oczywiście rywalizujemy też między sobą, ale to jest zdrowa rywalizacja, ponieważ mimo wszystko jest to sport zespołowy, wszyscy muszą pracować na lidera. Rower uczy cierpliwości, wytrwałości i współpracy - zachęcają Matylda Głowacka, Szymon Goska, Dawid Radek oraz Adam Gala.

 

W maju lub kwietniu piotrkowscy kolarze chcą ruszyć w teren, w tej chwili korzystają z zaplecza jednej z piotrkowskich siłowni, to właśnie tam odbywają się zajęcia ogólnorozwojowe i techniczne. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, każdy trwa dwie godziny. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym profilu szkółki.

 


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.01.2019 07:47

Znam trenera niecały rok,to jest bardzo pogodny człowiek,bardzo profesjonalnie zajmuje się dzieciakami. Wielkie zaangażowanie z jego strony. Szacun dla Ciebie Trenerze Rafale!

20


rodzic ~rodzic (Gość)25.01.2019 16:37

Super trener - z pasją i zaangażowaniem w to co robi. Jeżeli dziecko szuka innego zajęcia poza "siedzeniem przy kompie" to polecam!

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat