artykuł sponsorowany

Jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?

Wtorek, 23 lutego 2021
Ludzki organizm potrzebuje znacznie więcej czasu na pozbycie się alkoholu niż na jego wchłonięcie. Wpływa na to szereg czynników, w tym ilość i rodzaj spożytego trunku. Czy istnieje złoty sposób na to, aby szybko wytrzeźwieć?

Proces pozbycia się alkoholu z organizmu jest kwestią indywidualną i uzależnioną od wielu czynników, w tym płci, wieku, masy ciała, wzrostu i ilości spożytych posiłków. Na jego wpływ ma także ilość i rodzaj wypitego alkoholu oraz czas, w jakim był spożywany. Nie ma idealnego sposobu na szybkie pozbycie się alkoholu z organizmu – możesz jedynie przyspieszyć ten proces, ponieważ odpowiada za niego wątroba, która potrzebuje czasu na regenerację. 

 

Alkohol - wchłanianie

 

Zacznijmy od początku, czyli od procesu wchłaniania się alkoholu do organizmu. Rozpoczyna się on już w jamie ustnej i przełyku, a następnie przenika do krwi (głównie przez błonę śluzową żołądka i jelito cienkie). Alkohol jest rozprowadzany krwioobiegiem po całym organizmie, jednak to wątroba jest głównym miejscem jego metabolizmu. Największe stężenie osiąga we krwi i w moczu, a także w ślinie, żółci i płynie mózgowo-rdzeniowym już po upływie 30 minut od spożycia. Po dostaniu się alkoholu do wątroby następuje proces jego eliminacji, czyli wydalenia. Oczywiście jest on usuwany także dzięki innym narządom, na przykład sercu czy płucom, jednak to właśnie w wątrobie odbywa zdecydowana większość jego przemiany. Niezależnie od tempa i ilości spożytego alkoholu, wątroba ma określone moce przerobowe i może wydalić jedynie jego odsetek w ciągu godziny. Stąd proces trzeźwienia nie jest szybki, a alkohol często przez długi czas zostaje w organizmie nawet dzień po mocno zakrapianej imprezie.

 

Jak przyspieszyć spalanie alkoholu?

 

Wielu kierowców zastanawia się, jak szybko mogą wsiąść do samochodu po spożyciu alkoholu. Przeciętny człowiek spala od około 0,10 do 0,15 promila i 10 gram alkoholu etylowego w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę te założenia oraz fakt, że:

  • jedno piwo 5% o pojemności 500-600 ml to ok. 30 g alkoholu etylowego,
  • lampka wina 12% o pojemności 100 ml to ok. 10 g alkoholu etylowego,
  • kieliszek wódki 40 % o pojemności 25-30 ml to ok. 10 g alkoholu etylowego,

można łatwo obliczyć, że na spalenie jednego piwa potrzeba trzech godzin, a w przypadku lampki wina lub kieliszka wódki około jednej godziny. Jeśli natomiast w czasie imprezy spożyłeś pół litra mocnego alkoholu, na przykład wódki czy whisky, to całkowite wydalenie alkoholu z organizmu nastąpi dopiero po upłynięciu doby.

Istnieją sposoby, dzięki którym poprawisz swoje samopoczucie po spożyciu alkoholu, jednak nie wpłyną one na proces wydalenia alkoholu z organizmu. W tym przypadku kluczowy jest tylko jeden czynnik – czas. Dlatego nawet po poprawie samopoczucia, nie wsiadaj za kierownicę, ponieważ stężenie alkoholu w organizmie wciąż może być wysokie i nie jest ono równoznaczne z brakiem promili.

 

Sposoby na szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu i lepsze samopoczucie

  • Zażyj glukozę – najlepiej jak najszybciej, jak to tylko możliwe. To zastrzyk energii dla wycieńczonego organizmu, a przede wszystkim dla wątroby, która nie radzi sobie z jednoczesną przemianą alkoholu i i syntezą cukrów. Glukozę możesz kupić w każdej aptece, a następnie rozcieńczyć dwie łyżeczki w szklance wody i pić co godzinę. Nie należy przekraczać jednak spożycia 8 porcji w ciągu doby. 
  • Weź zimną kąpiel – nic tak nie stawia na nogi jak szybki, zimny prysznic. Kąpiel otrzeźwi i orzeźwi organizm po zakrapianej imprezie i poprawi ogólne samopoczucie.
  • Wypij sok warzywny lub owocowy – dzięki temu dostarczysz organizmowi witaminy i substancje odżywcze, które zostały wypłukane przez alkohol. 
  • Zjedz ciepły posiłek – najlepiej pożywną zupę lub potrawy bogate w cysteinę. 
  • Nawadniaj organizm – pij dużo wody, najlepiej mineralnej, niegazowanej, do której możesz dodać cytrynę. Odwodniony organizm będzie ci za to wdzięczny. 
  • Ćwicz, pójdź na spacer, pobiegaj - wysiłek fizyczny przyspieszy proces regeneracji i wydalenia alkoholu z organizmu.
  • Zrób sobie drzemkę – sen jest dobry na wszystko. Zregeneruje organizm, a ty obudzisz się trzeźwiejszy.

 

Zobacz też: https://poprostuzdrowo.pl/jak-szybko-wytrzezwiec

 

„Trzeba zaznaczyć, że nie ma idealnych sposobów na to, by szybko pozbyć się alkoholu z organizmu i wsiąść za kierownicę. Zanim zdecydujesz się na jazdę samochodem, a nie masz pewności, że jesteś już całkowicie trzeźwy, zbadaj się alkomatem. Warto także pamiętać o zachowaniu umiaru. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji zarówno dla ciebie, jak i dla otoczenia” – podsumowuje Mariusz Michalski, redaktor portalu o zdrowiu poprostuzdrowo.pl


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat