Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak znaleźć pracę? Detale, które zwiększą Twoje szanse w rekrutacji

Piątek, 21 grudnia 2018
Poszukując pracy, zwykle musimy wziąć udział w procesie rekrutacji na dane stanowisko. Przejście wszystkich jej etapów pomyślnie zapewni nam zdobycie upatrzonej posady. Jak przygotować się do procesu rekrutacji i na co zwrócić szczególną uwagę przy poszczególnych jej etapach?
Jak znaleźć pracę? Detale, które zwiększą Twoje szanse w rekrutacji

CV i list motywacyjny


Znaleźliśmy ogłoszenie o pracę i zdecydowaliśmy się uczestniczyć w procesie rekrutacji na dane stanowisko. Jeśli nasze doświadczenie zawodowe i umiejętności odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę to już połowa sukcesu. Teraz jeszcze musimy sprawić, żeby to właśnie nasze CV zostało dostrzeżone przez osobę dokonującą selekcji kandydatów na pierwszym etapie rekrutacji. Często jednak osoby, które są to odpowiedzialne, działają w pośpiechu, a ogromna ilość aplikacji oraz codzienne obowiązki pracowników działów HR mogą sprawić, że nasza aplikacja pozostanie bez odzewu. W bardzo prosty sposób możemy jednak zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji. Warto zacząć od odpowiedniego przygotowania swojego curriculum vitae.

 

Dobre CV powinno być napisane pod kątem interesującej nas oferty pracy. Należy podkreślać te stanowiska i elementy doświadczenia zawodowego, które są powiązane lub z jakiegoś powodu mogą być istotne podczas wykonywania swoich obowiązków w nowej pracy, na jaką aplikujemy. Warto wymienić zakres obowiązków, jakie mieliśmy na poprzednich stanowiskach, nie ma jednak potrzeby obszernego opisywania mniej istotnych elementów doświadczenia. Pamiętajmy, że specjaliści ds. rekrutacji albo sami pracodawcy nie mają zbyt wiele czasu, warto więc zadbać o to, by mogli skupić się na najistotniejszych elementach naszego doświadczenia zawodowego i cechach, które są naszym atutem. Przygotujmy więc nasze CV w taki sposób, aby było czytelne i przejrzyste.

 

Ważna jest też szata graficzna, która podkreśli najistotniejsze elementy naszego życiorys zawodowego. W sieci dostępnych jest wiele generatorów CV i gotowych szablonów do uzupełnienia. Jak podkreślają specjaliści z serwisu Aplikuj.pl pamiętajmy jednak, że wzór trzeba samodzielnie wypełnić, z dbałością o poprawność i jakość zawartych w nim informacji – podstawowy generator zadba tylko o ogólne wrażenie wizualne i rozmieszczenie poszczególnych treści. Więcej o wadach i zaletach gotowego szablonu przeczytać można w tekście: "Wzór CV – czy warto skorzystać z gotowca?". Przed przystąpieniem do pisania CV warto sprawdzić zakres obowiązków i wymagań na interesującym nas stanowisku pracy. Jest niezbędne nie tylko po to, aby napisać odpowiedni życiorys i list motywacyjny, ale również pomoże nam dobrze przygotować się do kolejnego etapu rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.

 

Rozmowa kwalifikacyjna


Kiedy już udało nam się przejść pierwszą selekcję i zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, odnieśliśmy spory sukces. Pamiętajmy, że wywiad jest najważniejszym etapem rekrutacji. To czas, który musimy dobrze wykorzystać i zaprezentować się jako idealni kandydaci na dane stanowisko. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie polega na wykuciu na blachę monologu na swój temat, ale na swobodnej rozmowie ze specjalistą ds. rekrutacji lub samym pracodawcą. Starajmy się zwięźle opowiedzieć naszą historię zawodową i pokażmy swoje atuty jako pracownika. Ważne są konkrety, gdyż zwykle rozmowa kwalifikacyjna trwa zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Po wywiadzie warto pozostać w kontakcie z rozmówcą. W jaki sposób? Na przykład przesyłając wiadomość z podziękowaniami.

 

Pamiętajmy, że każda kolejna aplikacja i rozmowa kwalifikacyjna zbliża nas do celu, jakim jest uzyskanie wymarzonej pracy. Porażki przekuwajmy w wiedzę, która pomoże nam przejść cały proces pozytywnie następnym razem. Powodzenia!


Zainteresował temat?

1

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat