Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Karmienie sondą żołądkową - co warto o nim wiedzieć?

Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Sonda żołądkowa to najczęściej silikonowa rurka wykorzystywana w diagnostyce chorób żołądka. Jednak można wykorzystać ją w inny sposób. Sprawdź, na czym polega karmienie poprzez sondę żołądkową.
Karmienie sondą żołądkową - co warto o nim wiedzieć?

Wskazania do karmienia poprzez sondę żołądkową


Sonda żołądkowa wykorzystywana jest do karmienia w tych przypadkach, w których pacjent nie może samodzielnie przyjmować pokarmów. Najczęściej zdarza się to wówczas, gdy osoba chora jest nieprzytomna, cierpi na zaburzenia połykania uniemożliwiające normalne jedzenie, cierpi na jadłowstręt. Zaburzenia w przyjmowaniu pokarmów i brak apetytu mogą też być następstwem chemioterapii i radioterapii. W każdym z tych przypadków lekarz może zadecydować o konieczności założenia sondy żołądkowej. Najczęściej zakłada się ją przez nos lub bezpośrednio do żołądka poprzez powłoki brzuszne.

 

Zobacz: Sonda do żołądka – co to takiego?

 

O czym trzeba pamiętać przed przystąpieniem do karmienia przez sondę żołądkową

 

Karmienie przez sondę żołądkową jest zabiegiem około medycznym i jako takie wymaga zachowania szczególniej ostrożności. Niezbędne jest, by przed podaniem pokarmu osoba, która będzie to robiła, umyła ręce. Przed podaniem pokarmu należy zadbać o higienę jamy ustnej pacjenta. O ile chory jest w stanie samodzielnie to zrobić, powinien umyć zęby. Takie działanie ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia odruchów wymiotnych.

Przed podaniem posiłku stałego niezbędne jest podanie choremu niedużej ilości wody. Dzięki temu można sprawdzić, czy sonda jest drożna. Jeśli tak, można przystąpić do właściwego karmienia. W czasie karmienia należy maksymalnie ograniczyć dostęp powietrza do sondy.

 

Jak wygląda podawanie pokarmów przez sondę żołądkową


Sonda żołądkowa może być założona maksymalnie na 48 godzin. Po tym czasie należy ją wyjąć i w razie potrzeby wymienić na nową. Posiłki przeznaczone do podawania poprzez sondę powinny mieć konsystencję półpłynną lub płynną, tak by swobodnie przepłynęły przez sondę. Dobrze sprawdzą się wszystkie potrawy zblendowane. Inną opcją jest podawanie preparatów przygotowanych specjalnie z myślą o sondzie żołądkowej.

Pokarm podawany jest przez sondę za pomocą specjalnej strzykawki, tak zwanej strzykawki cewnikowej. Jednorazowa porcja nie powinna być większa niż 300 ml, czyli trochę ponad objętość standardowej szklanki. Chociaż mogłoby się wydawać, że takie karmienie zajmie zaledwie chwilkę, w rzeczywistości jest inaczej. Maksymalna prędkość, z jaką można podawać pokarm to 100 ml na 5 minut. W przypadku pacjentów, którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia z sondą, zaleca się wolniejsze tempo.

 

Chory powinien być karmiony o stałych porach pięć do siedmiu razy dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że ostateczną decyzję w kwestii ilości i jakości podawanego pokarmu podejmuje lekarz. Aby zachować płynną konsystencję posiłków, powinny być one ciepłe, ale nie gorące. Za optymalną uznaje się temperaturę 30°C. Trzeba pamiętać, że już przy 40°C rozpoczyna się proces ścinania białka, co wpłynie negatywnie na konsystencję pokarmu. Po posiłku w celu zachowania higieny sondy należy przepłukać ją wodą – w praktyce napoić pacjenta letnią wodą. Jej objętość nie powinna przekroczyć objętości podanego wcześniej pokarmu.

 

Po karmieniu pacjent powinien znajdować się w pozycji półsiedzącej przynajmniej przez pół godziny.

 

Więcej informacji na temat żywienia za pomocą sondy żołądkowej można uzyskać na portalu zywieniemaznaczenie.pl


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat