ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wybrać kredyt gotówkowy? Kiedy przyda się pomoc pośrednika, doradcy kredytowego?

Piątek, 30 listopada 2018 1410
Choć wybór kredytu gotówkowego może wydawać się prostym zadaniem, w praktyce często znalezienie korzystnej oferty nie jest tak łatwe. Można jednak skorzystać z pomocy porównywarek oraz pośredników. Kiedy to się opłaca?

 

Jak porównywać kredyty gotówkowe?


Większość klientów podczas wybierania kredytu gotówkowego zwraca uwagę wyłącznie na oprocentowanie. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że porównuje ten parametr na stronach internetowych różnych banków czy przy pomocy innych materiałów reklamowych. A to nie dość, że czasochłonna, to jeszcze zwykle bezcelowa droga. Dlaczego?

 

Ponieważ oprocentowanie jest jednym, a nie jedynym elementem wpływającym na ostateczny koszt kredytowania. Pod uwagę trzeba wziąć także prowizję, zmienność stóp procentowych, a także inne opłaty związane z zaciągnięciem zadłużenia.

 

Dlatego w praktyce to, ile łącznie zapłacisz, pokazuje RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Uwzględnia nie tylko prowizje etc., ale także wartość kredytu w czasie. Aby to wytłumaczyć, podamy jeden przykład.

 

W banku X oprocentowanie wynosi 3,99%. Dodatkowo pobierana jest prowizja w wysokości 9,8%, a RRSO rośnie do 11,54% i to na jego podstawie, a nie jedynie oprocentowania, liczony jest ostateczny koszt kredytu. Natomiast Bank Y oferuje zobowiązanie o wysokości 5%, co dla przeciętnego klienta oznacza gorsze warunki. Jednak prowizja wynosi 0%, a RRSO tylko 5,12%. W drugim przypadku całkowite koszty będą więc niższe, a my w konsekwencji zapłacimy mniej.

 

Porównywarki kredytów gotówkowych

 

Przeglądając pojedyncze oferty trudniej jest analizować ich warunki – wtedy z pomocą przychodzą porównywarki kredytów gotówkowych. To internetowe narzędzia, które „zbierają” informacje z różnych banków i przedstawiają je w jednolity, czytelny sposób. Kredyt porównamy na hotmoney.pl, gdzie wystarczy wpisać kwotę zobowiązania i okres spłaty, aby wygenerować listę adekwatnych wyników.

 

Jakie informacje zostają nam dostarczone? Nazwa banku oraz kredytu, wysokość oprocentowania, prowizji i RSSO. Tam również można sprawdzić, ile wyniesie miesięczna rata oraz przy okazji zobaczyć, ile wynosi maksymalna kwota zadłużenia w danym banku.

 

Dodatkowo, wyniki te można sortować według wybranych kryteriów, takich jak oprocentowanie, prowizja, RRSO, miesięczna rata oraz oferty rekomendowane.

 

Dzięki temu w prosty i szybki sposób możemy porównać kredyty gotówkowe w domu. A gdy zdecydujemy się na konkretną ofertę, będziemy mogli od razu wysłać wniosek.

 

Kiedy pomoże doradca kredytowy?

 

Doradca kredytowy pomaga w bardzo podobny sposób. Wystarczy, że przedstawimy mu swoje potrzeby i możliwości, a on na ich podstawie dobierze pasujące oferty oraz wytłumaczy niezrozumiałe punkty umowy. Tak jak w przypadku porównywarek, jego oferta ograniczona jest listą banków, z którymi podjął współpracę i trzeba mieć tego świadomość.

 

Jednak nie zawsze opłaca się skorzystać z pomocy doradców kredytowych. Dlaczego? Ponieważ oni zarabiają na pozyskaniu nowych klientów, więc będzie im zależeć na tym, aby sprzedać nam wybrany produkt finansowy – dla nich oznacza to prowizję. A czy trzeba ich się w takim razie wystrzegać? Oczywiście, że nie.

 

Tylko po pierwsze, należy starannie wybierać zaufanych pośredników. A po drugie – sprawdzać przedstawione przez nich propozycje. Trzeba też uważać na doradców, którzy przed pokazaniem ofert nie przeprowadzają „wywiadu”.

Dlatego, szczególnie gdy chodzi o nieduże sumy, często bardziej pomocne okazują się być porównywarki. Zwłaszcza, że zaangażowanie z naszej strony w znalezienie oferty jest podobne.


Zainteresował temat?

1

3


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat